{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کارآفرینی در هنر

کدخبر : 401
خبرنگار:

اگر بخواهم کار «مدیر اجرایی» را برای شما به صورت خلاصه بیان کنم، بدون شک کافیست فقط درباره دو کلمه «مدیریت» و «اجرا» حرف بزنم. کسی که اجرایی را به ثمر می‌رساند. اما شاید برای خیلی از ما هنوز عبارت مدیریت یک اجرا، شغلی گنگ است. کاری که شاید به ظاهر دیده نشود و حس نشود اما ثمره کارش نتیجه کل یک اجرا می‌شود.

اختصاصا در بخش موسیقی، مدیریت یک اجرا به ۴ بخش تقسیم می‌شود. کارهایی که باید قبل از اجرای یک کنسرت انجام داد مانند مجوز ارشاد، دفتر موسیقی، اداره نظارت بر اماکن عمومی، اجاره سالن، صدابر دار و ... کارهایی که نزدیک به اجرا انجام می‌شود مانند ساماندهی گروه، نوازنده‌ها، گرفتن استودیو برای تمرین، اطلاع رسانی و ... پیگیری کارهایی که به موازات کار موسیقیایی انجام می‌شود مانند اتفاقات ویژوال، گرافیک، کارگردانی و ... و سر انجام خود اجرا که به طور کل جمع بندی سه دسته گذشته در یک روز است.

اصولا و اساسا تیم اجرایی نمی‌تواند یک نفر باشد. جمعی از نفرات باید کارهای بالا را انجام دهند و یک نفر به عنوان مدیر اجرایی مسئول نظارت و پیگیری درست و دقیق اتفاق افتادن تمام کارهاست.

مدیر اجرایی باید به شدت حواس جمعی داشته باشد چون کافیست یکی از کارها از زیر نظرش رد شود تا یک اجرا خراب شود و کار بسیار افراد دیگر زیر سوال رود. مدیر اجرایی باید روابط عمومی خوبی داشته باشد چون در طول چند ماهه پیگیری یک اجرای موسیقی و بستن قراردادها ممکن است با بیش از ۱۰۰ نفر در ارتباط باشد.

اگر بخواهم درباره مسایل مالی صحبت کنم، مانند دیگر بخش‌های موسیقی، درآمد شما وابسته به هزار و یک اتفاق است. در بخش موسیقی هرگز اتفاقات مالی از ثبات برخوردار نیستند چون همیشه اجرای کنسرت به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. ممکن است آرتیستی که شما با او کار می‌کنید یک سال کنسرت دهد و درآمد خوبی برای شما داشته باشد اما دو سال تصمیم به سکوت و کنسرت ندادن بگیرد. همچنین ۳ ماه از سال هیچ اتفاق موسیقیایی در کشور رخ نمی‌دهد. پس نمی‌توان به مدیریت اجرایی به عنوان تنها شغل نگاه کرد، مگر با چند آرتیست در حال کار باشید.

اجرای یک کنسرت موسیقی بنا بر بزرگ بودن آن اجرا می‌تواند چند صد نفر را درگیر کند و مدیر اجرایی کسی‌ست که باید همزمان همه آن چند صد نفر را درک کند، حواسش به کار همه باشد و مانند یک ناظر سوم از بیرون به تماشای تمام اتفاقات بنشیند.

این بار که به تماشای کنسرت یا تئاتر رفتین کمی سعی کنید جای یک «مدیر اجرایی» به اجرا نگاه کنید.

 

 

 

 

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    به نظرم هر کسب و کاری نیاز به مدیر اجرایی داره. مخصوصا توی ایران که واسه زدن یه فروشگاه اینترنتی باید کلی مجوز بگیری. حالا این مدیر اجرایی میتونه توی همه فیلدهای کسب و کار باشه

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها