{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

چرا نمایش پژمان جمشیدی ، ریما رامین فر و الناز حبیبی توقیف شد؟

چرا نمایش پژمان جمشیدی ، ریما رامین فر و الناز حبیبی توقیف شد؟
کدخبر : 13451

اداره کل هنرهای نمایشی دلایل توقیف نمایش آن سوی آینه را اعلام کرد.

به گزارش هنر ام‌روز، روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی با ارائه توضیحاتی در خصوص ممانعت شورای نظارت و ارزشیابی این اداره‌کل از ادامه اجرای نمایش «آن سوی آینه» اعلام کرد روز یکشنبه، چهارم اردیبهشت از گروه درخواست بازبینی مجدد کرده و اجرای این نمایش به علت پذیرفته نشدن این درخواست از سوی گروه اجرایی، متوقف شده است.

 

 اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی انتشار اخباری مبنی بر توقف اجرای نمایش «آن سوی آینه » به کارگردانی علی سرابی در تالار وحدت توضیحاتی را ارائه داد.

در متن ارسال‌شده از سوی روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره نمایش «آن سوی آینه» چنین آمده است:

«به دنبال حواشی پیش آمده در خصوص نمایش «آن سوی آینه» به کارگردانی علی سرابی و به منظور شفافیت در اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند جامعه تئاتر می‌بایست با اتکاء به هویت و کارکرد تئاتر؛ اساس کار و ارتباطات خود را بر گفت‌وگو و تفاهم گذاشته و جز صداقت و راستگویی را مبنا قرار ندهد.

لذا براساس روند تقاضای گروه و تالار درخواست‌کننده نمایش مذکور چند هفته پیش از اجرا، بازبینی صورت گرفت و ضمن اعلام تصویب، مواردی به عنوان اصلاحات به گروه اعلام شد که مورد توافق صورت گرفت. بر همین منوال پس از حدود دو هفته اجرا، بنا بر گزارش بازبینی حین اجرا و با عنایت به بررسی نظرات تماشاگران در رسانه‌های متنوع هنری، به علت مغایرت اجراها نسبت به اجرای بازبینی، مقرر شد نمایش مجددا بازبینی شود که به اطلاع گروه رسانده شد.

در همین راستا اداره‌کل و شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش برای حفظ حقوق تماشاگران محترمی که برای روزهای آتی اجرا، بلیط تهیه کرده بودند، تاریخ بازبینی مجدد را در یکی از روزهای تعطیلی اجرا (ایام تعطیلی ماه مبارک رمضان) در نظر گرفته که مقارن روز یکشنبه، چهارم اردیبهشت ۱۴۰۱ بوده است.

متاسفانه علیرغم هماهنگی‌های صورت گرفته و کمال همکاری اداره‌کل در تعیین ساعت بازبینی - ۶ بعدازظهر- پس از مراجعه هیات بازبینی به محل بازبینی، گروه در محل حضور نداشته‌اند و بازبینی صورت نگرفت که گزارش توسط هیات مذکور به شورا ارائه شد.

اگرچه همین میزان عدم همکاری و بی‌توجهی به قواعد و قوانین برای ممانعت از اجرا کافی به نظر می‌رسید با این همه مجددا مقرر شد روز بعد یعنی دوشنبه مورخ، پنجم اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱، بازبینی انجام شود که مراتب به تهیه‌کنندگان کار ابلاغ شد ولی این مورد نیز توسط گروه پذیرفته نشد؛ لذا طبق ضوابط موجود و به منظور حفظ و حراست از آیین‌نامه‌های اجرایی نمایش‌ها و عنایت به پرهیز از هر نوع کج‌سلیقگی و اشاعه بدرفتاری‌ها که با عرف و باورهای فرهنگی جامعه در تعارض و تضاد است مقرر شد که اجرا تا اطلاع ثانوی متوقف گردد. بدیهی است همه مراحل فوق با هماهنگی تهیه‌کنندگان، مجریان طرح و کارگردان محترم اثر بوده است و عدم توجه و عنایت گروه به توافقات صورت گرفته مشکلات اخیر را پدید آورده است.

از آن جا که ما همگی خود را مجموعه یک خانواده می‌انگاریم در تعجب هستیم که در هنگامه و لحظاتی که تلاش همه همکاران اداره‌کل، مبتنی بر رفع مشکل اجرا بوده متاسفانه دوستان و هنرمندان محترم گروه، با گذاشتن استوری‌ها و پست‌های مبهم و مصاحبه‌های غیرواقع و مغایر با حقیقت، فضای ایجاد توافق را مخدوش کردند. معتقدیم چنین اقدامات غیرحرفه‌ای و خلاف واقع، نه تنها با ذات هنر تئاتر، مغایرت دارد بلکه برای ایجاد فضایی سالم و رو به جلو مضر و آسیب‌زننده است.»

گفتنی ست نمایش «آن سوی آینه» نوشته فلوریان زلر است که به عنوان یک اثر کمدی فرانسوی در تالار وحدت روی صحنه می‌رفت.
ریما رامین فر، مارال بنی آدم، الناز حبیبی، پژمان جمشیدی و علی سرابی بازیگران این اثر نمایشی بودند که اکنون به طور رسمی توقیف شد.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها