{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

افتتاح هفته فیلم فنلاند در خانه هنرمندان

کدخبر : 670

اولین هفته فیلم فنلاند به همت موسسه هنر و تجربه و بنیاد فیلم فنلاند در خانه هنرمندان تهران افتتاح شد. این هفته فیلم همزمان در خانه هنرمندان تهران، پردیس هویزه مشهد و پردیس سیتی سنتر اصفهان برگزار می‌شود. در این هفته فیلم 9 فیلم بلند و 7 فیلم کوتاه از آثار کارگردانان فنلاندی انتخاب شده‌اند. همچنین کارگاه‌هایی با موضوع فیلمسازی و تولید مشترک برای علاقه‌مندان برپا خواهد شد.

اقتصاد هنر آنلاین، شفق ابوسبا؛ مراسم با پخش سرود ملی فنلاند و جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. مجری برنامه "علی عصاران" پس از خوشامد گویی به مهمانان از "لس سارینن" مدیر عامل بنیاد فیلم فنلاند دعوت کرد که روی صحنه بیاید. "سارینن" در مورد هفته فیلم فنلاند و سینمای ایران گفت: "سال‌ها است که در بنیاد فیلم فنلاند به امکان برگزاری هفته فیلم فنلاند در ایران فکر می‌کنیم و بعد از دو سال تلاش بلاخره این امکان فراهم شد. سینمای ایران فیلمسازان معتبر زیادی دارد و امیدوارم که تماشاگران ایرانی از دیدن فیلم‌های منتخب فنلاندی لذت ببرند".

بعد از صحبت‌های مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند کلیپی کوتاه از فیلم‌های حاضر در این هفته فیلم پخش شد، که به معرفی 16 فیلم حاضر می‌پرداخت.

سخنران بعدی این مراسم "کیو نوروانتو" سفیر فنلاند بود. او درباره‌ی این برنامه فرهنگی گفت: "این رویداد برای شخص من، سفارت فنلاند و روابط ایران و فنلاند اتفاق بسیار ویژه‌ای است. به عنوان یک علاقه‌مند به سینما نمی‌توانم بگویم که چقدر از این برنامه خوشحال هستم و مشتاق آن که واکنش تماشاگران ایرانی به این فیلم‌ها را ببینم. در ماموریت‌های دیپلماتیک یافتن شرکای خوب در کشور میزبان امری ضروری است. کسانی که تبادلات فرهنگی را به یک منفعت دو جانبه تبدیل می‌کنند. این هفته فیلم به قطع یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی سفارت فنلاند خواهد بود. امیدوارم این 16 فیلم درک با هم بودن را در میان مردم بیشتر کند. سینما و قصه‌گویی هنری جهانی است. هنگام تماشای فیلم چیزهای جدید و در عین حال آشنا را فارغ از زبان، ملیت، سیاست و مذهب تجربه می‌کنیم. به‌خصوص در مواقع دشوار خوب است که کناریکدیگر باشیم. امیدوارم این فیلم‌ها پل‌های ارتباطی میان دو کشور را بسازد و درک متقابلمان را افزایش دهد".

سخنران آخر هفته فیلم فنلاند "جعفر صانعی مقدم" بود. "صانعی مقدم" بعد از تشکر از همه‌ی کسانی که این رویداد را ممکن ساختند گفت: "در دو سال گذشته موسسه هنر و تجربه هفته فیلم ارمنستان، آلمان، برزیل، چین، صربستان و دو هفته فیلم کشورهای اروپایی شب فیلم گرجستان و برزیل را برگزار کرده است. در کنار هفته‌های فیلم همیشه سعی کرده‌ایم کارگاه‌هایی درباره‌ی سینمای هنری و چگونگی انجام تولیدات مشترک با سایر کشورها را با حضور کارگردانان و تهیه کنندگان برگزار کنیم". در ادامه او از دستاوردهای فرهنگی هفته‌های فیلمی که در این دو سال برگزار شده‌اند گفت: " به عنوان مثال با هماهنگی‌های هنر و تجربه در زمان برگزاری هفته فیلم صربستان توافق نامه‌ای میان بنیاد سینمای فارابی و مرکز فیلم صربستان برای تولید مشترک فیلم و همکاری‌های سینمایی امضا شد. همزمان با برگزاری هفته فیلم فنلاند برای بررسی زمینه‌های تولید مشترک میان فنلاند و ایران چندین کارگاه و نشست برگزار خواهد شد".

در آخر صانعی مقدم برنامه‌های کارگاه و نشست‌های هفته فیلم فنلاند را معرفی کرد. نشستی با موضوع تبادل نظر و بررسی زمینه‌های همکاری ایران و فنلاند با حضور مدیران عامل بنیاد فیلم  فنلاند و هنر و تجربه در روز یکشنبه 7 مهر ماه برگزار خواهد شد. همینطور کارگاه چگونگی روند انجام تولید مشترک، با همکاری خانه سینما 9 مهر ماه با حضور مدیرعامل و مسئول بنیاد فیلم فنلاند و تهیه‌کنندگان و کارگردانان ایرانی برگزار می‌شود.

با پایان سخنرانی "جعفر صانعی مقدم" فیلم "شمشیر باز" ساخته‌ی "کلاس هارو" به نمایش درآمد و هفته فیلم فنلاند به‌طور رسمی افتتاح شد.

*

هفته فیلم فنلاند از 6 تا 12 مهر، در خانه هنرمندان تهران، پردیس هویزه مشهد و پردیس سیتی سنتر اصفهان برگزار می‌شود.

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها