{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

جایزه جهانی وومکس این بار در دستان موسیقی‌دان ایرانی

کدخبر : 878

بیست و پنجمین جایزه جهانی موسیقی "وومکس" به "کیهان کلهر" رسید.

هنر ام‌روز-فاطمه اسماعیلی: جایزه جهانی "وومکس" در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود، "کیهان کلهر آهنگساز، نوازنده کمانچه و سه تار سرشناس ایرانی را انتخاب کرد. کلهر پیش از این نیز به همراه گروه راه ابریشم جایزه جهانی گرمی را برنده شده بود. 

در توصیف هنر این هنرمند ایرانی، قبل از اهدای جایزه، بیان شد: "برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند".

کلهر پس از دریافت جایزه، ضمن تشکر از وومکس، از "محمدرضا شجریان" که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، به عنوان استاد بزرگ موسیقی ایران، یاد کرد و گفت: "من تحت تاثیر قرار گرفته‌ام، خیلی خوب است که در طول زندگی حمایت و دیده شویم، من این جایزه را دست آورد شخصی نمی‌بینم، فکر می‌کنم تاریخ، کار سخت و تلاش بسیاری پشت سر این جایزه است، بنده نمایندگی جامعه موسیقی جهان را نمایندگی می‌کنم و مفتخر هستم که نماینده هنرمندان جهانی باشم، به جای جامعه موسیقی ایرانی".

جایزه "وومکس" که به عنوان جایزه ورلدموزیک اکسپو شناخته می‌شود، معتبرترین جایزه جهان است که برای شاخه ورلد موزیک در سال 1999 تاسیس شده است و از آغاز این جایزه را برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته ورلد موزیک (موسیقی جهان) در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تاثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است. هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس Womex (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال 2008 جایزه وومکس در دو بخش تقدیم می‌شود یکی برای هنرمند و دیگری برای تعالی حرفه‌ای، که جایزه سال 2019 به "کیهان کلهر" به عنوان هنرمند ویرتئوز کمانچه تقدیم شده است. سال گذشته، 2018، این جایزه معتبر به "کوارتت زهی کرونوس" Kronos Quartet از آمریکا تعلق گرفته بود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها