{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 5715

سعید نبی در نامه‌ای چند پرسش از رئیس انستیتو پاستور ایران مطرح کرده که ماجرای اشتباه در تزریق واکسن به خبرنگاران شفاف شود.

به گزارش هنر ام‌روز به نقل از خبرگزاری تسنیم، سعید نبی مستندساز و طراح و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در نامه‌ای به علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران نامه‌ای نوشته و چند سؤال مطرح کرده که موضوع اشتباه در تزریق واکسن به خبرنگاران مشخص شود. چرا که روز گذشته در فضای رسانه‌ای مطرح شد که روزِ گذشته با فرارسیدن موعد دوز دوم واکسن خبرنگاران حوزه سلامت تهران، اشتباهی رخ داده است.

ماجرا از این قرار است: واکسیناسیون خبرنگاران در ماه گذشته با تزریق واکسن پاستور (واکسن مشترک ایران و کوبا که با نام سوبرانا شناخته می‌شود) به خبرنگاران حوزه سلامت آغاز شد. با فرارسیدن موعد دوز دوم این واکسن، تعدادی از خبرنگاران حوزه سلامت تهران از ساعت 10 صبح امروز به محل منتخب مراجعه کردند و پس از تأخیری بیش از یک ساعته روند واکسیناسیون آنها آغاز شد.

همان‌طور که در گزارشی روز گذشته تسنیم  به آن پرداخت، واکسن تزریق شده به عنوان دوز دوم، درواقع واکسن «سوبراناپلاس» است که در قالب مطالعه بالینی و به عنوان دوز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا استفاده می‌شده است. بسیاری از وزارت بهداشت انتقاد کرده‌اند که چرا هیچ نظارتی بر توزیع واکسن‌های تزریق شده در این مرکز نداشته است؟

به همین خاطر سعید نبی این مستندساز و طراح و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون هم در نامه‌ای این گلایه را همراه با چند سؤال مطرح کرده است. متن این نامه به این شرح است:

واکسیناسیون خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای حوزه سلامت، روز پنجشنبه 7 مردادماه با واکسن مشترک انستیتو پاستور و کوبا آغاز و بر همین اساس مقرر شد تا تزریق دز دوم این واکسن در تاریخ پنجم شهریورماه 1400 انجام شود که با یک روز تأخیر این امر در ششم شهریورماه 1400 آن‌هم به اعتبار اخبار منتشر شده در رسانه‌های رسمی کشور و اعلام صریح وزارت بهداشت، با تزریق اشتباه دوز سوم سوبرانا پلاس ( یادآور ) به جای دوز دوم واکسن، همراه بود!!!

لذا براساس این نامه سرگشاده ضمن سپاس از زحمات صورت گرفته آن مؤسسه در تهیه واکسن و کلیه پرسنل خدوم وزارت بهداشت که در دوران کرونا جانفشانی کرده‌اند، حق قانونی خود می‌دانیم که پاسخ سؤال‌های مطرح شده را در ذیل این نامه، صریح و علمی از آن مرجع دریافت کنیم.

لازم به توضیح است که پیش فرض بر این خواهد بود، آن موسسه فارغ از نهادهای سیاسی به عنوان یک مرجع شناخته شده علمی در دنیا پاسخگو باشد.

-  آیا این اشتباه سهوی بوده یا عمدی، اگر عمدی بوده! و قرار بر تزریق در فاز مطالعاتی، چرا از  اینجانبان بر اساس منشور حقوق بیمار کتبا اجازه تزریق دریافت نشده و به ما اطلاع‌رسانی نشد که حق تصمیم داشته باشیم؟

- پروتکل‌ها و مقاله‌ها در خصوص پیش‌بینی ریسک این خطای صورت گرفته چه می‌گویند؟

- با تزریق اشتباه دوز یادآور به جای دوز دوم، در روند و درصد کل ایمنی‌زایی واکسن تاکنون چه خللی ایجاد می‌شود؟

- چرا در برگه واکسیناسیون اینجانبان مُهر تزریق دوز دوم زده شد و آیا تزریق دوز دوم محلی از اعراب خواهد داشت؟ اگر نه صراحتاً بفرمایید راهکار چیست؟

- نظر به اشتباه صورت گرفته اعلام بفرمایید در چه تاریخی تست پادتن از هر یک از ما صرفاً در آن مؤسسه گرفته خواهد شد؟

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها