{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

آشنایی با فستیوال فیلم تورنتو

آشنایی با فستیوال فیلم تورنتو
کدخبر : 4961
مترجم: محمد براتی

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو یکی از جشنواره‌های با بیشترین شرکت کننده از سوی اعضای رسمی صنعت سینما و علاقه مندان به این حوزه است و بیشتر به عنوان چارچوبی برای تبلیغ و شهرت فیلم‌های جدید شناخته می‌شود.

بی جهت نیست که پیشتر، جشنواره بین المللی فیلم تورنتو (TIFF) را جشنواره جشنواره‌ها می‌نامیدند. این جشنواره که یکی از جشنواره‌های با بیشترین شرکت کننده از سوی اعضای رسمی صنعت سینما و علاقه مندان به این حوزه است؛ ابتدا در سال ۱۹۷۵ با همان عنوان جشنواره جشنواره‌ها به هدف به نمایش درآوردن آثار سینمایی به نمایش در آمده در دیگر جشنواره‌ها، کار خود را آغاز کرد. 
جشنواره بین المللی فیلم تورنتو هر سال در اولین پنجشنبه پس از روز کارگر کانادا کار خود را شروع کرده و برای ۱۱ روز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این جشنواره هر ساله ۳۰۰ تا ۴۰۰ اثر از سراسر جهان را به نمایش در آورده و میزبان بیش از ۲۵۰ هزار نفر می‌باشد. این فستیوال بیشتر به عنوان چارچوبی برای تبلیغ و شهرت بخشی به فیلم های جدید شناخته می‌شود به گونه‌ای که آثار تقدیر شده در این جشنواره معمولا عملکرد خوبی در مراسم اسکار از خود نشان می‌دهند. جوایز اصلی برای فیلم‌های بلند، مستندها و فیلم های کوتاه در این جشنواره از سوی هیئت داوران اهدا نشده و بر اساس رای مردمی تعیین می‌گردد. با این حال هیئت داوران اختیار اهدای جوایزی همچون بهترین فیلم کانادایی، بهترین فیلم اولی کانادایی و بهترین فیلم کوتاه کانادا در کنار جایزه برای بهترین فیلم کوتاه در عرصه بین المللی و چند جایزه دیگر با اسپانسرهای متفاوت را دارند. 
 
به مانند دیگر جشنواره ها، جشنواره بین المللی فیلم تورنتو نیز از بخش های متفاوتی تشکیل شده است که جشنواره از آن ها با عنوان برنامه یاد می‌کند. در ادامه به معرفی این بخش ها خواهیم پرداخت:
 
۱. سینمای معاصر جهان
این بخش غالبا در برگیرنده آثار فیلم سازانی شناخته شده ولی نه چندان مطرح می‌باشد. 
 
۲. کشف
در این بخش معمولا آثار کارگردانانی که برای اولین یا دومین بار به ساخت فیلم های بلند روی آورده اند، به نمایش در می‌آید. 
 
۳. نمایش گالا
در این بخش که فرش قرمز جشنواره را نیز به خود اختصاص می دهد آثار کارگردانان مشهور با حضور عوامل و بازیگران ستاره جهانی به نمایش در می‌آید. 
 
۴. در گفتگو با...
در این بخش مصاحبه هایی با فیلم سازان مشهور یا دیگر اصحاب مشهور صنعت سینما صورت می‌پذیرد. معمولا این بخش با چکیده ای از فیلم های مختلف مربوط با فیلم سازان به نمایش در می‌آید. 
 
۵. اساتید
در این بخش آثار فیلم سازان مشهور در عرصه فیلم های مستقل هنری جهانی به نمایش در می‌آید. 
 
۶. شیدایی شبانه
در این بخش فیلم های تجاری با بودجه کم به نمایش در می‌آیند. 
 
۷. پلتفرم
این بخش که ماهیت رقابتی دارد مختص به آثار سینمایی بلند و مستندهایی است که در آمریکای شمالی توزیع کننده ندارند. هر ساله هیئت داورانی شناخته شده از سراسر جهان به ارزیابی آثار ارائه شده در این بخش پرداخته و جایزه ای معادل ۲۵ هزار دلار کانادا به فیلم برگزیده این بخش اختصاص داده می‌شود. 
 
۸. برنامه پربیننده
در این بخش برنامه های تلوزیونی که اولین نمایش جهانی یا آمریکای جنوبی خود را تجربه می کنند به شکل سینمایی در این بخش به نمایش در می‌آیند.
 
۹. شورت کات
در این بخش تعدادی فیلم کوتاه کانادایی و بین المللی به نمایش در می‌آیند. 
 
۱۰. نمایش ویژه
در این بخش فیلم های بلند سینمایی ویژه کانادایی و بین المللی برای اولین بار نمایش عمومی خود را تجربه می‌کنند. 
 
۱۱. سینماتک جشنواره بین المللی فیلم تورنتو
برخلاف دیگر بخش ها که در برگیرنده اولین نمایش عمومی فیلم ها می باشد، این بخش به نمایش فیلم هایی از تمام اعصار حال و گذشته می‌پردازد، فیلم‌های کلاسیک بازیابی شده در این بخش از اولویت پخش برخوردار می‌باشند. 
 
۱۲. مستندهای جشنواره بین المللی فیلم تورنتو
در این بخش که پیش از این reel to reel نامیده میشده است به نمایش آثار مستند سینما پرداخته می‌شود. 
 
۱۳. جشنواره بین المللی فیلم تورنتو مختص به کودکان و موج نو 
در این بخش که در گذشته Sprockets نامیده می شده است آثار حوزه کودکان و نوجوانان به نمایش در می‌آیند. 
 
۱۴. طول امواج
در این بخش آثار سینمایی تجربی و برآمده از سینمای مستقل در دو بخش فیلم سینمایی بلند و کوتاه به نمایش در می‌آیند. 

 

شرایط و زمانبندی ارسال فیلم به جشنواره
جشنواره بین المللی فیلم تورنتو معمولا هر سال در هفته سوم شهریور ماه شروع شده و برای ۱۱ روز به کار خود ادامه می دهد. اما علاقه مندان و اعضای صنعت سینما می‌توانند برای ثبت و ارائه آثار خود برای بررسی در این جشنواره از ۱۹ بهمن ماه تا ۲۴ خرداد سال بعد به آدرس www.tiff.net/submissions مراجعه کنند. 
 
قوانینی که باید قبل از ارسال فیلم به جشنواره بدانید
۱. فیلم های بلند ارائه شده به جشنواره باید بیش از ۵۰ دقیقه طول پخش و فیلم های کوتاه ارائه شده باید زیر ۴۹ دقیقه طول پخش داشته باشند. 
۲. آثار ارائه شده به جشنواره همگی باید پس از ۱۰ شهریور سال پیش به اتمام رسیده باشند.
۳. میتوان آثار در حال تهیه و تولید را به جشنواره ارائه کرد. 
۴. برای جشنواره بین المللی فیلم تورنتو مطلوب است که تمامی اثار ارائه شده حداقل پیش از این در آمریکای شمالی نمایش عمومی نداشته باشند. 
 
هزینه ها
هزینه ثبت و ارائه آثار به جشنواره نسبت به زمان اقدام متغیر است. از این روی هزینه آثار ارائه شده تا ششم اردیبهشت ۱۰۰ دلار برای فیلم های سینمایی بلند و مستندها و ۶۵ دلار برای فیلم های کوتاه می‌باشد. هزینه فیلم های ارائه شده دهم خرداد ماه ۱۳۵ دلار برای فیلم های سینمایی بلند و مستند ها و ۹۵ دلار برای فیلم های کوتاه و هزینه فیلم های ارائه شده تا ۲۴ خرداد ماه ۱۶۰ دلار برای فیلم های سینمایی بلند و مستندها و ۱۰۵ دلار برای فیلم های کوتاه می‌باشد. 

 


 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها