{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

نام قطعه جدید چارتار به خاطر مخالفت وزارت ارشاد تغییر کرد

کدخبر : 839

قطعه جدید گروه "چارتار" که قرار بود با نام "برهنه" در دسترس مخاطبان قرار بگیرد، با مخالفت وزارت ارشاد نام آن به "بگو که زنده‌ایم" تغییر کرد.

هنر ام‌روز- فاطمه اسماعیلی: جدیدترین قطعه گروه "چارتار" به نام "بگو که زنده‌ایم" دیشب به صورت رسمی منتشر شد. قطعه‌ای که پیش از آن قرار بود با نام "برهنه" به دست مخاطبان برسد اما به گفته "آرمان گرشاسبی" خواننده این گروه در لحظه آخر وزارت ارشاد با این نام مخالفت کرد و آن‌ها مجبور به تغییر نام قطعه شدند. البته ترانه تغییری نکرده است و تغییری در متن آهنگ ایجاد نشده است.

مسئله ممیزی و سانسور وزارت ارشاد نسبت به آثار هنری همواره یکی از مسائل مشکل آفرین و جنجالی میان هنرمندان و مسئولان بوده است و سابقه این کار در قطعه‌های موسیقی زیادی دیده شده است. هرچند شورای شعر و ترانه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این باور است که هر عریانی و تنانگی و توهین به قومیت‌ها و مذاهب و کلمات سیاسی در ترانه‌ها جایی ندارد و ترانه‌هایی که به شورا داده می‌شود، از سوی تمام اعضای شورا خوانده می‌شود و همه درباره آن‌ها اظهارنظر می‌کنند؛ تصمیم نظر شخص واحدی نیست و در نتیجه این ارزیابی سلیقه‌ای نیست. با این حال اگر نگاهی به ترانه‌های بسیاری از آهنگ‌های جدید پاپ کنیم، متوجه سخیف بودن و بی معنا بودن بسیاری از اشعار خواهیم شد و همچنان چنین ترانه‌هایی مجوز را از وزارت ارشاد می‌گیرند. فراگیر شدن چنین آهنگ‌هایی در سطح جامعه به مرور بر سلیقه هنری عموم مردم تاثیر می‌گذارد و به نوعی هنری مبتذل ترویج می‌شود. همچنین گرفتن مفاهیم اجتماعی و سیاسی از اشعار و نبود بازتاب مشکلات مردم در ترانه‌ها به نوعی سیاست زدایی و منکر شدن بخشی از دغدغه‌های جامعه منجر می‌شود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها