{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

پنج درس تلخ اما مهمی که از «بوجک هورسمن» یاد می‌گیریم!

پنج درس تلخ اما مهمی که از «بوجک هورسمن» یاد می‌گیریم!
کدخبر : 16332

بوجک هورسمن در ظاهر شخصیت ساده و گاهی احمق است که اشتباهات وحشتناکی می‌کند، اما در واقع می‌تواند درس‌های بسیار مهمی به ما بدهد.

سریال بوجک هورسمن (Bojack Horseman) سریالی است که مفهوم قضاوت در مورد چیزها از ظاهرشان را به چالش می کشد و این موضوع از بسیاری از جوانب سریال قابل درک است. بهترین مورد کنار هم گذاشتن استایل و محتوای سریال است. در یک سریال کمدی کارتونی که از شخصیت های شبه انسان برای روایت تمثیل های تاثیرگذار و جوک های ساده استفاده می کند، این سریال برخی از افسرده کننده ترین و پیچیده ترین مفاهیم و معضلات جامعه انسانی را نیز واکاوی می کند. غیر از این، هیچ چیزی آنطور که به نظر می رسد نیست. شخصیت ها در ظاهر بسیار واضح هستند اما عمقی در شخصیت شان وجود دارد که تصور اولیه تان از آن ها را به چالش می کشد. به لطف این توجه به جزییات و ارائه مفاهیم عمیق، چیزهای زیادی را می توان از سریال بوجک هورسمن یاد گرفت.

داشتن تجربیات بد بهانه ایی برای بدرفتاری نیست

شخصیت بوجک زندگی بسیار دردناکی داشته است و به نظر می رسد که این زندگی و شخصیت را از مادرش به ارث برده است. مادرش نیز به نوبه خود آن را از والدین خود به ارث برده و این چرخه همواره ادامه داشته است. با این وجود، هنوز هم این مفهوم در سریال بوجک هورسمن وجود دارد که به نحوی می توان افسردگی را از والدین به ارث برد اما در نهایت به شما می گوید که نباید از این موضوع به عنوان بهانه ای برای رفتارها و کارهای بد استفاده کنید. بوجک حضوری مخرب برای اطرافیانش دارد زیرا باعث رنج و عذاب اطرافیان می شود. همیشه این باور اشتباه وجود دارد که او حق دارد اینگونه رفتار کند زیرا والدینش او را درست تربیت نکرده اند. اما در پایان، سریال نشان می دهد که تنها با این توجیه که بوجک دوران کودکی سخت و تروماتیکی داشته به او این حق را نمی دهد که اطرافیانش را بیازارد.

مادر بوجک نیز دوران کودکی دشواری داشته است که در طول سریال واقعیتی کاملاً مشخص است. اما نمی توانید براحتی رفتارها و ویژگی های شخصیتی ناخوشایندی که به پسرش منتقل کرده را تنها به این خاطر که خود نیز متحمل آن ها شده، نادیده بگیرید و ببخشید. سریال بوجک هورسمن این واقعیت تلخ را به شما می آوزد که هیچ بهانه ای برای انسان بدی بودن نخواهید داشت. شوربختانه برخی افراد در شرایطی قرار می گیرند که انسان خوبی بودن بسیار دشوار می شود اما نمی توانید برای توجیه تداوم رفتارهای سمی کنونی تان به گذشته دشوارتان ارجاع دهید.

فیلم خارجی

 دوستی ها متحول شده و ممکن است از بین بروند

وقتی یک رابطه دوستانه عمیق با کسی دارید این حس را خواهید داشت که این رابطه تا ابد ادامه خواهد داشت. هرگز نمی خواهید شاهد پایان یک رابطه دوستانه قوی باشید و وقتی اوقات پذیرش این واقعیت به شدت دشوار است. اما بوجک هورسمن سعی دارد به شما بیاموزد که روابط دوستانه همیشه دچار تحول و تغییر شده و این موضوع قابل قبول است. رابطه دوستانه ای که بوجک با شخصیت تاد دارد به شدت با بدرفتاری و سوء استفاده برای این شخصیت گنگ دوست داشتنی همراه است. جای تعجب ندارد که رابطه بین این دو در انتهای سریال در مقایسه با ابتدای داستان بسیار متفاوت است. در پایان، ارتباطی که بین این دو وجود داشت دیگر وجود ندارد.

این چیزی که سازندگان سریال انتظار داشتند مخاطب را غمگین کند ما همزمان این واقعیت را آشکار می سازد که این سرانجام چیزی کاملاً غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی نبود، به ویژه با توجه به ماهیت رابطه. دوستی تغییر می کند، گاهی اوقات زندگی انسان ها را به جهات مخالف می کشد و حتی اگر بخواهید این رابطه ادامه داشته باشد، شرایط زندگی امکان تداوم این دوستی را از شما می گیرند. واقعیت ساده این است که هیچ رابطه دوستانه ای برای همیشه بدون تغییر باقی نمی ماند. در اکثر موارد پس از مدتی به کلی از بین می رود اما علیرغم اینکه در ظاهر غم انگیز جلوه می کند اما بهتر است که دائمی نبودن دوستی ها را پذیرفته و از آن عبور کنیم.

 

 

فیلم خارجی

 

- از دست دادن عزیزان دردناک اما بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است

هیچ راهی برای جلوگیری از از دست دادن کسانی که برایتان اهمیت دارند، چیزهایی که از آن ها لذت می برید و حتی کسانی که از آن ها بدتان می آید وجود ندارد. مرگ و از دست دادن عزیزان و فقدان همیشه رخ می دهد، چه مرگ یکی از اعضای خانواده باشد و چه پایان یک رابطه. هیچ جلیقه ضدگلوله ای برای جلوگیری از متحمل شدن چنین رنجی وجود ندارد. سریال بوجک هورسمن نیز بارها به این موضوع می پردازد. بوجک همیشه در حال از دست دادن چیزی یا کسی است. سریالش، سلامت عقلش، شادی اش،خانواده اش و دوستانش. اوج سریال اما در مورد ستاره ای است که چیزی بدست می آورد و همزمان چیزی دیگر از دست می دهد. موضوع بسیار افسرده کننده ای است اما همزمان نشان می دهد که چطور تسلیم شدن در برابر غم انگیزی داستان به شما امکان می دهد که آن را درک کنید.

اگر برای درک اینکه چیزی یا کسی را از دست خواهید داد و به درستی سوگواری کنید آماده باشید، خواهید توانست با آن اندوه و فقدان کنار بیایید. این واقعیت که بوجک در کنار آمدن با حس غم و سوگواری اش شکست می خورد بخشی از چیزی است که او را به سمت رفتارهای ناخوشایند سوق می دهد. چیزهایی که برایتان مهم و عزیز هستند را از دست خواهید داد. این موضوع اجتناب ناپذیر است، فارغ از اینکه چقدر تلاش کنید این موضوع را نادیده بگیرید.

فیلم خارجی

هرگز نباید رفتار سمی را توجیه کنید، حتی اگر از جانب فرد مورد علاقه تان باشد

این واقعیتی است که بارها در کل سریال بوجک هورسمن یادآوری می شود.این واقعیت نه تنها در قالب شخصیت بوجک و روابط او با دیگران به تصویر کشیده می شود بلکه در سناریوهای دیگر نیز به مخاطب القا می شود. در نهایت واقعیت این موضوع این است که هیچ دلیلی برای توجه رفتارهای سمی دیگران نسبت به شما و کسانی که برایتان مهم هستند وجود ندارد. وقتی کسی را دوست دارید می توانید ده ها توجیه و بهانه برای رفتارهای ناخوشایندشان بیاورید. این اتفاق در مورد شخصیت بوجک نیز بارها رخ می دهد. آن هایی که در زندگی بوجک حضور دارند همواره توجیهاتی می سازند تا به این باور برسند که بوجک به آن ها نیاز دارد اما در نهایت، نتیجه همواره مشابه است و آن اینکه این رابطه سمی دیگر نمی تواند ادامه داشته و توجیه شود.

این سریال می خواهد به شما بگوید که این واقعیت تلخی است که باید رابطه تان را با کسانی که برای شما مناسب نیستند قطع کنید. مراقبت از خودتان از لحاظ روانی به اندازه مراقبت فیزیکی از خود اهمیت دارد. نمی توانید توجیه کنید و بهانه بیاورید و خیلی ساده باید چیزهایی که باعث مشکلات شما هستند را پیدا کرده و از آن ها عبور کنید. گاهی اوقات چنین کاری دردناک خواهد بود زیرا برای نزدیکانتان اهمیت قائل هستید اما چنین کاری ضروری است.

فیلم خارجی

هرگز نمی توانیم از دوست داشتن دیگران دست برداریم

همیشه به ما گفته شده است که وقتی یک رابطه عاشقانه به پایان می رسد بهتر است از آن عبور کنیم تا زندگی خود را به شیوه ای مثبت به پیش ببریم. ماندن در روابط گذشته بر روابط آینده شما تاثیر خواهد گذاشت و به طور کلی وجود و زندگی شما را در کلیت آن تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما بوجک هورسمن به خوبی نشان می دهد که فرار شما از داشتن احساس به کسی که در گذشته به او علاقمند بوده اید، هدفی قابل باور و قابل اجرا نیست. رابطه بین پرنسس کارولین و بوجک در موقعیت های مختلفی بین رابطه ای دوستانه تا دشمنی مطلق تغییر کرده است. از همان ابتدای رابطه چنین به نظر می رسد که علاقه این دو به یکدیگر، رابطه ای کاملاً فارغ از جنسیت و عشق بین دو جنس است.

اما در سکانس پایانی سریال، این دو با هم صحبت کرده و می رقصند و مشخص می شود که علیرغم همه شواهد و ظواهر، این دو هنوز به هم علاقه دارند، اگر چه این علاقه چندان بزرگ نیست. مهم نیست چقدر تلاش کنید، هرگز نمی توانید به طور کامل از دوست داشتن کسی دست بردارید. مهم نیست چه اتفاقی بیفتد، اگر مدتی را به رابطه ای معنادار با کسی گذرانده باشید، آن عشق برای همیشه با شما خواهد ماند زیرا هرگز نمی توانید خاطرات را پاک کنید. این درسی زیبا اما ترسناک است که نشان می دهد «عبور از روابط گذشته» هرگز امکان پذیر نیست و اتفاق نمی اف

فیلم خارجی

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها