{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

جنجالی بر سر مرمت جدید قره کلیسا

کدخبر : 636

کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا در منطقه چالدران برای چندمین بار به تازگی مرمت شده است اما عکس‌های جدیدی که از این بنای تاریخی دیده می‌شود، نشان از تغییراتی به دور از استانداردها و اصول مرمت آثار قدیمی است و به نظر می‌رسد که بافت اصلی کلیسا دچار تغییراتی شده است.

اقتصاد هنر آنلاین-فاطمه اسماعیلی: کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا در آذربایجان غربی نزدیک به منطقه چالدران است. این بنای تاریخی که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، بار دیگر مرمت شده است. اما خبرها نشان از آن دارد که بسیاری از فعالان فضای مجازی و متخصصان این عرصه به شکلِ مرم بنا معترض بوده و پرسش ها و ابهاماتی مطرح کرده اند.

11

عکس از تویتر فرزانه قبادی

پس از پیگیری‌های صورت گرفته از سوی خبرنگار ما و تماس‌های متعدد با روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی و فرستادن سوال‌هایی کتبی به روابط عمومی برای یافتن پاسخ صحیح نسبت به موضوع همچنان خبری از سازمان میراث فرهنگی به عنوان کارفرمای این پروژه نشده است و ابهامات همچنان نسبت به مرمت غیر اصولی کلیسا باقی است. تغییراتی که باعث سفید شدن بدنه و گنبد قره کلیسا و دور شدن از بافت اصلی و قدیمی اثر شده است. قره در زبان ترکی آذری به معنای "سیاه" است و این عنوان به خاطر سطح سیاه رنگ سنگ های بخش غربی کلیسا به این نام خوانده می شود. بعضی از کاربرانِ شبکه های مجازی این شکل از مرمت را "سفید کردن" بنایی می دانند که به سیاهی مشهور است.

حال سوالاتی در این باره مطرح می‌شود. اینکه یک مرمت‌گر تا چه میزان اجازه دارد تا در بافت یک بنای تاریخی دخل و تصرف کند؟ آیا مرمت بناهای تاریخی در ایران با اصول مرمت جهانی تطابق دارد؟ چه کسی مسئول و ناظر چنین پروژه‌هایی است؟ تکرار چنین موضوعاتی تا چه میزان می‌تواند بر روی گردشگری منطقه تاثیر بگذارد و باعث کاهش ارزش یک بنا بشود؟

خبرنگار ما نیز پس از پیگیری‌های شفاهی و کتبی به پاسخی دقیق نرسید و گفته شد که کارشناس‌های مربوطه یا مرخصی هستند یا ماموریت. اقتصاد هنر آنلاین بر اساس وظیفه‌ی رسانه ای خود پرسش هایی مطرح کرده است و از پاسخ های مسئولان این ماجرا استقبال می کند.

13

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها