{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

مروری بر حواشی مراسم اختتامیه‌ی هفتاد و ششمین دوره جشنواره ونیز

کدخبر : 583

هفتاد و ششمین دوره از جشنواره ونیز با معرفی برگزیدگانش به کار خود پایان داد. "جوکر" بهترین فیلم این دوره معرفی شد و "رومن پولانسکی" جایزه ویژه‌ی هیئت داوران را گرفت. فعالان محیط زیستی فرش قرمز را به اشغال خود درآوردند و متری شش و نیم در جلب نظر تماشاگران و هیئت داوران جشنواره ونیز ناکام ماند.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا:

تصاحب فرش قرمز توسط فعالین محیط زیست

در آخرین روز از جشنواره ونیز صدها معترض محیط زیستی توانستند برای چند ساعت توجه رسانه‌ها را به جای زرق و برق حضور بازیگران بر روی فرش قرمز، به خود جلب کنند. اعتراض آن‌ها به حضور کشتی‌های بزرگ در این شهر و تاثیر آن روی تغییرات اقلیمی بود. هر کشتی بزرگ مسافرتی معادل 84 هزار ماشین، کربن دی‌اکسید تولید می‌کند. این امر باعث شده که تعادل زیست محیطی آن منطقه تحت تاثیر قرار بگیرد.

معترضین بر روی لباس‌هایشان کت‌های سفید رنگی پوشیده بودند و پلاک کاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: "خانه‌ی ما در آتش می‌سوزد" یا "نه به کشتی‌های بزرگ". این تجمع بر روی فرش قرمز با حضور نیروهای پلیس انجام شد و "میک جگر" که برای فیلم اختتامیه در آنجا حضور داشت از معترضین حمایت کرد.

"کایرا بوراتی" عضو کمیته‌ی ضد کشتی‌های بزرگ در ونیز می‌گوید: از بازیگران و چهره‌های سرشناس می‌خواهیم که درباره‌ی این موضوع، موضع‌گیری کنند. امروز روی فرش قرمز هستیم و از آن‌ها می‌خواهیم که به ما بپوندند".

روی این پلاک کارد نوشته شده: "ما طبیعت هستیم که از خودش دفاع می‌کند".

2019-09-07T111951Z_1_LYNXNPEF860GO_RTROPTP_4_FILMFESTIVAL-VENICE-CLIMATE-DEMO-RED-CARPET-696x428

50338132_303

imagen

روی آوردن بخت به جوکر

بر خلاف زندگی مشقت بار "آرتور فلیک" (شخصیت اصلی فیلم "جوکر") کمدین شکست خورده، بخت این فیلم در فصل جوایز سینمایی بلند به نظر می‌رسد. بعد از نقدهای مثبت فراوان و تشویق چند دقیقه‌ای مخاطبان، این فیلم دل هیئت داوران را هم برد و شیر طلایی این جشنواره را در اولین اکران خود در جشنواره‌ها به دست آورد. با وجود تمجیدهای فراوان از فیلم، پیش‌بینی این که "جوکر" بهترین فیلم این دوره از جشنواره باشد کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسید. دلیل آن حضور "لوکرسیا مارتل" به‌عنوان رئیس هیئت داوران بود. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد این کارگردان آرژانتینی فیلمی این چنینی، از بدنه‌ی اصلی سینمای آمریکا را منتخب خود اعلام کند.

"تاد فیلیپس" که پیشتر سه‌گانه‌ی "خماری" را ساخته بود هنگام دریافت جایزه گفت: "بدون خواکین فونیکس فیلمی وجود نداشت. او درنده‌ترین، باهوش‌ترین و روشنفکرترین شیری است که می‌شناسم. ممنونم از تو که با استعداد خارق‌العادت به من اعتماد کردی".

فیلم جوکر محصول کمپانی "برادران وارنرز" است و گفته‌های ضد و نقیضی وجود دارد که قسمت‌ بعدی آن در دست ساخت است. جایی که جوکر با بتمن که ممکن است نقش آن را "رابرت پتینسون" بازی کند روبرو می‌شود. با انتخاب فیلم "تاد فیلیپس" به عنوان بهترین فیلم، شانس آن برای موفقیت در جوایز اسکار بیشتر از هر زمانی است. اگر پیشبینی موفقیت فیلمی مثل "روما" در اسکار کمی دور از ذهن بود ولی اتفاق افتاد، جوکر که با استاندارهای سینمای آمریکا هماهنگی زیادی دارد، با آغاز موفق فصل جشنواره‌ها میتواند به پایان آن بسیار امیدوار باشد.

"افسر و جاسوس" دفاعیه "رومن پولانسکی" از خودش

"افسر و جاسوس" توانست جایزه ویژه‌ی هیئت داوران را به‌دست می‌آورد. بعد از آنکه "مارتل" اعلام کرد نمی‌تواند یک هنرمند را از اثرش جدا ‌کرد؛ تصور آنکه پولانسکی بتواند از جشنواره با دست پر بیرون بیاید خیلی سخت بود اما این اتفاق افتاد هر چند که این کارگردان از ترس استرداد به آمریکا در اختتامیه حضور پیدا نکرد.

داستان این فیلم اقتباسی است از رمان"رابرت هریس"  که به ماجرای دریفوس می‌پردازد. افسری سعی در اثبات بی‌گناهی "آلفرد دریفوس" دارد که به صورت غیرمنصفانه متهم به جاسوسی شده است. این افسر بعد از تلاش‌ها فراوان موفق می‌شود دریفوس را تبرئه کند. نقش افسر را "ژان دوژاردن" و دریفوس را "لویی گرل" بازی می‌کنند. به نظر می‌آید که "رومن پولانسکی" سعی کرده در این فیلم تشابهاتی میان ماجرا خودش و دریفوس ایجاد کند تا تاکیدی باشد بر بی‌گناهی این کارگردان لهستانی.

officer-and-a-spy-pic

ناکامی متری شش و نیم 

نمایش متری شش و نیم در جشنواره ونیز بدون هیچ سر و صدای خاصی انجام شد. مجلات و منتقدان، زیاد به آن نپرداختند و نتوانست توجه زیادی را به خود جلب کند. عدم موفقیت این فیلم در ونیز توانست تاحدودی حواشی مربوط به انتخاب نماینده اسکار ایران را کمتر کند. اگر بعضی احتمال وجود موفقیت این فیلم در ونیز را عاملی می‌دانستند که می‌تواند آن را نماینده‌‌ی بهتری برای سینمای کشور در اسکار کند با این ناکامی می‌توان نتیجه گرفت که اینطور نبود و انتخاب "در جستوجوی فریده" تا اینجا، انتخاب بهتری بوده است.

در جدول زیر می‌توانید مجموع امتیازهایی را که منتقدین در این ده روز به بیست و یک فیلم به نمایش درآمده داده‌اند ببینید. فیلم رومن پولانسکی با امتیاز 4.1 در صدر این لیست قرار دارد.  

جدول امتیازدهی منتقدان

*

هفتاد ششمین دوره از جشنواره ونیز شامگاه 16 شهریور به کار خود پایان داد.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها