{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 8570

نمایش «اتاق» کار ساشا کشوادی با حضور و حمایت اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کارگردانان تئاتر ایران افتتاح شد.

به گزارش هنر ام‌روز، شب گذشته، یکشنبه ۱۶ آبان ماه اعضای هیئت مدیره این انجمن، در اولین شب اجرای نمایش «اتاق» به نویسندگی و کارگردانی مرحوم ساشا کشوادی حاضر شدند و این نمایش را افتتاح کردند.
اعضا هیات مدیره انجمن کارگردانان تئاتر ایران به منظور حمایت از بازیگران و تیم اجرایی این نمایش و ادای احترام به یاد و خاطره این کارگردان جوان که چند روز پیش از اجرای نمایش‌اش درگذشت، در مراسم افتتاح این نمایش حاضر شدند.

همچنین انوشه زاهدی، تهیه کننده این نمایش نیز پیامی را درباره ساشا کشوادی و جای خالی طی دو روز گذشته نوشت.

او در این پیام، مهم‌ترین دغدغه ساشا کشوادی را در هنر، معضلات جامعه دانسته و عنوان کرده که نمایش «اتاق» حاصل سه ماه مصاحبه و تحقیق در بخش آی سی یو بود.

متن پیام انوشه زاهدی به شرح زیر است:

«به نام خدا

حدود سه سال و نیم پیش با آقای ساشا کشوادی آشنا شدم. جوانی هنرمند، سرشار از انرژی، فعال و لبریز از شور و شوق زندگی و همینطور استعداد فراوان، از همان ابتدای آشنایی متوجه شدم که مهم‌ترین دغدغه‌اش در هنر، معضلات جامعه و هدف اصلی‌اش نشان دادن این مشکلات و کمک گرفتن از هنرش برای رفع بهتر آنهاست.

همکاری اول ما به نمایش «واگیر ندارد» باز می‌گردد؛ یک نمایش مستند در مورد بیماران ایکتیوز  با هدف آگاهی دادن به مردم در مورد این بیماری و همچنین نشان دادن مشکلات و معضلات آنان در جامعه، برای این اثر حدود هشت ماه از طریق انجمن ایکتیوز با بیماران  مصاحبه و در اصل زندگی کرد و حاصل کار بسیار تاثیرگذار بود.

پس از چند همکاری مشترک دیگر، امسال با نمایشنامه «اتاق» غافلگیرم کرد، چراکه به دلیل شرایط کرونایی موجود، امسال قصد تهیه‌کنندگی اثری را نداشتم ولی بعد از خواندن نمایشنامه فقط چند کلمه برایش نوشتم، «صد در صد هستم، روی من حساب کن».

نمایش «اتاق» حاصل سه ماه مصاحبه و تحقیق ایشان در بخش آی سی یو کرونا بود و متن نمایشنامه در مورد مشکلات کادر درمان در دوران کرونا و همینطور شهدای سلامت می‌باشد. برای این اجرا از حدود دو ماه و نیم قبل با وجود تمام محدودیت‌ها و ریسک‌های ناشی از بحران، تمرینات گروه آغاز شد و بالاخره آن چیزی که انتظارش را داشت شکل گرفت اما در کمال ناباوری و تاسف، دو روز مانده به اجرا به دلیل ایست قلبی، ساشای عزیزمان آسمانی و ما و تمام عزیزانش داغدار شدیم.

با وجود فشار روحی و غم سنگینی که روی تک تک ما بود، به عنوان تهیه کننده اثر تصمیم گرفتم نگذارم تمام زحمت‌های ایشان به هدر برود و نگذاریم اجراها متوقف شود. بعد از صحبت با گروه، تمام عوامل هم از این مساله استقبال کردند و با یک انرژی باورنکردنی تمام قد پای کار ایستادند و با لطف و همراهی تک تک آنها و همینطور همکاری مدیریت تماشاخانه سپند اجراها با پنج روز وقفه، از روز ۱۶ آبان ماه به صحنه رفت.

من و تمام اعضای گروه برای به روی صحنه رفتن آخرین اثر و یادگاری ساشای عزیز با تمام توان انرژی گذاشتیم و امیدواریم بتوانیم این آخرین خواسته و اثر این هنرمند مردمی و بزرگوار را به بهترین شکل روی صحنه ببریم.

در آخر اینکه، صحنه همیشه دلتنگ ساشا کشوادی عزیز خواهد بود و داغ رفتنش بر دل تک تک ماها خواهد ماند.»

نمایش «اتاق» هر شب در سالن «سپند» روی صحنه می‌رود و بهنام شرفی به جای ساشا کشوادی که خودش هم در این نمایش بازی می‌کرد، به ایفای نقش می‌پردازد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها