{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 14050

فیلم‌های مستند جایگاه مهمی در دنیای سینما دارند. آن‌ها به جای پرواز بر فراز موقعیت‌های فانتزی یا نمایشی، فیلم‌های غیر تخیلی هستند که به منظور نمایش واقعیتی خاص طراحی شده‌اند.

هنرام‌روز: تماشای مستندد همواره تاثیر بسزایی بر شناخت با از دنیا و پدیده‌های جالب آن دارد. برخی مستندها امانقش مهم‌تری را ایفا می‌کنند و با آگاه کردن ما نسبت به زندگی روزمره خودمان تلاش دارند تا ما بتوانیم زندگی بهتری‌ را سپری کنیم. در ادامه به معرفی پنج مستندی خواهیم پرداخت که بعد از تکاشای آن‌ها سبک زندگی شما به کلی تغییر خواهد کرد. 

- سرزمین خانه به دوش‌ها (Nomadland) یک شبه‌مستند درباره‌ی مردمی است که خانه ندارند

«سرزمین خانه‌ به دوش‌ها» برنده‌ی جایزه‌ی ترکیبی فیلم و مستند بر اساس کتاب غیرداستانی سال ۲۰۱۷ نوشته‌ی جسیکا برودر ساخته شده است. «سرزمین خانه به دوش‌ها» در ظاهر یک درام تخیلی است که فرانسیس مک‌دورمند در نقش فرن در آن بازی می‌کند، زنی که شغل طولانی ‌مدت خود را از دست می‌دهد و تصمیم می‌گیرد برای جستجوی کار مناسب به یک خانه به دوش مدرن تبدیل شود. در طول راه، فرن با خانه به دوش‌های واقعی که کارهایی مانند کار ۱۲ ساعته در یک مرکز توزیع آمازون انجام می‌دهند، ملاقات می‌کند.

«سرزمین خانه به دوش‌ها» در به تصویر کشیدن زندگی این مسافران ظاهرسازی و پنهان‌کاری نمی‌کند. اگرچه به نظر می‌رسد که مدافعان این سبک زندگی مانند باب ولز آزادی‌ای که در ازای خانه به دوش شدن بدست می‌آورد را ترویج می‌کنند، او همچنین متوجه می‌شود که برخی از مردم برای بقا این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند. به طور کلی، «سرزمین خانه به دوش‌ها» طرز فکر مردم در مورد کار، پول و دنیای اطراف خود را تغییر می‌دهد.

فیلم خارجی

- سایز فوق‌العاده‌ی من (Super Size Me) عواقب یک رژیم فست ‌فودی را آشکار می‌کند

اکثر مردم برای تفریح یا گهگاهی به خاطر عجله داشتن به فست فودهایی مانند مک‌دونالد روی می‌آورند. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر آن‌ها تصمیم بگیرند که تمام وعده‌های غذایی خود را به فست فودها محدود کنند؟ مورگان اسپرلاک در «سایز فوق‌العاده‌ی من» به بینندگان کمک می‌کند تا متوجه این موضوع شوند.

هدف از مطالعه‌ی بصری او در سال ۲۰۰۴ بررسی اپیدمی چاقی در آمریکا است. این مستند استدلال می‌کند که تاثیر فست فود بر جامعه تقریبا به اندازه‌ی اعتیادآور بودن دخانیات است و روش آن‌ها برای فریب دادن جوانان مشابه تشویق آن‌ها به سیگار کشیدن است. پس از تماشای اسپرلاک که پس از یک ماه غذا خوردن در مک‌دونالد با مشکلات سلامتی رو به رو می‌شود، بینندگان ممکن است بخواهند به طور کلی از مصرف غذاهای فست فودی صرف نظر کنند

فیلم خارجی

- مینیمالیسم (Minimalism) مستندی درباره‌ی مردمی که ساده زندگی می‌کنند

جاشوا فیلدز میلبرن و رایان نیکودیماس، دو نفری که با نام مینیمالیست‌ها شناخته می‌شوند، به دلایل مختلف به یک تصمیم مشترک رسیدند. به دلیل مسائلی که در زندگی خودشان وجود داشت، آن‌ها تصمیم گرفتند از طرز تفکر سرمایه‌داری صرف نظر کنند و شیوه‌های خرید حداقلی را پیش بگیرند. داستان آن‌ها و داستان‌های دیگر افرادی که همین تصمیم را گرفتند، در «مینیمالیسم: مستندی درباره‌ی چیزهای مهم» (Minimalism: A Documentary About the Important Things) در سال ۲۰۱۵ روایت می‌شود.

این فیلم فقط مجموعه‌ای از خانه‌های کوچک و بی‌نظم نیست، بلکه در مورد یافتن شادی بدون چیزهای مادی است. «مینیمالیسم» نه تنها داستانی درباره‌ی فیلدز و نیکودیماس است، همچنین جزئیاتی را ارائه می‌کند که چگونه مردم زندگی خود را از طریق شیوه‌های متفاوت تغییر می‌دهند. «مینیمالیسم» به قدری الهام‌بخش است که می‌تواند باعث تغییر فوری سبک زندگی در بینندگان شود.

minimal

-راسل برند؛ از اعتیاد تا پاکی (Russell Brand: From Addiction To Recovery) یک داستان درباره‌ی موفقیت است

داستان کمدین و بازیگر راسل برند یکی از داستان‌هایی است که بارها شنیده می‌شود. راسل کسی بود که با افزایش موفقیتش رفتار بی‌پروای او نیز افزایش یافت. در اوایل قرن بیست و یکم او به هروئین معتاد شد و به او گفتند که شش ماه دیگر بیشتر زنده نیست. او در نهایت با کمک مدیر برنامه‌هایش و یک برنامه‌ی ۱۲ قدمی اعتیادش را ترک کرد و پاک شد.

جزئیات ماجرای او در مستند «راسل برند؛ از اعتیاد تا پاکی» در سال ۲۰۱۲ آمده است. او احساس کرد که مجبور است این فیلم را بسازد که به نحوه‌ی برخورد جامعه‌ی بریتانیا با اعتیاد پس از مرگ خواننده و دوستش، ایمی واینهاوس بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر می‌پردازد. این مستند بینندگان را وادار می‌کند تا نگاه دقیق‌تری به نحوه‌ی پرداختن به اعتیاد در میان دوستان و خانواده‌ی خود داشته باشند.

فیلم خارجی

-قلعه‌ی بروکلین (Brooklyn Castle) درباره‌ی اهمیت یادگیری خارج از کلاس درس است

مدارس دو سطح آموزشی دارند. یکی بر اساس ریاضیات، علوم و انگلیسی است. سطح دیگر مربوط به فعالیت‌های بعد از مدرسه است که ذهن کودک را بیشتر باز می‌کند. این سطح برای دانش‌آموزان محرومی که در داخل شهر زندگی می‌کنند موثرتر است.

این کودکان موضوع «قلعه‌ی بروکلین» هستند. مستند سال ۲۰۱۲ بر یک مدرسه‌ی راهنمایی در بروکلین، نیویورک با برنامه‌ی محبوب و حمایتی شطرنج بعد از مدرسه تمرکز دارد. بینندگانی که «قلعه‌ی بروکلین» را تماشا می‌کنند باید متوجه شوند که کاهش بودجه‌ی مدارس بیشتر از اینکه برای آموزش عمومی مفید باشد، مضر است.

فیلم خارجی

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها