{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

درخشش خواکین فونیکس در نقش جوکر

کدخبر : 555

فیلم "جوکر" که انتظارات زیادی را ایجاد کرده بود در جشنواره ونیز به اکران درآمد و در جلب نظر مخاطبین و منتقدان بسیار موفق بود. شاید بتوان اکران جوکر را تا اینجا موفق‌ترین در بین باقی فیلم‌های اکران شده در بخش اصلی دانست. تماشاگران فیلم هشت دقیقه ایستاده فیلم را تشویق کردند. تمجیدها از این فیلم تا اینجا پیش رفت که منتقدی نوشت زمان به دوره‌ی قبل و بعد از جوکر تقسیم می‌شود. نمی‌دانم دنیا آمادگی آن را دارد یا نه؟

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: "تاد فیلیپیس" در فیلم جدیدش یکی از داستان‌های دی‌سی کمیکس معروف را انتخاب کرده. جوکر شخصیت اصلی این فیلم است اما اگر اسم آن جوکر نبود شاید فهمیدن اینکه این یک فیلم دی‌سی است، سخت بود. اما بهرحال داستان در شهر گاتام می‌گذرد و نام خانوادگی کاراکترها "واین" است. نکته اصلی اما این است که خبری از بتمن نیست. جوکر که زمانی به عنوان آنتاگونیست در مقابل بتمن قرار می‌گرفت حالا به تنهایی شخصیت اصلی یک فیلم است. در این داستان، به پیشینه‌ی جوکر پرداخته می‌شود اینکه چطور یک شخصیت در اثر تحولات می‌تواند به قاتلی خشن تبدیل شود. داستان به بحران‌های شخصیتی جوکر می‌پردازد.

کاراکتر اصلی، مردی آزرده به نام "آرتور فلیک" است که آن را "خواکین فونیکس" بازی می‌کند. به گفته منتقدان "خواکین فونیکس" توانسته به بهترین شکل این نقش را بازی کند و بیش از پیش او را به کسب اسکار نزدیک کرده است. آرتور کمدینی است که با مادرش زندگی می‌کند و بعد از آنکه از کار کنار گذاشته می‌شود مسیر خود را تغییر می‌دهد. فیلم نگاهی به سینمای دهه‌ی هفتاد و اوایل هشتاد میلادی دارد. تاثیر فیلم‌های "راننده تاکسی" و "پادشاه کمدی" را به‌طور ویژه می‌توان در جوکر پیدا کرد؛ "رابرت دنیرو" ستاره‌ی این دو فیلم در جوکر بازی می‌کند. همانطور که "خواکین فونیکس" در نشست بعد از فیلم گفت نه در بازی او برای آفرینش جوکر و نه در کارگردانی فیلم نمی‌توان تاثیرات زیادی از بتمن‌ "کریستوفر نولان" یا "تیم برتون" را پیدا کرد. فونیکس چهارمین بازیگری است که این کاراکتر را خلق کرده است. پیش از او "جک نیکلسون"، "هیث لجر" و "جرارد لتو" نیز جوکر را بازآفرینی کرده‌اند.

کاراکتر اصلی  بسیار همدلی برانگیز است و همین همدلی با جوکر باعث ترس مخاطب می‌شود. مخاطب با خود می‌گوید این جوکر است و من آن را نباید دوست داشته باشم اما شیطنت فیلم همین جا است که بارها ما را وادار به دوست داشتن این شخصیت می‌کند.

تریلر فیلم را اینجا ببینید:

*

جوکر پس از جشنواره ونیز درجشنواره فیلم تورنتو اکران می‌شود و از تاریخ ۴ اکتبر در سینماهای آمریکا اکران عمومی می‌شود.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها