{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

مدیر کل دفتر مطالعات، توسعه دانش و مهارت های سینمایی در گفت و گو با اقتصاد هنر آنلاین مطرح کرد:

کدخبر : 680

درباره‌ی نحوه‌ی نظارت وزرات فرهنگ و ارشاد بر روی شهریه‌ی کلاس‌های بازیگری و کارگردانی با "علیرضا صدرالدینی" مدیر کل دفتر مطالعات، توسعه دانش و مهارت های سینمایی گفت و گو شده است.

اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا: "علیرضا صدرالدینی" عنوان کرد که از طرف سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری که به عنوان معاونتی در وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می‌کند، هیچگونه نظارتی بر نرخ شهریه‌ها وجود ندارد و به طور کلی مصوبه‌ای از طرف وزرات ارشاد برای قیمت کلاس‌ها موجود نیست.

"صدرالدینی" عنوان کرد: "بازار این آموزشگاه‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا است. شهریه‌ی یک کلاس 5 میلیون تومان است و شهریه‌ی کلاس دیگری 1 میلیون. متقاضی باید ببیند که کدام کلاس برای او می‌تواند موثر باشد و آن را انتخاب کند. ما نباید عدد و رقم تعیین کنیم". او دلیل عدم دخالت وزارت ارشاد را نظر دولت نیز بیان کرد.

در ادامه گفته شد که پیشتر سازمان امور سینمایی سعی داشته که آموزشگاه‌ها را بر اساس منطقه و اساتید درجه‌بندی کند اما چنین چیزی ممکن نشد چرا که به نظرشان جواب نمی‌دهد. در مورد شهریه‌های بی‌حساب و کتاب بعضی از موسسات "صدرالدینی" توضیح داد "مثلا موسسه‌ای که ادعا دارد که به هیچ عنوان به دنبال منافع مالی نیست مبلغ کلانی را برای ودیعه ملک و ماهیانه حدود 20 میلیون تومان برای اجاره پرداخت می‌کند. به همین خاطر هزینه‌ی کلاس‌های آن‌ها بالا خواهد بود".

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا این موسسات باید زیر نظر وزارت ارشاد باشند و امتیاز خود را از این نهاد بگیرند در حالی که نظارتی بر علمکرد آن‌ها وجود ندارد. "علیرضا صدرالدینی" توضیح داد " اسامی هنرجویان برای هر دوره‌ای که در هر آموزشگاهی برگزار می‌شود باید برای وزارت ارشاد ارسال شود. اگر لیست هنرجویان را نداشته باشیم برای آن‌ها گواهی صادر نمی‌کنیم. بازرس‌ها هم به‌طور مرتب به موسسات سرکشی می‌کنند. همینطور امکان شکایت به وزارت ارشاد در صورت عدم رضایت و تخلف وجود دارد".

او اضافه کرد که بخشی از نظارت را خود هنرجویان انجام می‌دهند. اگر کلاس‌ها مفید نباشند هنرجویان آموزشگاه‌ها را موظف می‌کنند که اساتید دیگری بیاورند و اجازه نمی‌دهند که هزینه و وقتشان مورد سواستفاده قرار بگیرد.

در مورد سهم وزارت ارشاد از گردش‌های مالی این موسسات "صدرالدینی" گفت "وزرات ارشاد تا به حال از هیچ موسسه‌ای حتی 1 ریال دریافت نکرده است. در بعضی موارد حتی بعضی از همین آموزشگاه‌های مطرح تهران با وام‌های کم بهره‌ای که وزرات ارشاد می‌دهد توانستند پا بگیرند و فعالیت کنند".

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها