{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

دو هزار میلیارد تومان، بودجه ساخت سریال «حضرت موسی(ع)» !

دو هزار میلیارد تومان، بودجه ساخت سریال «حضرت موسی(ع)» !
کدخبر : 16624

بودجه دو سریال تاریخی «سلمان فارسی» و «موسی» روی هم ۴ هزار میلیارد تومان است که تخمین‌زده می‌شود این رقم دست‌کم برای سریال «موسی» به ده هزار میلیارد تومان هم برسد.

این روزها بحث درباره تولید سریال موسی (ع) به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و تهیه کنندگی سید بهروز رضوی در مجلس و صداوسیما به میان آمده است و نمایندگان مجلس با اشاره به این که مشکل هزینه تولید وجود دارد سعی در کمک به آن دارند.

چند‌ی پیش، حجت‌الاسلام محمد‌رضا میرتاج الد‌ینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بود‌جه مجلس، گفته بود: «ما هم همه‌جانبه حمایت کنیم سریال موسی(ع) را با شیوه‌های تکنولوژی جد‌ید شروع کنند و بیش از این تعلل نکنند. تولید این سریال خیلی طول کشید‌ه و از آن زمانی که حرف آن و سناریوی مرحوم فرج‌الله سلحشور به میان آمد خیلی طول کشید‌ه است. ما این موضوع را از رؤسای صد‌اوسیما می‌خواهیم تا پایان سال، سریال موسی (ع) را کلید بزنند و د‌ر بود‌جه ۱۴۰۲ برای آن بود‌جه و بحث‌های حمایتی را خواهیم د‌اشت.»

بعد از اینکه میرتاج‌الدینی، از میزان بودجه لازم برای ساخت سریال‌های فاخر صحبت به میان آورد، جواد نیک‌بین، عضو کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با تسنیم در تایید صحبت‌های  میرتاج‌الدینی اعلام کرده ساخت این دو سریال برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد و باید به جریان بیفتند.

نیک‌بین توضیح داده: « مطمئناً به سرانجام رسیدنِ این سریال برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. باید این نوع کارها هرچه زودتر سر و سامان بگیرند».

برآورد 100 میلیون دلار برای سریال موسی(ع) حاتمی کیا ! اشتباه ندید، تازه حداقل صد میلیون دلار !

در ادامه این بحث، در یادداشتی که خبرآنلاین منتشر کرد، نویسنده توضیح داده که پنج سال پیش میزان بودجه اولیه «حضرت موسی (ع)» 250 میلیارد تومان برآورد شده و همان زمان هم با این حجم بودجه مخالفت‌هایی صورت گرفت. حالا بعد از پنج سال، برآورد این سریال از 200 میلیارد به 2 هزار میلیارد تومان رسیده و 10 برابر شده است. نکته قابل توجه اینکه هنوز تولید سریال شروع نشده و تجربه نشان داده هزینه نهایی معمولا 3 برابر برآورد اولیه خواهد شد. 

حال اگر 3 برابر هم نکنیم و میانگین در نظر بگیریم سریال موسی در کمترین حالت ممکن احتمالا 4 هزار میلیارد تومان خرج خواهد داشت با دلار 40 هزار تومانی اگر حساب کنیم می‌شود  100 میلیون دلار. 

یعنی هزینه‌ای معادل پرخرجترین سریال‌هایی که در جهان ساخته می‌شود و حتی بسیاری از معروفترین سریال‌های هالیوود بسیار کمتر از 100 میلیون دلار هزینه ساخت آنهاست.

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها