{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 6738

پنجاه و نهمین دوره جشنواره فیلم نیویورک جمعه شب با اکران «تراژدی مکبث» (The Tragedy of Macbeth) «جول کوئن» با بازی «فرانسیس مک‌دورمند» و «دنزل واشینگتن» برای اولین بار در دنیا افتتاح و با استقبال مواجه شد.

جول کوئن، شب جمعه، روی صحنه از خرافه‌ای گفت که پیرامون نام نمایشنامه وجود دارد: «احتمالاً در موردش می‌دانید. نباید اسمش را برد وگرنه اتفاقی فاجعه‌بار برای شما یا پروژه می‌افتد. این خرافه‌ای بود که همه ما ساده‌دلانه از آن غفلت کردیم تا جمعه ۱۳ مارس ۲۰۲۰. سپس همه ایمان آوردیم و پس از گذشت چند ماه [از پاندمی] نمایش به تدریج سر پا شد و ما شروع کردیم به «تراژدی» خواندن آن [به جای ذکر نام کامل].» کوئن اضافه می‌کند: «مایلم بگویم تراژدی بودنش به معنای لذت‌بخش نبودنش نیست. بنابراین از تراژدی لذت ببرید.»

این کارگردان پس از نمایش فیلم و یک تشویق ایستاده طولانی روی صحنه بازمی‌گردد تا در یک جلسه پرسش و پاسخ مشارکت کند. او و بازیگران کلیدی از مزایای تولید این فیلم به شکل یک نمایش با جلسات طولانی تمرین می‌گویند جایی که همه بازیگران همه نقش‌ها را بازی می‌کنند. بازیگران کهنه‌کارتر از جوانان می‌آموزند و به عکس. مک‌دورمند می‌گوید از بازیگران جوان‌تر درس‌هایی آموخته و آن‌ها بازیگران باتجربه‌تر را با چالش‌هایی مواجه کرده‌اند.

این فیلم که از «راتن تومیتوز» امتیاز ۱۰۰ درصد دریافت کرده، یکی از معدود عناوینی است که «جول کوئن» بدون برادراش ایتان ساخته است. این دو برادر با «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) برنده اسکار بهترین فیلم شده بودند.

«دیوید رونی» منتقد «هالیوود ریپورتر» می‌نویسد:‌ «برداشت بی‌پرده «جول کوئن» از نمایش اسکالتندی که اثری خشمناک و سریع، احساسی و بنیادین است، فوراً در میان بی‌پرواترین اقتباس‌های مدرن از شکسپیر جای می‌گیرد.»

«اوون گلایبرمن» منتقد «ورایتی» نوشته است: ««مکبثی» است که بدون تردید مخاطبین را می‌فریبد – فیلمی که به دلیل تأثیر تلخش، لاقیدانه، سریع و سرخوشی‌آور است.»

«استیون ویتی» می‌نویسد:‌ «اگرچه طراحی‌اش حزن‌انگیز است، اما دست کم بازی‌ها پر از سرزندگی است.»

«ریچارد لاسن» منتقد «ونتی فر» می‌نویسد: «به‌رغم خصوصیات هنری قیل‌وقال‌گرش یک فیلم کوچک تأثیرگذار است… اما این «کاترین هانتر» بازیگر کهنه‌کار صحنه است که در نقش هر سه «خواهر عجیب» داستان (شاید فقط یک خواهر بوده باشد؟) است که دقیق‌تر از همه وحشت نمایشنامه را احضار می‌کند.»

فیلم «تراژدی مکبث» پس از جشنواره فیلم نیویورک از ۲۵ دسامبر در سالن‌های سینما روی پرده می‌رود. این درام سیاه و سفید ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ از اپل تی‌وی+ پخش خواهد شد.

 
 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها