{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 6415

«نونا گاپرینداشویلی» قهرمان شطرنج زنان به دلیل وجود یک جمله توهین‌آمیز در سریال «گامبی وزیر» (The Queen’s Gambit) از نت‌فلیکس شکایت کرده است. این سریال که در مورد شخصیت «بت هارمن» شطرنج‌باز با بازی «آنیا تیلور-جوی» یکشنبه شب آینده ممکن است جایزه امی را کسب کند، پس از گذشت بیش از یک سال از زمان پخش درگیر یک پرونده حقوقی شده است.

به گزارش هنر ‌ام‌روز به نقل از سینما نیوز، گاپرینداشویلی سازندگان سریال را متهم کرده است که عالماً و عامداً حقایق زندگی این استادبزرگ گرجی را به غلط نشان داده‌اند. در این شکایت به قسمت پایانی سریال ارجاع داده شده، وقتی که یک مفسر پس از پیروزی هارمن در برابر یک استادبزرگ روس به نام «ویکتور لائف» که شخصیتی خیالی است، از گاپرینداشویلی نام می‌برد.

مفسر می‌گوید: «تنها نکته غیرمعمول در مورد این زن [هارمن] در واقع جنسیت اوست. و حتی در روسیه منحصر‌به‌فرد نیست. آن‌ها «نونا گاپرینداشویلی» را دارند اما او قهرمان زنی است که هیچ‌گاه در مقابل مردان بازی نکرد.» سپس دوربین زنی را در میان جمعیت نشان می‌دهد که بنابر ادعای ذکر شده در شکایت «به‌روشنی قرار بوده گاپرینداشویلی باشد.»

در این شکایت ۲۵ صفحه‌ای که در دادگاه فدرال لس‌آنجلس ثبت شده آمده است که ادعای قرار نگرفتن گاپرینداشویلی مقابل شطرنج‌بازان مرد «آشکارا نادرست»، «به‌شکل تهوع‌آوری جنسیت‌ستیزانه» و «تحقیرآمیز» است. در بخش دیگری از شکایت می‌آید: «در سال ۱۹۶۸، سالی که داستان این قسمت روی می‌دهد، [گاپرینداشویلی] در مقابل دست کم ۵۹ بازیکن شطرنج قرار گرفته (که ۲۸ نفر آن‌ها همزمان با هم بازی می‌کردند)، از جمله دست کم ۱۰ استادبزرگ آن دوره.»

نمایندگان گاپرینداشویلی نت‌فلیکس را به رفتار «عنادآمیز» و دروغ‌پردازی متهم می‌کنند و می‌گویند این سریال دستاوردهای این بازیکن ۸۰ سال را «ناچیز» نشان می‌دهد. روس نشان دادن گاپرینداشویلی به جای گرجی نیز به اعتقاد آن‌ها بر این لطمه‌ها اضافه می‌کند.

در بیانیه سخنگوی نت‌فلیکس که از طریق ان‌بی‌سی نیوز منتشر شده آمده است: «نت‌فلیکس کمال احترام را برای خانم گاپرینداشویلی و دوران حرفه‌ای باشکوهش قائل است، اما معتقدیم که این ادعا بی‌اساس است و قویاً در برابرش دفاع خواهیم کرد.»

گاپرینداشویلی می‌گوید پس از پخش سریال با نت‌فلیکس تماس گرفته و به نمایش این دروغ‌ها معترض شده اما نت‌فلیکس ادعا کرده که این صحنه لطمه‌ای به او وارد نیاورده و حاضر به انتشار بیانیه نشده است.

وکلای گاپرینداشویلی می‌گویند سریال «گامبی وزیر» که پس از چهار هفته ۶۲ میلیون بیننده در نت‌فلیکس داشته به شهرت و اعتبار او لطمه زده و شخصیتش را فاقد مهارت لازم برای رویارویی با شطرنج‌بازان مرد نشان داده است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها