{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصادهنرآنلاین بررسی می کند؛ خرید اینترنتی بلیت تئاتر و سینما و کنسرت چه شرایطی دارد

کدخبر : 393

سابقه خرید اینترنتی بلیت برنامه‌های فرهنگی در ایران تقریبا به ده سال پیش می رسد. البته شاید تا 5 سال پیش خرید بلیت اینترنتی هنوز کاملا مرسوم نبود و عده‌ای هنوز حاضر به استفاده از این امکان نبودند. اما امروزه خرید بلیت به صورت حضوری رواج ندارد و اکثر افراد بلیت اینترنتی می‌خرند. نزدیک به 50 سایت برای خرید بلیت آنلاین راه‌اندازی شده‌است و بعضی از آن‌ها شناخته شده تر هستند و بعضی مخصوص برنامه‌های یک شهر خاص هستند. در قسمت توضیحات تمام این سایت‌ها آمده که با هدف سهولت خرید بلیت برای مخاطبان راه اندازی شده‌اند و در قوانین مقررات شان آمده که فقط واسطه فروش‌اند و نسبت به برگزاری برنامه مسئولیتی ندارند. اما هر کسب و کاری، چه مجازی و چه واقعی اهداف اقتصادی را نیز دنبال می‌کند. بر اساس این اهداف، سایت‌های فروش بلیت مسئولیت‌هایی در قبال تهیه کننده برنامه دارند. در توضیحات هیچ یک از سایت‌ها اشاره‌ای به این بخش صورت گرفته نشده‌است.

اقتصادهنرآنلاین-مه‌سیما شکریان: این گزارش فهرستی از سایت‌های فروش اینترنتی بلیت را نشان می‌دهد.   بعضی از این سایت‌ها زیر مجموعه شرکت‌های بزرگتر دیگری هستند. توضیحات تکمیلی در تمام سایت‌ها درباره هدف ارائه خدمات فروش آنلاین به مشتری بود و قوانین اکثر سایت‌ها شبیه به هم نوشته‌شده‌است. آن‌ها واسطه فروش بلیت هستند و مسئولیتی در قبال برگزاری برنامه ندارند. همچنین در توضیحات چند سایت نوشته‌شده که اولین سایت فروش بلیت اینترنتی هستند. این سایت‌ها مدعی‌اند برای ارائه خدمات راحت‌تر و بهتر به مشتریان راه اندازی شده‌اند. توضیحات متفاوت بعضی از سایت‌ها از سایت نقل شده‌است. همچنین سایت‌هایی مثل "دیوار" و "شیپور" هم در قسمت سرگرمی اقدام به فروش بلیت می‌کنند اما فروششان از طریق تهیه کننده برنامه نیست و از طریق افرادی است که بلیت می‌خرند و اقدام به فروش آن در این سایت‌ها می‌کنند. بعضی از سایت‌ها برنامه‌ای برای فروش نداشتند، تقریبا از بین نزدیک به 50 سایت، حدود 15 سایت مشغول به فعالیت هستند. در این فهرست ابتدا سایت‌های شناخته‌تر آورده شده‌است:

  سینما تیکت

"سینماتیکت" یکی از محصولات شرکت "فن آوران ایده پرداز سرزمین هنر" است. این سایت با هدف  اطلاع رسانی درباره اخبار و حواشی اکران سینماها و برنامه نمایش فیلم‌های سینمای ایران از اسفند ماه ۱۳۹۰ راه اندازی شده است. همچنین رزرو آنلاین بلیت در سینماهای ایران یکی از اهداف اساسی این وب سایت است.

تیوال

"تیوال" سایت خرید و رزرو اینترنتی بلیط سینما و تئاتر و کنسرت است.  تیوال همچنین به انتشار اخبار درباره برنامه‌های فرهنگی می‌پردازد. همچنین کاربران و مخاطبین برنامه می‌توانند نظراتشان را در این سایت منتشر کنند.

تیکت 8

شرکت "کسب و کار نوین ایرانیان"از بهمن ماه 1393 سامانه خرید آنلاین بلیت رویدا‌های فرهنگی و هنری و ورزشی را راه اندازی کرده‌است.

این شرکت در کنار تیکت8 همچنین خدمات آنلاینی برای فروش غذا هم دارد.

ایران کنسرت/ ایران نمایش

این موسسه فعالیت خود را از سال 1376 شروع کرد و زیر مجموعه انتشارات ققنوس است. هدف این موسسه فعالیت در کلیه زمینه های موسیقایی از جمله: اجرا و برگزاری کنسرت و همایش، اخذ مجوز شعر و آلبوم، تهیه و تولید آثار صوتی، تکثیر و تولید CD و DVD، فروش بلیت کلیه کنسرتها و تئاترها است.

ایران تیک

این سایت، سامانه خرید بلیت سینما، همایش، تئاتر و کنسرت در جنوب کشور است.

اکسیر کنسرت

مؤسسه فرهنگی، هنری و تبلیغاتی "اکسیر نوین" سال 1380 تاسیس شد. فعالیت‌های این موسسه  شامل تبلیغات و مشاوره و فروش بلیت کنسرت‌ها است.

آی بلیت

این موسسه مدعی است در اردیبهشت 1393 برای اولین بار در ایران، سایت خرید بلیت بدون نیاز به چاپ را راه‌اندازی کرده‌است. همچنین این سایت بخشی مجزا برای تهیه‌کننده و یا برگزار کننده برنامه دارد، تا آن‌ها بتوانند به صورت آن‌لاین آمار فروش را چک کنند.

تیکت آرت

متعلق به شرکت "هنر اختصاصی نهاب" است و تبلیغات و فروش اینترنتی بلیت برنامه را به عهده می‌گیرد.

پارس بلیت

این سایت مدعی است اولین سامانه اطلاع رسانی آنلاین کنسرت‌های کشور است و از سال 1393 فعالیت می‌کند.

تیکوک

این سایت یکی از زیر مجموعه‌های موسسه فرهنگی هنری "نشر موسیقی کوک" است و از سال ۱۳۹۷ فعالیتش را آغاز کرده‌است.

3بلیت

موسسه فرهنگی و هنری چند منظوره "صبای نور" در شهریور ماه سال 1387 آغاز به کار کرد و سایت 3 بلیت زیر مجموعه آن است. فعالیت‌های این سایت در زمینه برگزاری و فروش برنامه‌های فرهنگی و هنری، تاریخی، سیاسی و اجتماعی است. همچنین این موسسه فعالیت‌هایی در زمینه تهیه برنامه‌های فرهنگی و چاپ و نشر آثار فرهنگی دارد.

"شهریز" و "بلیط آل"

 سامانه ی ارائه بلیت و رزرواسیون کنسرت، سینما، تئاتر و سایر رویدادهای فرهنگی، هنری, علمی و آموزشی هستند و برنامه‌های فرهنگی و هنری تبریز را پوشش می‌دهد.

سایت هفت ساز:

این سایت فروش اینترنتی بلیت و اطلاع رسانی رایگان رویدادهای فرهنگی و هنری ( کنسرت ، تأتر ، نمایش ، همایش و...) برنامه‌های رشت و شمال ایران را انجام می‌دهد.

ایران اجرا

سایت ایران اجرا از سال 1392 فعالیت رسمی خود را در حوزۀ هنر آغاز کرد و در زمینه فروش بلیتِ رویدادهای فرهنگی و هنری اعم از اجرای زندۀ موسیقی، تئاتر، سمینار، جُنگ، همایش و ...فعالیت می‌کند.

در توضیحات این سایت در باره شرایط مالی برگزاری برنامه‌ها توضیحاتی قرار دارد، این سایت در ازای فروش بلیت روی سایت، از اجرای موسیقی پاپ 3% از فروش بلیت و از اجراهای موسیقی بومی و فولک 2% از فروش بلیت، سود دریافت می‌کند و از اجراهای تئاتر درصدی دریافت نمی‌کند.

دفتر ایران اجرا در مازندران است.

حافظ تیک

موسسه فرهنگی هنری "راز وهنر" از سال ۱۳۹۴در شهر شیراز فعالیتش را آغاز کرد. این موسسه تلاش می‌کند تا سطح کیفی آثار هنری و فرهنگی را بالا ببرد و برای هنرمندان ایجاد اشتغال کند. حافظ تیک سامانه فروش آن‌لاین بلیت این موسسه است.

سی وشش هفتاد

شرکت فرهنگی هنری "ترانه شرقی" در سابقه خود برگزاری کنسرت و برنامه‌های فرهنگی را دارد. این موسسه  از سال 1379 با افتتاح پایگاه اینترنتی این شرکت آغاز به کار کرد و از سال 1383 اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی و ارائه آلبوم های منتشر شده بر روی این فروشگاه و ایجاد خدمات فروش برای مشتریان کرد. در آن زمان سرعت اینترنت ، عدم شناخت و آگاهی مردم نسبت به فروشگاه های اینترنتی و پرداخت های اینترنتی و عدم وجود زیرساخت های امن در پرداخت بانکی این فعالیت را آنچنان که می بایست معرفی نکرد. سال 90 پروژه بلیط انلاین رسماً روند شکل گیری را آغاز کرد و امکان خرید بلیت آنلاین را مشتریان فراهم می‌کند.

باجه 7

این سایت برای فروش برنامه‌های فرهنگی استان خراسان است.

اوج کنسرت | یزد

این موسسه به عنوان اولین سامانه فروش رسمی بلیت اینترنتی با عنوانهای یزد کنسرت(سامانه فروش رسمی بلیت اینترنتی در استان یزد) و اوج کنسرت(سامانه فروش رسمی بلیت اینترنتی در کشور) فعالیت خود را ازسال 1392 آغاز کرد.

گیشه 8

این سایت به فروش برنامه‌های فرهنگی اصفهان می‌پردازد و فعالیت‌هایی نظیر تبلیغات و اطلاع رسانی درباره برنامه‌ها را انجام می‌دهد. همچنین این موسسه هنرمندان را به تهیه کنندگان، برای همکاری معرفی می‌کند.

کیش برگ

این سایت برای فروش آنلاین برنامه‌های جنگ ستارگان و کنسرت‌ها و تئاترهای کیش است.

لارتیک

این سایت برای فروش اینترنتی برنامه‌های فرهنگی  شهر لار است.

گلشن آنلاین

این سایت، سامانه خرید بلیت اینترنتی سینما گلشن بجنورد است.

بلیت رسان

این سایت با هدف فروش بلیت‌های بلا استفاده راه‌اندازی شده‌است و امید وار است با چنین اقدامی دیگر شاهد صندلی‌های خالی در برنامه‌های فرهنگی نباشیم. در این سایت افراد بلیت‌هایی که نمی‌توانند استفاده کنند را بدون واسطه می‌فروشند.

بلیت باکس

فرهنگ تیک شیراز

پارتاک تیکت اصفهان

آراد کنسرت

کاسیت کنسرت لرستان خرم آباد

اهواز لایو

قزوین تیکت

سرایش

مشهد تیکت

یوبلیت (اهواز) و...

*

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها