{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

آخرین وضعیت بافت تاریخی ماکو

کدخبر : 893

معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی درباره‌ی وضعیت مرمت و اعتبار داده شده به بافت تاریخی ماکو توضیحاتی داد.

هنرام‌روز-زهرا ره‌گشای: "حسن سپهرفر" معاون میراث فرهنگی آذرباجان غربی درباره­‌ی وضعیت مرمت بافت تاریخی ماکو گفت: برای بافت تاریخی ماکو سه فصل است که با عنایت به اعتبار تخصیص یافته اقداماتی انجام داده‌­ایم. تاکنون­­­­­­­­­­­­­­ جداره‌سازی، ساماندهی، کف­‌سازی و معرفی بناها را جزء فعالیتهای انجام شده برای این بافت بوده است. سپهرفر درباره­‌ی اعتباری که برای مرمت داده شده است گفت: تا الان بالغ بر 500 میلیون تومان برای این بافت هزینه کرده‌­ایم.

"حسین سپهرفر" درباره­‌ی خانه شیر و خورشید در بافت تاریخی ماکو گفت: از اعتبارات سال 96 مرمت‌­های اضطراری برای این بنا صورت گرفته است. اما براساس ماده 98 برنامه ششم هر دستگاهی باید خودش برای بناهای تاریخی در اختیارش اعتبار مرمتی و حفاظتی تامین کند و ما فقط نظارت می­‌کنیم. بنابراین سازمان هلال احمر خود باید اقداماتی برای این بنا انجام دهد.

ماکو یکی از شهرهای آذربایجان غربی در شمال غربی ایران با تاریخ چندهزار ساله، یکی از شهرهای مهم از نظر قدمت بناهای تاریخی است. این شهر به دلیل این‌­که در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شده‌ محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به کشور ترکیه سفر کنند. به­ دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر، ماکو می‌­تواند به عنوان مرکزی اقتصادی و توریستی نیز معرفی شود. شهر ماکو نیز به واسطه داشتن بناهای ارزشمند تاریخی چون کاخ موزه باغچه جوق، عمارت کلاه فرنگی، ساختمان بانک ملی، بام فرهاد و بنای شیر و خورشید در دید توریست ها و جهانگردان جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها