{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

مقایسه فعالیت‌های سینمایی محمدرضا و همایون شجریان

کدخبر : 780

"همایون شجریان" برخلاف پدرش "محمدرضا شجریان" میل بیشتری برای مشارکت در پروژ‌های سینمایی دارد. همایون تا به الان در سه فیلم سینمایی با آهنگسازی "سهراب پورناظری" فعالیت داشته اشت. چهارمین حضور این زوج هنری در "مست عشق" است.

اقتصاد هنر آنلاین- زهرا ره‌گشای: "محمدرضا شجریان" استاد آواز ایرانی و موسیقی‌دان در سال‌های فعالیتش به عنوان خواننده در سه فیلم سینمایی حضور داشته است. اولین حضور سینمایی "محمدرضا شجریان" در فیلم "دلشدگان" به کارگردانی "علی حاتمی" بود که در سال 70 ساخته شد. شجریان "دلشدگان" را به آهنگسازی "حسین علیزده" خوانده است. دومین حضور "محمدرضا شجریان" در فیلم سینمایی "ابجد" به کارگردانی "ابوالفضل جلیلی" بود. شجریان همراه پسرش همایون خواننده‌ی این فیلم بوده‌ است که در سال 81 ساخته شد. اما هیچ‌گاه اجازه‌ی پخش نگرفت. سومین و آخرین فعالیت محمدرضا شجریان در فیلم سینمایی "زمستان است" به کارگردانی "رفیع پیتز" بود. این فیلم که برگرفته از داستان "سفر" از "محمود دولت آبادی" بود در سال 84 ساخته شد. این فیلم دومین همکاری مشترک شجریان و حسین علیزاده به عنوان خواننده و آهنگساز در سینما بوده است. محمدرضا شجریان با تکمیل فعالیت‌های هنری‌اش، نامزد 2 جایزه گرمی، برنده جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از سازمان یونسکو، دریافت نشان شوالیه ملی لیاقت و جایزه ویژه "خداوندگار موسیقی" از بنیاد آقاخان در سطح بین‌الملل شده است.

برخلاف پدر، "همایون شجریان" تا به الان با سه پروژه سینمایی همکاری داشته است. جدیدترین حضور او در سینما در فیلم "مست عشق" به کارگردانی "حسن فتحی" است که اخبار این همکاری چند روز گذشته منتشر شد. این اولین فیلم سینمایی است که "همایون شجریان" با کارگردانی جز "حمید نعمت‌الله" کار می‌کند. پیش از این شجریان از سال 92 تا 95 در سه فیلم "آرایش غلیط، رگ خواب، شعله‌ور" با نعمت‌الله همکاری کرده است. در تمام فعالیت‌های سینمایی همایون "سهراب پورناظری" آهنگساز کارهای او بوده است. "همایون شجریان" که فعلا در نیمه‌ی راه فعالیت‌های هنری‌اش است، بر خلاف پدر تاکنون جوایز بین‌المللی دریافت نکرده و فقط در داخل ایران و در جشن‌ها و جشنواره‌های داخلی دیده شده است. 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها