{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

مدیر عامل شرکت گتی می گوید، تهدید میراث جهانی در بالاترین سطح قرار دارد

کدخبر : 688
مترجم: مه‌سیما شکریان

بنیاد "گتی" با همراهی ابوظبی برنامه‌هایی برای بهبود شرایط آثار باستانی دارند. این موسسات مدعی هستند که حدود 100 میلیون دلار برای این موضوع هزینه خواهند کرد.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، بنیاد "گتی" برای تکرار اتفاقاتی مانند تخریب معبد 2000 ساله "بالسین" پالمیرا، سوریه توسط داعش، نگران است. "جیمز کونو"، مدیرعامل "گتی" ، بنیاد فرهنگی مستقر در لس آنجلس می گوید: "حمله و آسیب به میراث فرهنگی جهان با شدت و سرعت بیشتری از قبل در حال رخ دادن است. و جامعه جهانی پاسخی واضح و راهکار مثبتی ارائه نمی‌دهد."

راه حل "گتی" برای این مسئله با عنوان "دنیای باستانِ اکنون: آینده ای برای گذشته" شامل برنامه های مختلف است و مدعی هستند  که با این کمک‌های مالی و اقدامات سطح این آسیب‌ها را کاهش خواهند داد. سرمایه گذاری مالی "گتی" و "ابوظبی" به شکل حمایت مالی برای تحقیق در مورد راه کارهای جدید حفاظتی، و دوره های آموزشی برای تاکید بر اهمیت فرهنگ های باستانی و همچنین آموزش ارتباط با آثار باستانی انجام می‌شود.

کونو می گوید: "بسیاری از عوامل در بحران کنونی نقش داشته اند، تغییرات اقلیمی و زیست محیطی، اقدامات دولت‌ها و افراد مشهور، بی توجهی به این موضوع و عدم آموزش درست و افزایش حجم گردشگران، همه این‌ها عواملی هستند که در آسیب به آثار باستانی تاثیر داشتند."

اما امروز تعدادی از ارگان‌ها و سازمان‌ها برای حفاظت از میراث باستانی جهانی با هم متحد شدند و تنها نام برخی از آن‌ها مشخص شده‌است.

پیش بینی می‌شود، در سال 2021 جلساتی با همکاری "وزارت فرهنگ ابوظبی" در خصوص حفظ معماری گِلی برگزار شود.

دوره های آموزشی دیگری هم درعراق برای حفاظت از آثار باستانی و میراث فرهنگی اربیل برگزار خواهد شد. همچنین موسسه "گتی" برنامه‌ای برای کمک مالی به کاوش و نقشه برداری دیجیتالی درمناطق باستانی ترکیه مثل آناتولی و سایت باستانی قبرس دارد.

منطقه خاورمیانه، به ویژه سوریه و عراق، در اثر درگیری های اخیر و تروریسم آسیب‌های بسیاری دیده‌است. در حال حاضر تعدادی از نهادهای بین المللی برای مبارزه با این آسیب‌ها که مشغول به فعالیت هستند که مهم ترین این نهادها "یونسکو" است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها