{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

فروش فیلم‌های سینمایی در شهریور

کدخبر : 594

با گزارش آمار فروش فیلم‌ها در ماه اخیر، به‌نظر می‌آید سینما این روزها در بدترین وضعیت خود از نظر تعداد مخاطب و فروش قرار دارد. فیلم‌هایی که با خرج زیاد و بازیگران مطرح و محبوب ساخته شده‌اند به هیچ عنوان نتوانسته‌اند فروش خوبی داشته باشند. این درحالی است که قیمت بلیت سینما از امسال افزایش زیادی داشته و خرج تولیدات سینمایی با جهش قابل توجهی روبرو شده است.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: مطابق آمار اعلام شده، ماه شهریور یکی از بدترین زمان‌ها از نظر میزان مخاطب برای سینما بوده است. این ماه پایین‌ترین میزان فروش را تا به اینجا به نام خود ثبت کرده و باید امیدوار بود که این روند کاهش تماشاگران در پاییز ادامه پیدا نکند. کم شدن تماشاگران فیلم‌ها در تابستان امسال، فصلی که در سال‌های گذشته زمان رونق سینما بود تا حدی پیش رفت که مدیران پردیس‌های سینمایی ابراز ناامیدی کردند که اگر این روند ادامه پیدا کند منجر به تعطیلی پردیس‌ها خواهد شد.

این درحالی است که بعد از فروش خوب فیلم‌ها در اکران نوروزی ("متری شش و نیم" و "رحمان "1400) و عید فطر ("سرخپوست" و "شبی که ماه کامل شد") توقع چنین رکودی را کمتر کسی داشت. اما شاید اشتباه همینجا بود که فیلم‌هایی که به موجب ترکیب بازیگران، داستان و موفقیت‌هایشان در جشنواره‌ها تعداد زیادی دوستدار سینما را در انتظار گذاشته بودند، پشت هم در 4 ماه اول سال اکران شدند؛ زودتر از آنکه حتی سال به نیمه برسد و حالا کف‌گیر سینما به ته‌دیگ خورده است.

این رکود تا این حد است که پنج فیلم جدید اکران شده، "چاقی"، "برمودا"، "صدای منو می‌شنوید"، "جانان" و "روسی" هیچ یک نتوانستند در فهرست فیلم‌های پرفروش هفته قرار بگیرند و همان فیلم‌های قبلی که هفته‌هاست که در سینماها به نمایش درمی‌آیند از جمله "سرخپوست" و "شبی که ماه کامل شد" همچنان در فهرست فیلم‌های پرفروش قرار دارند. این پنج فیلم جدید مجموع همه‌ی فروششان با هم با یک هفته از فیلم‌های پرفروش عید فطر یا نوروز برابری نمی‌کند.

در کنار فروش کم فیلم‌های اکران شده، به دلیل عزاداری‌های ماه محرم در شهریور، سینماها پنج روز تعطیل بودند در هفته‌ای که روز ملی سینما هم در آن قرار داشت. روز ملی سینما پنجشنبه بود که سینماها همچنان تعطیل بودند اما با بازگشایی سینماها در جمعه به مناسبت روز ملی سینما با یک روز تاخیر، بلیت سینماها نیم بها اعلام شد اما حتی نصف شدن قیمت بلیت‌ها نتوانست باعث جذب مخاطب شود. جمعه یکی از بدترین روزها از نظر تعداد مخاطب برای سینما بود. ممنوعیت اکران فیلم‌های کمدی در دهه‌ی اول ماه محرم برای سینمایی که عمده فروش و مخاطب خود را از فیلم‌های کمدی دارد می‌تواند مزید بر علت این رونق کم باشد.

*

باید دید که در اکران پاییزی با انتخاب فیلم‌های بهتر و چینش جذاب‌تر شاهد رونق دوباره‌ی سینما خواهیم بود یا نه؟

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها