{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 9828

رویای افسانه ای شدن لوئیزهمیلتون در مسابقات فرمول یک چطور توسط یک راننده ایرانی تبار بر باد رفت؟

به گزارش هنر ام‌روز، تصادف در مسابقات فرمول یک، نام یک ایرانی را بر سر زبان‌ها انداخت و باعث شد نام این ایرانی از ترند‌های توییتر شود. داریم از نیکلاس لطیفی صحبت می‌کنیم، یکی از رانندگان حاضر در مسابقات فرمول یک. نیکلاس لطیفی در آخرین مرحله از رقابت‌های فرمول یک، آن هم تنها پنج دور مانده به پایان مسابقات تصادف کرد و باعث شدبرخی این تصادف را به عنوان تاثیرگذار‌ترین تصادف قرن بشناسند، زیرا که موجب شد همیلتون قهرمان نشود و به رکورد تاریخی خود نرسد! اما چرا تصادف این راننده ایرانی تا این حد در جهان واکنش به همراه داشت؟

رد پای یک ایرانی در تصادف قرن!

چرا این تصادف مهم بود؟

همه چیز آماده بود تا لوئیز همیلتون با کسب هشتمین قهرمانی خود در مسابقات فرمول یک آن هم در آخرین مسابقه فصل در ابوظبی نام خود را به تخت سینه آسمان مسابقات اتومبیلرانی بچسباند، بالاتر از شوماخر افسانه‌ای انگلیسی. همیلتون طی هشت سال، هفت بار قهرمان فرمول یک شده و در تعداد قهرمانی‌ها با شوماخر مشهور برابری کرده بود و اگر امسال قهرمان می‌شد ستاره دست نیافتنی در فرمول یک می‌شد. او در آخرین مسابقه در ظاهر به این هدف خود نزدیک شده بود و یک اختلاف ۱۱ ثانیه‌ای میان خود و مکس انداخته بود. اما حساب یک راننده ایرانی- کانادایی را نکرده بود.

چه اتفاقی افتاد؟

در فاصله پنج دور مانده تا پایان این مسابقه و با این که همیلتون با وجود لاستیک فرسوده خود، پیشتاز بود و ۱۱ ثانیه با مکس فاصله داشت، ناگهان نیکلاس لطیفی راننده ایرانی ـ کانادایی تیم ویلیامز از مسیر خارج شد و به گاردریل برخورد کرد. این اتفاق منجر به ورود خودروی ایمنی به پیست شد و به این ترتیب فاصله زمانی راننده‌ها از میان رفت و فقط ترتیب خودرو‌ها حفظ شد.

رد پای یک ایرانی در تصادف قرن!

خودروی ایمنی تا دور ۵۸ یعنی دور آخر درون پیست بود و همیلتون تنها یک دور تا قهرمانی فاصله داشت، اما با خروج خودروی ایمنی، دوباره رقابت آزاد شد و مکس فرستپن به دلیل استفاده از تایر نرم توانست پیچ‌های باقی مانده را سریع‌تر از لوئیز همیلتون طی کند و به عنوان نفر اول از خط پایان بگذرد.

حضور خودروی ایمنی چه تاثیری در مسابقه دارد؟

در طول یک مسابقه فرمول یک و تحت شرایط اضطراری که نیاز به کاهش سرعت خودرو‌ها بدون توقف جریان مسابقه است، خودروی ایمنی وارد عمل می‌شود. وجود این خودرو در تمامی مسابقات الزامی است و بلافاصله در هر لحظه‌ای که مدیر پیست تشخیص دهد، وارد پیست می‌شود. در این شرایط، مدیر پیست به پرچمدار‌ها اطلاع می‌دهد که پرچم‌های زرد را نشان دهند.

همه خودرو‌های فرمول یک موظف به نصب لامپ‌های مخصوصی روی فرمان اتومبیل هستند که نشان دهنده رنگ پرچم در پیست است. وقتی خودروی ایمنی به پیست می‌آید، جلوی خودرو‌های دیگر با سرعتی متوسط حرکت می‌کند تا نیرو‌های امدادی پیست را پاک یا ماشین‌های تصادفی را با جرثقیل به گاراژ منتقل کنند. در این هنگام سبقت گرفتن مجاز نیست و هیچ خودرویی حق ندارد از ماشین ایمنی جلو بزند و همین باعث شد که اختلاف ۱۱ ثانیه‌ای همیلتون با نفر دوم به صفر برسد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها