{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

بابک روشنی نژاد مجموعه جدیدش را به نمایش می‌گذارد

ارجاعات معنایی برای تولید کار هنری لازم است

ارجاعات معنایی برای تولید کار هنری لازم است
کدخبر : 825

"بابک روشنی‌نژاد" بعد از مدتی فاصله از فضای تجسمی در تاریخ سوم آبان‌ماه در گالری اثر مجموعه‌ی جدیدش را با عنوان "رخ‌نبشت" به نمایش خواهد گذاشت.‌‌‌‌ بابک روشنی‌نژاد هنرمند نقاش و نویسنده متولد 1356 در همدان است. آثار او در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی در ایران و خارج از ایران به نمایش درآمده است. نمایشگاه‌هایی با عنوان "به‌چپ‌چپ" و "نه! تاریخ را فاتحان نمی‌نویسند" نمایش‌هایی هستند از آثار این هنرمند در گالری اثر.

هنر‌ ام‌روز-مه‌سیما شکریان: این هنرمند متأثر از فلسفه‌ی اجتماعی و زبان جهانی هنرهای تجسمی است و از نقاشی نه تنها برای بیان دیدگاه‌هایش در مورد فرهنگ، به ویژه تأثیرات اجتماعی فرهنگ تجسمی، بلکه برای تأکید بر قدرت هنر به عنوان یک ابزار بیان‌کننده در ایجاد گفتگوی فرهنگی متقابل استفاده می‌کند.

در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟ 

مدتی بود که بیشتر به نوشتن مشغول بودم، اما در همین سال 1398 مجموعه‌ای را کار کردم که به زودی در گالری "اثر" به نمایش درمی‌آید.

مجموعه‌ی جدیدتان در راستای کارهای قبلی شماست؟ 

بله. شاید بشود گفت ادامه‌ی مجموعه‌ی "پرسونا" است، البته با کمی تغییر، چون به هر حال زمانی سپری شده است. عنوان مجموعه‌ی حاضر یعنی "رخ‌نبشت" هم می‌تواند توضیحی مجدد بر مجموعه‌ی پرسونا باشد و هم مجموعه‌ی حاضر را بر زمینه‌ای معنایی گرد هم آ‌ورد. این نمایش بیشتر بر پرتره متمرکز است. دیگر این که فکر می‌کنم توضیح و تفسیر بیشتر را باید به عهده‌ی دیگران گذاشت. 

ریشه‌ی انتخاب سوژه‌های آثارتان و عناوین خاص آثارتان از کجا می‌آیند؟    

باید بگویم که امروزه هنرهای معاصر دیگر خیلی روی فرم متمرکز نیست. نه این‌که فرم در آ‌ن مهم نباشد ـ که از قضا برای من هنوز مهم است ـ بلکه دیگر بر سایر مسائل ریاست ندارد. در هنر معاصر عناصر و عواملی که بیرون از متن هستند خیلی مهم شده‌اند. افراط در این موضوع را نمی‌پسندم. در عین حال حضور ارجاعات معنایی را هم برای تولید کار هنری لازم می‌دانم. گاهی اوقات ممکن است که چیزهایی بیشتر دیده شوند و بقیه‌ی عوامل را به سایه ببرند. خب قبل از هر چیز این‌ها نقاشی هستند و نه چیزهایی دیگر. 

0_20130315125026_6

56-3658689-2-no.7-from-the-no-the-history-is-not-written-by-the-victors-i-write-the-damn-thing-series-oil-on-canvas-diptych-200x360cm-overall-200x180cm-each-panel-1393-2014-

IMAGE634865919295303525

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها