{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

اقتصاد هنرآنلاین گزارش می‌دهد؛

کدخبر : 394

"پروژه‌های 009821" از یک سال و نیم پیش با مجوز گالری و به مدیریت "ایمان صفایی" آغاز به کار کرد. پروژه‌های009821 کتاب‌هایی از گفت‌وگو با هنرمندان وتصاویر آثارشان منتشر می‌کند. هم زمان با رونمایی هر کتاب چند اثر اصل هنرمند، همراه با برخی از آثار بازتولید شده هنرمند در 21 نسخه نمایش داده می‌شود. فروش این نسخه‌های بازتولید کمک هزینه‌ای برای ادامه این روند است. این پروژه با هدف مکتوب کردن جزئیات بخشی از تاریخ و هنر این دوره راه‌اندازی شده‌است. چیزی که به گفته مدیر این پروژه برای اهالی مطالعه کننده هنر، کمتر در دسترس است.

اقتصادهنرآنلاین-مه‌سیما شکریان؛این پروژه تا کنون 7 کتاب منتشر کرده‌است و 4 کتاب در دست انتشار دارد. کتاب‌های "جاری در زمان" گفت‌وگوی "بهرنگ صمدزادگان" با "فرح اصولی"، "شد آنچه شد" گفت‌وگو "اکرم احمدی توانا" با "مجتبی امینی"، "منتهای کمال نقصان است" گفت‌وگو "وحید حکیم" با "محمدحسین عماد"، "روایت‌گر سویدا" گفت‌وگو "نازنین خسروانی" با "شادی قدیریان"، "ایستادن میانه آشوب و زیبایی" گفت‌وگو "امیرسقراطی" با"علی نصیر"، "از خستگی" گفت‌وگو "شهرزاد چنگلوایی" با "محمود بخشی" و "چشم سر" گفت‌وگو "شهروزنظری" با "احمدمرشدلو" توسط این پروژه به چاپ رسیده‌است.

ایمان صفایی در پرونده کاری خود سوابقی مانند فعالیت به عنوان هنرمند، مدیر هنری گالری، تبلیغات و همکاری با انتشارات دارد. او قصد دارد که تعداد این کتاب‌ها را به 50 کتاب برساند. درباره نحوه انتخاب هنرمندان از او سوال پرسیدیم و او گفت: انتخاب هنرمندان بر اساس علاقه شخصی و بیشتر به این دلیل است که این هنرمندان در روند کاری خود جریان تاثیر گذار و قابل توجهی ایجاد کرده‌اند. دلیل دیگر این انتخاب در دسترس بودن هنرمند است. هنرمندان برای شکل گیری این کتاب‌ها با ما همکاری می‌کنند. گاهی روند گفت‌وگو و انتشار کتاب چند ماه طول می‌کشد و در تمام این مدت هنرمند با ما همراهی می‌کند. در فضای تجسمی همکاری و همراهی با فضاهای خصوصی کمتر صورت می‌گیرد و شاید این یکی از دلایل کم بودن چنین فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی باشد، اما خوشبختانه هنرمندان در این پروژه‌ها با ما همکاری خوبی داشتند.

معمولا برای مراسم رونمای کتاب‌ها تبلیغات چندانی صورت نمی‌گیرد. ایمان صفایی به عنوان کسی به فعالیت‌های تبلیغاتی مشغول است می‌گوید تبلیغات در فضایی که پر از آلودگی تصویری است درست عمل نمی‌کند و طرفداران چنین فعالیت‌هایی این‌جا را پیدا می‌کنند.

 از دیگر اهداف این پروژه ترویج فرهنگ خرید نسخه‌های بازتولیدی یا چاپ شده از کار هنرمندان است، چرا که این نسخه‌های چاپی قیمت پایین‌تری ازاصل اثردارند و افرادعلاقه‌مند بیشتری می‌توانند، اثر هنری مورد علاقه‌شان را داشته باشند. تعداد نسخه‌ها هم که شناسنامه هم دارند، محدود است.

این پروژه که بر اساس دغدغه شخصی ایمان صفایی شکل گرفته و تا کنون موفق بوده‌است، اما متاسفانه علاقه‌مندان به مطالعه کتاب در جامعه ما روز به روز کمتر می‌شوند و به نظر ایمان صفایی برخورد با کتاب برخورد ناراحت کننده‌ای است. تعداد ناشران تخصصی کتاب‌های هنری اندک است، چرا که حتی کسانی که تخصصشان هنر است تمایل زیادی به خواندن این کتاب‌ها ندارند. البته این کتاب‌ها قیمت بالاتری از کتاب‌های معمولی دارند چرا که چاپ و طراحی این کتاب‌ها تخصصی تر است و برای تولید آن‌ها هزینه بیشتری صرف می‌شود. او می‌گوید دوست داشتم شرایطی بود که بتوانم کتاب‌ها را در اختیار افراد بیشتری قرار دهم.

گاهی پروژه‌های 009821 چند هفته تعطیل است، چرا که می‌خواهند کار با کیفیتی انجام دهندو این برای افرادی که این کار را انجام گاهی سخت است اما آن‌ها ادامه می‌دهند.

با توجه به این‌که این پروژه مجوز گالری دارد، درباره برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی به طور معمول از ایمان صفایی سوال کردم. او می‌گوید برای شروع و انجام هرکاری باید انرژی بگذاریم و در حال حاضر بیشتر انرژی مجموعه صرف تولید کتا‌ب‌ها می‌شود اما قصد داریم بعد از این، نمایشگاهی از هنرمندان که نمایش کارهایشان در گالری‌ها سخت‌تر است برگزار کنیم.

به گفته ایمان صفایی این پروژه حامی مالی ندارد، چون بیشتر اهدف پژوهشی و مطالعاتی را دنبال می‌کند.

*

متاسفانه فضاهای آموزشی کمتر به سراغ چنین کتاب‌هایی می‌روند و برای آموزش بیشتر به کتاب‌های تاریخ هنر تالیف نویسندگان خارجی تکیه می‌شود. مطالعه آن کتاب‌ها برای هر هنرمند و هنرجو لازم است اما کتاب‌ها و گفت‌وگوهایی با موضوع هنر امروز ایران شاید کاربردی بیشتری داشته‌ باشد. چون این هنرمندان با شرایط امروز و برداشت خود از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و مسائلی با آن‌ها سر و کار داریم، اثر هنری خلق می‌کنند و درست شبیه ما هستند. مطالعه چنین کتاب‌هایی سخت است و به صبوری احتیاج دارد و صبروپشتکار شاید همان دلایلی هستند که به جز مهارت هنری و ایده، باعث خلق هر اثر مهم و تاثیر گذار می‌شود. از دیگر دلایل کمتر مطالعه شدن چنین کتاب‌هایی قیمت بالاتر نسبت به کتاب‌های معمول است. شاید بهتر باشد کتابخانه‌های فضاهای آموزشی این کتاب‌ها را تهیه کنند و در اختیار هنرجویان بگذارند.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها