{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

وزیر ارشاد:

کدخبر : 5921

اسماعیلی درباره انتشار برنامه‌هایش که با انتقادات فراوانی از سوی اهالی هنر مواجه شد بیان کرد: ما گزارش برنامه‌ای داشتیم که خودشان داده بودند و این به جای برنامه‌های ما اشتباهی درج شده بود و برخی دچار سوء تفاهم شدند و تمام برنامه ها در هر سه حوزه را با هم مرور کردیم.

به گزارش هنر ام‌روز به نقل از خبرگزاری ایران آرت، محمد اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  -پنجشنبه 11 شهریورماه- مهمان برنامه «تیتر یک» شبکه خبر بود.

** با حوزه فرهنگ بیگانه نیستم

وی در پاسخ به سوال های مجری برنامه درباره اینکه به محض روی کار آمدن شما برخی ها گفتند می خواهید فضا را محدود کنید، آیا این درست است؟ گفت: من سابقه ۲۲ ساله ای در حوزه فرهنگ کشور در بخش های مختلف دارم و طبیعتا نمی توانم با این حوزه بیگانه باشم و نگاه انقباضی داشته باشم و این حرف را می گذارم به حساب فصل مباحث سیاسی و خرده ای هم نمی گیرم و تلاش می کنم تا در این دوره برنامه هایی برای انبساط این حوزه فراهم کنم.

**فرهنگ و هنر در کشور ما مقدس است

وی در پاسخ به اینکه به نظر شما در حوزه فرهنگ و هنر ابتذال داریم؟ گفت: حوزه فرهنگ و هنر در کشور ما مقدس است و سینما و تئاتر از غرب به کشور ما وارد شده و فرهنگ و هنر عمقی گسترده در تاریخ دارد.

به گزارش فارس، اسماعیلی از برنامه ریزی کوتاه مدت برای کاهش خسارت های کرونا در بخش فرهنگ و هنر کشور نیز گفت: در هنرستانی واقع در اصفهان جلسه ای با اصحاب فرهنگ و هنر اصفهان داشتم. کارهای زیادی در حوزه فرهنگ و هنر داریم و اول از همه تکمیل واکسیناسیون است که خوب دارد پیش می رود و همه اهالی فرهنگ و هنر بدون محدودیت سنی واکسینه می شوند. همچنین بسته های حمایتی جدیدی داریم که ان شاء الله بتوانیم آنها را به تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا برسیم. رئیس جمهور نیز در این مورد به شدت اعلام حمایت و آمادگی کردند. این بسته ها شامل کمک های بلاعوض و تسهیلات با سودهای کم است. همچنین صندوق هنر و افرادی که هنر کارت دارند مرتب کارت هایشان شارژ می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین افزود: خیلی از بازیگران ما مرتب اظهار نارضایتی می‌کنند و می گویند امکان حضور در کارها را ندارند و من به همه اهالی فرهنگ و هنر احترام می گذارم. این به معنی این است که این افراد اجازه امکان بروز خلاقیت هایشان را در شرایط فعلی داشته باشند و ما از هنرمندان حمایت می کنیم.

**ابهامات اهالی هنر را برطرف کردم

وی درباره رابطه اش با خانه سینما و تئاتر و موسیقی گفت: با این دوستان جلسه هایی داشتیم و حرف هایشان را شنیدیم. گله هایی بود و حرف هایی زدند و ابهاماتی بود که برطرف شد. در این میان جریان های خبری مختلفی خواستند روی آن سوار شوند که نتوانستند. ما بیشتر روی عمل تمرکز داریم نه حرف. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تعطیلی خانه سینما و خانه تئاتر گفت: نه، دلیلی ندارد که این ارگان ها تعطیل شوند. همین الان صندوق اعتباری هنر دارد کار می‌کند. ما گزارش برنامه ای داشتیم که خودشان داده بودند و این به جای برنامه های ما اشتباهی درج شده بود و برخی دچار سوء تفاهم شدند و تمام برنامه ها در هر سه حوزه را با هم مرور کردیم.

**مشکل دانلودهای غیرمجاز را حل می کنیم

وی درباره یادداشت کارگردان قدیمی سینما درباره نا امنی بازار محصولات فرهنگی گفت: الان این موضوع با وجود پلتفرم ها در حوزه آثار نمایشی کاهش پیدا کرده، اما در حوزه نشر هست و حق ناشر و نویسنده حفظ نمی شود. تلاش خواهیم کرد تا دغدغه حوزه فرهنگ و هنر را به طور محسوسی کاهش دهیم. در پلتفرم ها هم دانلودهایی می شود، اما کاهش پیدا کرده و وی او دی ها کمک کرده تا جذابیت دانلود کاهش یابد و با حضور وی او دی ها کار فرهنگی خوبی هم صورت گرفت  اما هنوز برطرف نشده است.

اسماعیلی درباره اینکه آیا در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد قرار است تغییری ایجاد شود؟ گفت: ما با دو مسئله متناقض روبرو هستیم و اصحاب فرهنگ و هنر می خواهند چیزی از این وزارت کم نشود و می گویند شما مستاجرید و حرفشان درست است. چابک سازی به معنای حذف حوزه های قلمرویی نیست.  

وی افزود: امروز فناوری های نوین وارد عرصه شدند و مجموعه ای هوشمند است که با خلاقیت از زمان خودش عقب نیفتد‌. اگر من در این مورد تغییراتی ندهم عقب می افتیم و حوزه فرهنگ و هنر عقب می افتد. چابک سازی به معنای تغییرات فناوری جدید است. تلاش می کنیم کارهایمان با گذشته هم افزا باشد تا چابک سازی در جای خوبی قرار بگیرد.

**هیچ جشنواره ای تعطیل نمی شود

اسماعیلی افزود: الان در ساختارها بحث های تعطیلی داریم و در استان ها هم هست که برخی به بن بست رسیدند. در شهرستان ها حوزه فرهنگ و هنر کمرنگ است. بخش عمده ای از فعالیت های حوزه فرهنگ و هنر امروز به خوبی جلو رفته است و حوزه فرهنگ و هنر جزو بهترین مجموعه ها است که ان  شاء الله بتوانیم با کمترین هزینه عدالت را در این حوزه اجرا کنیم.

وی در ادامه درباره درخواست یکی از اهالی هنر در خصوص برگزاری جشنواره ها و هزینه بر بودن آنها و تعطیلی آنها در ایام کرونا و صرف هزینه های جشنواره برای هنرمندان نیز گفت: جشنواره محلی است برای بروز خلاقیت ها و من با تعطیلی جشنواره ها مخالفم. زمانی ممکن است حس کنیم جشنواره ای با موضوعی که دارد مناسب نیست. باید هزینه ها را تقلیل داد و به هنرمندان رسیدگی کرد و ما دغده اصحاب هنر را کاهش خواهیم داد. حتما کیفیت جشنواره ها را بالا برده و جشنواره های هدفمندی ایجاد خواهیم کرد.

**قطعه های نوستالژیک را گوش می دهم

وی درباره اینکه شما موسیقی گوش می دهید؟ گفت: بله اغلب در ماشین موسیقی گوش می دهم و برخی قطعه های نوستالژیک را گوش می دهم. چندی پیش یاد موسیقی از آقای قره باغی افتادم و با جست و جو پیدایش کردم. فیلم خیلی می بینم و چون مدیر نظارت تلویزیون بودم زیاد تلویزیون می بینم و خانوادگی به سینما می رویم. آخرین فیلمی هم که دیدم خورشید مجید مجیدی بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره پیام خوشامدگویی علی نصیریان خطاب به خود نیز گفت: با آقای نصیریان تماس تلفنی گرفتم و از این پیامشان تشکر کردم. معتقدم امثال آقای نصیریان جزو جریان قوی هنری کشور ما هستند. آقای نصیریان جزو آخرین نفرهای این نسل است و در تماس تلفنی نصایحی داشتند و من گوش کردم و در اولین فرصت به صورت حضوری در خدمتشان خواهم بود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها