{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

جشنواره فیلم تورنتو

کدخبر : 597

چهل و چهارمین دوره از جشنواره فیلم تورنتو با نمایش فیلم‌های جدید ساخته شده از سراسر جهان به روزهای آخر خود رسیده است. این رویداد سینمایی بعد از روز جهانی کارگر که اولین دوشنبه ماه سپتامبر است هر ساله به نمایش فیلم‌های منتخب خود می‌پردازد.

اقتصاد هنر آنلاین: تعداد مخاطبین جشنواره فیلم تورنتو بالا است و سینماهایی که فیلم‌ها را به نمایش می‌گذارند زیاد هستند. این جشنواره را می‌توان مردمی‌ترین در میان دیگر جشنواره‌های کلاس الف جهان دانست؛ جایی که مهم‌ترین جایزه‌ی این رقابت توسط مردم انتخاب می‌شود. با پایان نمایش فیلم‌ها به انتخاب تماشاگران، بهترین فیلم اعلام می‌شود. سال گذشته بهترین فیلم از نگاه مردم "کتاب سبز" بود که توانست اسکار بهترین فیلم را به‌دست آورد.

 فیلم افتتاحیه این دوره مستندی به نام "روزگاری برادر بودند" به کارگردانی "دنیل روهر" بوده است و اعلام شده که برنامه اختتامیه و معرفی برگزیدگان فقط از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش زنده می‌شود. مدیران جشنواره دلیل این تصمیم را سرعت شبکه‌های اجتماعی برای دست به دست شدن اخبار و همینطور عدم حضور بعضی از بازیگران و کارگردانان در تورنتو اعلام کرده‌اند.

در این یازده روز فیلم‌های متنوعی شامل تولیدهای عظیم هالیوود تا فیلم‌های مستقلی که کمتر می‌توانند توجه‌ها را به خود جلب کنند به نمایش درآمدند. به دلیل تعداد زیاد فیلم‌های  به نمایش درآمده در این رویداد اینکه فیلم‌ها کوچک و مستقل بتوانند در نمایش اولشان در جشنواره تورنتو توجه مخاطبین را به خود جلب کنند بعضی اوقات سخت است و گاهی میان فیلم‌هایی با بازیگران مشهور و بودجه‌های کلان گم می‌شوند.

در میان فیلم‌های این دوره نام دو کارگردان زن ایرانی نیز به چشم می‌آید. "مهناز محمدی" و "مرجان ساتراپی".

"مهناز محمدی" با فیلم پسر-مادر در تورنتو حضور پیدا کرده. پسر-مادر اولین فیلم بلند داستانی محمدی است که فیلمنامه آن را "محمد رسول ‌اف" نوشته و با عواملی ایرانی در ایران ساخته شده. داستان این فیلم درباره مادری با دو فرزند است که به‌خاطر مشکلات مالی میان تصمیمی برای پذیرفتن درخواست ازدواج فردی، سردرگم است.

"مرجان ساتراپی" کارگردان شناخته شده و چهره‌ای بین المللی است. آخرین ساخته‌ی او "رادیواکتیو" به‌عنوان فیلم اختتامیه انتخاب شده است. "رادیواکتیو" یک فیلم زندگی‌نامه‌ای است که "روزمند پایک" در آن نقش "ماری کوری" را بازی می‌کند. آخرین فیلم ساتراپی قرار است 15 سپتامبر در آخرین روز از جشنواره به نمایش دربیاید.

رادیواکتیو

تورنتو هر سال فیلم‌های مهمی را برای فصل جوایز معرفی می‌کند که از میان فیلم‌های امسال می‌توان از به فیلم "برادران سفدی" به نام "الماس تراش نخورده"، "پسر عسلی"، "جودی"، "یک روز زیبا در همسایگی" و "آرام با اسب‌ها" اشاره کرد.

*

چهل و چهارمین دوره از جشنواره فیلم تورنتواز 5 تا 15 سپتامبر (14 تا 24 شهریور) در این شهر برگزار شد.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها