{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

به مناسبت سالروز درگذشت "ابراهیم منصفی"، کارگردان مستند "واکس چه" مطرح کرد:

کدخبر : 286

اول تیر ماه اول تیرماه سال‌روز درگذشت ابراهیم منصفی (رامی) - شاعر، ترانه‌سرا و خواننده‌ جنوبی بود؛ ابراهیم منصفی (1376-1324) از آغازگران شعر نو در هرمزگان بود که با بهره‌گیری از فرهنگ اقلیمی و گرایش به شعر زمانه، نقش مهمی در فرهنگ و هنر مردمی و شعر و موسیقی جنوب ایفا کرد؛ رامی از اولین شاعرانی بود که راه و رسم شعر نیمایی را در هرمزگان گسترش داد؛ به گونه‌ای که پس از مرگش، او را "نیمای جنوب" نامیدند به تازگی مستند "واکس چه" که بخش‌هایی از زندگی و نگاه ابراهیم منصفی را به دنیا به تصویر می‌کشد، توسط "کامران حیدری" ساخته شده است.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، کامران حیدری در آخرین مستند خود به نام "واکَس‌چِه" به زندگی و مرگ "ابراهیم منصفی" معروف به "ابرام"، نوازنده‌ گیتار، خواننده و شاعر پرطرفدار جنوب ایران پرداخته؛ منصفی تمام عمرش را در تنهایی خودخواسته‌اش به ساخت موسیقی و نوشتن ترانه مشغول بود و همه‌ی کارهایش را تا جایی که می‌شد به تنهایی ضبط می کرد و اغلب مردم جنوب ایران تحث تاثیر او گیتاریست شدند و ترانه‌های او را می‌خوانند. او همچنین توانست با اتکا به گویش محلی و رویکرد به موسیقی جهانی، راه بکر، زیبا و پرتوانی را در ترانه‌سرایی بگشاید؛ ابرام در زندگی شخصی و عاطفی اما، سال‌های سال عاشق زنی بود که تحت تاثیر این عشق در اغلب ترانه‌ها و شعرهایش از او نام برده است. نزدیک به دو دهه از مرگ او می‌گذرد، اما بر سر دلیل و چگونگی مرگ او تا همین امروز بحث ها و شایعات و حدس و گمان‌ها بسیار است. "کامران حیدری" درباره‌ی مستند خودش و زندگی "ابراهیم منصفی"  به اقتصاد هنر آنلاین می گوید:

من مستند موسیقی می سازم و اغلب کارهایم درهمین زمینه است، و این مستندها راجع به موسیقی جنوب است و تا الان سه فیلم در این باره ساخته ام که یکی از آن ها راجع به "ابراهیم منصفی" بوده است و طبیعتا باید این کار را می کردم چون این هنرمند تاثیر زیادی بر موسیقی هرمزگان داشته است. من حدودا ده سال پیش یکی دو مستند ساخته بودم و به متن ترانه های ابراهیم منصفی علاقه مند شدم، چون احساس کرم خیلی پیش رو و قوی است و از همان زمان ترانه هایش را گوش می کردم و برپایه ترانه هایش یک پژوهش شخصی راجع به زیست این هنرمند انجام دادم و دیدم که منصفی خیلی خیلی تاثیر گذار بوده است، بخاطر همین این پژوهش را جدی تر ادامه دادم و سال گذشته تدوین این فیلم تمام شد و بعد هم در فروردین ماه امسال در جشنواره جهانی فجر نمایش داده شد.

در حال حاضر بخش زیادی از موسیقی هرمزگان و و بندرعباس به زندگی ابراهیم منصفی ارتباط پیدا می کند و اغلب این خوانندگان، موزیسین ها، به خصوص کسانی که گیتار می زنند تحت تاثیر ابراهیم منصفی هستند؛ و من در این فیلم سعی کردم، در عین حال که زندگی این هنرمند را به صورت یک قصه نمایش می دهم؛ تاثیر ابراهیم منصفی را نیز بر روی موسیقی زمان حال بندر عباس نشان دهم. و طبیعتا برایم بسیار جذاب بود که در فضای هرمزگان و بنرعباس پرسه بزنم و کسانی که موسیقی این هنرمند را را کار کرده اند، بر اساس قصه زندگی این هنرمند، به تصویر بکشم و این موضوع دلیل ساخت این فیلم بود.

*

کامران حیدری، کارگردان این فیلم، مستند‌هایی چون "داش آکل"،"محمد بهمن بیگی"، "در انتهای یک روز کامل"، "من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم"، "دینگومارو" و "علی‌آقا" را در پرونده‌ی کاری خود دارد.

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها