{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 260

نخستین روز اجراهای جشنواره موسیقی امیرجاهد در سالن ایوان شمس برگزار شد. در این روز، شرکت‌کنندگان شهر تهران برای سازهای ایرانی نی، تمبک، سه تار، سنتور و آواز و دونوازی ایرانی از ساعت 15 به روی صحنه رفتند و مورد ارزیابی هیئت داوران این جشنواره قرار گرفتند. این دومین دوره این رویداد است که با همکاری اداره کل فرهنگی شهرداری تهران، شهرداری منطقه 14، خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد، خانه موسیقی ایران و موسسه نوای شیدایی برگزار می‌شود.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، دبیر اجرایی دومین دوره این جشنواره "مهدی مساح بیدگلی" ست و داوران این دوره "میلاد کیایی"، "بابک بنی حسینی"، "محمد میرزمانی"، "بهناز ذاکری"، "مظفر شفیعی"، "علی طریقت" هستند و از نگاه محمد میرزمانی، هدف از  برگزاری این رویداد حمایت هنرجویان موسیقی ست و نقطه قوت این رویداد نداشتن محدودیت سنی برای شرکت کنندگان و همچنین قائل نشدن تفکیک جنسیتی برای علاقه مندان به حضور در این جشنواره است.

نام این جشنواره بر گرفته از نام شاعر و تصنیف ساز ایرانی  "محمد علی امیر جاهد" است است که اشعارش بیشتر مضامین میهنی، اجتماعی، عشقی، سیاسی و فلسفی داشت. و بیش از یکصد سرود و تصنیف ساخته‌است و دو جلد کتاب دارد که جلد اول آن دیوان امیرجاهد در سال ۱۳۳۳ با نت آهنگ‌هایش به چاپ رسیده‌است و جلد دوم آن نیز در مرداد ۱۳۴۹ چاپ و انتشار یافت.

بخش دوم از روز اول این رویداد، ساعت 21 همین روز  با اجرای گروه های «سایه‌ها»، «همدلان»، «ماهور»، «هنرمند»، «رونای» و «سوچلا» در بخش گروه نوازی برگزار شد.

برنامه زمان‌بندی دیگر اجراهای شرکت کنندگان دومین جشنواره موسیقی «امیرجاهد» در  روزهای آتی بدین شرح است:

روز سه شنبه ۲۸ خردادماه از ساعت ۱۵ به شرکت کنندگان شهر تهران برای ساز های ایرانی دوتار، عود، تنبور، کمانچه و دف اختصاص دارد از ساعت ۱۷ هم گروه های «دنیز»، «بهنوازان»، «روژیار»، «امیرجاهد -ستا»، «نوای هویت»، «مضراب»، «استاد معین»، «شهر آشوب»، «نوازندگان»، «زهی امیرجاهد»، «جوان استاد معین»، «ارکستر پاپ امیرجاهد» و «بیداری» در بخش گروه نوازی به روی صحنه می روند.

روز دوشنبه ۳ تیرماه از ساعت ۱۵ به شرکت کنندگان شهر تهران برای ساز های غربی کیبورد، گیتار، کاخن، بندیر، ویولن، پیانو و آواز جهانی و دونوازی کلاسیک و پاپ اختصاص دارد. در ساعت ۲۱:۳۰ گروه «ویرگول» در بخش گروه نوازی به روی صحنه می روند.

روز سه شنبه ۴ تیرماه از ساعت ۱۵ به شرکت کنندگان شهرستانها و حومه تهران برای ساز های ایرانی اختصاص دارد. از ساعت ۲۱:۳۰ هم گروه های «اخوان سنندج»، «هیرمان اصفهان»، «آراس» و «باربد» در بخش گروه نوازی به روی صحنه می روند.

دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد دارای بخش‌های تکنوازی، دونوازی و اجرای گروهی است که فراخوان جشنواره آذرماه سال 97 منتشر شد و پس از یکبار تمدید 30 دی ماه پایان یافت. آثار رسیده در یک مرحله مورد بررسی قرار گرفت و گروه‌های برگزیده طبق جدول زمان‌بندی با حضور هیئت داروارن جشنواره به رقابت می‌پردازند.


 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها