{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

حذف آثار ماندگار «ناصرتقوایی» از پلتفرم‌های آنلاین!

حذف آثار ماندگار «ناصرتقوایی» از پلتفرم‌های آنلاین!
کدخبر : 16744

دو اثر ماندگار ناصر تقوایی به نام‌های «ناخدا خورشید» و «ای ایران» از بستر پلتفرم‌ها حذف شدند.

«ناخدا خورشید» و «ای ایران» دو اثر ماندگار و جاویدان ناصر تقوایی از بستر پلتفرم‌ها حذف شدند. این اتفاق در حالی افتاده که چندی پیش «فیلیمو» نسخه اصلاح شده و ترمیمی فیلم«ناخدا خورشید» را بر روی پلتفرم خود بارگذاری کرده بود.

در حال حاضربه استثنای فیلم «قصه‌های کیش» که تقوایی یکی از اپیزودهای آن را کارگردانی کرده، تنها فیلم بلندی که از او در بستر پلتفرم‌ها موجود است فیلم «کاغذ بی‌خط» است. این فیلم هم فقط در پلتفرم «فیلیمو» بارگذاری شده و دو پلتفرم دیگر هیچ اثری از تقوایی برای عرضه به مخاطب ندارند.

«ناخدا خورشید» اولین فیم ناصر تقوایی بعد از انقلاب است که آن در سال 1365 کارگردانی کرد. او پیش از این قصد داشت برای شبکه یک سریال «کوچک جنگلی» را جلوی دوربین ببرد که با تصمیم بهروز افخمی مدیر وقت گروه فیلم وسریال شبکه یک از پروژه کنار گذاشته شد . او بعد از آن سراغ «ناخدا خورشید» رفت و  با نگاهی به رمان «داشتن و نداشتن» اثر ارنست همینگوی آن را جلوی دوربین برد. «ناخدا خورشید» یکی از آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران است. درایوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پور صمیمی، زنده یاد فتحعلی اویسی و پروانه معصومی در این فیلم بازی دارند.

فیلم خارجی

«تقوایی» سه سال بعد از ساخت فیلم «ای ایران» را آماده نمایش کرد. فیلمی در مدح سرود ملی «ای ایران» که آن را در شرایط سخت روستای ماسوله جلوی دوربین برد. این فیلم در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر حاضر بود. «ای ایران» جز فیلم‌هایی است که به وفور از شبکه‌های تلویزیونی پخش شده است.

این کارگردان بعد از «ای ایران» نزدیک به 12 سال موفق به ساخت فیلمی نشد تا اینکه در سال 1380 فیلم «کاغذ بی‌خط» را با بازی زنده یاد خسرو شکیبایی و هدیه تهرانی جلوی دوربین برد. این فیلم تا به اینجا آخرین ساخته سینمایی ناصر تقوایی محسوب می‌شود.

پس از پیگیری‌های فراوان از مسوولان مربوط نشان می‌دهد تغییر مالکیت این دو فیلم، علت اصلی تعلیق موقت پخش این دو اثر سینمایی است.

درباره فیلم «ناخدا خورشید» که تاکنون بنیاد فارابی، مالکیت را در اختیار داشته است، ظاهرا شبهه‌ای ایجاد شده و درخواست تعلیق پخش تا شفاف شدن موضوع مالکیت، به پلتفرم‌ها داده شده است.

از سویی قرارداد فیلم «ای ایران» با پلتفرم‌ها به نام موسسه رسانه‌های تصویری بوده که چون این موسسه منحل شده از بهمن ۹۹ پخش آن متوقف شده تا تکلیف مالکیت این فیلم نیز مشخص شود.

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها