{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 5799

گونیلا برگستورم، نویسنده سوئدی و تصویرگر مشهور کتاب‌های کودک و خالق شخصیت الفی اتکینز پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۷۹ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش هنر ام‌روز به نقل از خبرگزاری ایران آرت، گونیلا برگستورم، نویسنده سوئدی و تصویرگر مشهور کتاب‌های کودک -که بیشتر برای انتشار مجموعه کتاب‌های کودک با شخصیت محوری آلفونس ابرو شناخته می‌شد؛ مجموعه‌ای که در ایران با عنوان الفی اتکینز شناخته می‌شد- در سن ۷۹سالگی از دنیا رفت.

الفی اتکینز نام یک مجموعه کتاب کودک به نویسندگی خانم برگستروم است که از سال ۱۹۷۲ میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. بر اساس همین کتاب یک مجموعه انیمیشن ۱۶قسمتی ساخته شد و در کشور ما، ایران نیز چندین بار به نمایش درآمد و از کارتون‌های پرطرفدار دهه ۶۰ بود.

آنا اسکولد، مدیر انتشارات رابن و کوئگرین و ناشر آثار برگستورم درباره او نوشت: «آثار و موقعیت برگستورم تاثیر قابل توجهی روی نسل‌های خوانندگان و نیز نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های کودک گذاشت. او مسیر پیش روی بسیاری را در این عرصه هموار کرد و  فردی باهوش و بسیار متفکر بود.»

به گزارش ایبنا، گونیلا برگستورم در گوتنبرگ سوئد زاده شد و در همان جا در رشته روزنامه‌نگاری تحصیل کرد. او پس از چندین سال کار روزنامه‌نگاری در روزنامه‌های سوئدی نظیر داگم نیهتر و آفتونبلادت در سال 1971 با انتشار کتاب «پدر میا دیوانه می‌شود» قدم به دنیای نویسندگی گذاشت.

کتاب‌های او به قریب 30 زبان ترجمه شد و مجموع آثارش بیش از 5میلیون نسخه در سوئد و 4میلیون نسخه در کشورهای دیگر به فروش رسیده است. فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی متعدد و پرشماری نیز از روی آثارش ساخته شد و کارهای او به صحنه تئاتر هم راه یافتند که بسیاری از آن‌ها با کارگردانی خود او به نمایش درآمدند.

گوینلا برگستورم در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۷ درباره موفقیت آثارش گفته بود: «من از این موفقیت چیزی متوجه نمی‌شوم و اصلا نمی‌خواهم هم چیزی درباره‌اش بدانم. مثل خیلی از نویسندگان دیگر اعتماد به نفس پایینی دارم. زمانی که چیزی می‌نویسم و یا تصویرگری می‌کنم، احساس می‌کنم در خانه خودم هستم؛ در امنیت و آرامش.»

در سال ۲۰۱۲ مدال افتخار Illis quorum  را از سوی دولت سوئد به پاس نقش برجسته‌اش در فرهنگ و ادبیات سوئدی دریافت کرد و در سال ۲۰۱۹ نیز به دریافت مدال سلطنتی لیتریس آرتیبوس برای سهم هنری و استثنایی‌اش به عنوان یک نویسنده نائل شد.

او پس از دریافت این مدال در یک مصاحبه گفته بود «من دوست دارم داستان‌های واقعی درباره شخصیت‌های واقعی بنویسم و انتخاب کردم موضوعات جسورانه را انتخاب کنم؛ از هنر ساختن تیرو کمان گرفته تا پرسش درباره نحوه شگل‌گیری روح ...»

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها