{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

واگذاری کاروان‌سراهای استان خراسان جنوبی به بخش خصوصی

کدخبر : 853

در دو سال اخیر کاروان‌سراهای شهرستان‌های "سرایان، طبس (کاروانسراهای جوخواه، کلمرد، ده محمد و چاه گنبد) و فردوس (رباط خوشاب)" در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرارگرفته و با کاربری‌های اقامتی و پذیرایی مشغول به فعالیت هستند.

هنر ام‌روز- فاطمه اسماعیلی: در پی انتشار خبری در خبرگزاری میراث آریا مبنی بر در اختیار قرار گرفتن بعضی از کاروان‌سراهای شهرستان‌های سرایان، طبس (کاروانسراهای جوخواه، کلمرد، ده محمدو چاه گنبد) و فردوس (رباط خوشاب) واقع در استان خراسان جنوبی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان جنوبی در گفت و گو با هنر ام‌روز درباره نحوه انتخاب شدن سرمایه‌گذار بخش خصوصی و ساز و کارهای نظارتی میرات فرهنگی نسبت به کاروان‌سراهای این استان گفت: این کاروانسراها که برای دوران صفوی و قاجار هستند، ثبت آثار ملی است و میراث فرهنگی از آن‌ها حمایت مالی و فنی کرده است. البته این اماکن زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه هستند چون کاروان‌سراها جز بناهایی به حساب می‌آید که معمولا برای زائران وقف می‌کردند و بسیاری از آب انبارها و حسینیه‌ها نیز چنین شرایطی را دارند. البته بعضی از بناهایی که در سطح کشور وجود دارد به علت نامشخص بودن وضعیت تملک آن میراث فرهنگی آن‌ها را برای خود کرده است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران بخش خصوصی با مراجعه به سازمان اوقاف درخواست اجاره این مکان‌ها را کرده‌اند و پس از بررسی‌های صورت گرفته براساس قوانین سازمان اوقاف کاروانسراها به آن‌ها واگذار شده است. و پس از آن میراث فرهنگی و حوزه گردشگریطرح‌های سرمایه گذاران خصوصی را  بررسی‌ می‌کند. برای مثال اینکه آیا آن فرد توان مالی دارد و یا سواد و مهارت لازم را دارد یا خیر. بعد از آن مجوز اولیه برای تبدیل شدن به مکان اقامتی-پذیرایی را به آن‌ها می‌دهند و سپس باید طرح‌شان در حوزه مرمت آثار تاریخی حوزه معاوت میراث تایید بشود. بعد از تایید و بررسی سرمایه‌گذار می‌تواند کار خود را شروع کند.

در واقع مسئولیت اصلی میراث فرهنگی این است که از آثار تاریخی و کاربری‌شان حفاظت کند و بر مرمت آثار نظارت بکند تا به آن بناها آسیبی نرسد و طبق طرح مصوب کار بکنند. البته گاهی در کارهای اجرایی به خاطر داشتن اعتبار عمرانی کمک کرده‌ است.

 

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها