{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 4682
خبرنگار:

نلسون ماندلا در ۱۸ ژانویه ۱۹۱۸ در خانواده یک رئیس قبیله در منطقه موزو کیپ تاون شرقی متولد شد. نام وی ابتدا رولیهلاهلا بود ولی معلمش در اولین روز مدرسه اسم "نلسون" را برایش انتخاب کرد.

هنرام‌روز: او زندگی خود را وقف مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم آفریقای جنوبی از آزادی و حقوق یکسان کرد. در آن دوران رژیم سفیدپوست آپارتاید روی کار بود.

نلسون ماندلا پس از پیروزی در مقابل رژیم آپارتاید به جای کینه و نفرت سیاستی فراگیر در پیش گرفت و آغوش خود را به سفیدپوستان نیز گشود و به همین دلیل محبوبیت بزرگی در جامعه جهانی کسب کرد. به بهانه زادروز چند فیلم را معرفی می‌کنیم:

‌Mandela 

مستند "ماندلا" یک بیوگرافی کامل است که از دوران کودکی او آغاز می‌شود، به خانواده، مبارزات و از همه مهم‌تر سخنرانی‌های مهم و تاثیرگذار او می‌پردازد. 

ایم فیلم در سال ۱۹۹۷ نامزد دریافت جایزه‌ی  بهترین فیلم مستند از جشنواره اسکار شد.

‌Mandela long walk to freedom 

این پوستر یک فیلم داستانی‌است که براساس بیوگرافی او ساخته شده‌است.

فیلم از دوران کودکی تا ۲۷ سال زندان و در نهایت ریاست جمهوری او در آفریقای جنوبی را به تصویر می‌کشد.

‌Music for Mandela

مستند موسیقی برای ماندلا بخش جالبی از شخصیت و مبارزات او را تصویر می‌کند. موسیقی نه تنها در زندگی‌بلکه در مبارزات او نیز حضور پررنگ داشته است و توانسته در دوران ممنوعیت حضور او همواره یاد او را در اجتماع زنده نگه دارد.

در این فیلم با خوانندگانی که برای نلسون ماندلا آهنگ خوانده بودند مصاحبه شده و هم‌چینن یک زندانی سابق که درباره‌ی آهنگ‌هایی که نلسون ماندلا در حبس می‌خوانده صحبت می‌کند.

‌Goodbye Bafana 

براساس کتاب خاطرات جیمز گریگوری زندانبان نلسون ماندلا با نام "خداحافظ بافانا: نلسن ماندلا، زندانی من، دوست من"، ساخته شده است.

این فیلم توانسته خاطرات مستند را با تمهیداتی دراماتیزه کند و از یک فیلم صرفاً سیاسی فاصله بگیرد. 

‌Winnie Mandela 

خانم ماندلا همسر سابق نلسون ماندلا نخستین رییس‌جمهور سیاه‌پوست این کشور بود.

این زوج حدود سه دهه نماد مبارزه با آپارتاید بودند. در عکس معروفی آنها دست به دست یکدیگر دیده می‌شوند، درست پس از آن که آقای ماندلا بعد از ۲۷ سال از زندان آزاد شد.

 فیلم‌ " وینی ماندلا"  بیشتر از ماندلا درباره‌ی همسر اوست و آرزو و آرمان‌های ماندلارا از دیدگاه همسرش بیان می‌کند. 

وینی ماندلا که خودش ۸ سال در زندان بوده است یکی از زنان مهم در دوران مبارزه با آپارتاید به شمار می‌آید‌. 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها