{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 10244

«تاونی چتمون» هنرمند مقیم مریلند پس از عکاسی از سیاه‌پوستان، عکس‌هایش را با رنگ اکریلیک، ورقه طلا، کاغذهای رنگی، سنگ‌های نیمه‌قیمتی و شیشه بازآفرینی می‌کند تا در برابر تبعیض بر اساس رنگ پوست و مدل موها مقابله کند.

به گزارش هنر ام‌روز، «تاونی چتمون» یک هنرمند خودآموخته است که بیشتر از ۱۶ سال در حوزه عکاسی فعالیت دارد. او در توکیو به دنیا آمد و چون پدرش ارتشی بود، این فرصت را داشت تا فرهنگ‌های سه قاره مختلف را تا قبل از ۱۲ سالگی تجربه کند. او از سن ۱۲ سالگی تا اوایل بزرگسالی در رشته هنرهای نمایشی تحصیل کرد؛ سپس مسیر خود را تغییر داد و علایق خود را بر پشت دوربین عکاسی متمرکز کرد. چتمون در حال حاضر با همسر و ۳ فرزندش در مریلند زندگی می‌کند.

او که خودش سیاهپوست است، همیشه دغدغه این قشر از جامعه را دارد و با عکاسی از زنان، مردان و کودکان سیاه‌پوست در برابر تبعیض بر اساس رنگ پوست و موها مقابله می‌کند.

کودکانی که بخاطر مدل مو از مدرسه اخراج شدند / عکس

این هنرمند در بیانیه (استیتمنت) یکی از نمایشگاه‌هایش در سال ۲۰۱۹ نوشته بود: در ایالات متحده و خارج از کشور، مدل‌های مو که به‌طور مشخصی شبیه به فرهنگ سیاه‌پوستان است، به عنوان نامرتب، نامنظم، غیرجذاب، و غیرحرفه‌ای برچسب‌گذاری می‌شوند و بعضاً تحت نظارت پلیس قرار می‌گیرند. قوانینی هم در برخی مدارس وضع شده‌اند که در آن از بلندی موها یا بافتن آن به عنوان «نقض قوانین» یاد می‌کنند و آن را «تخلف» می‌دانند که مجازات آنها تمسخر، تعلیق و محرومیت از فعالیت‌های فوق برنامه و اخراج است. هنوز در سال ۲۰۱۹، زنان و مردان سیاه پوست با تبعیض مشابهی در محیط کار مواجه هستند.

کودکانی که بخاطر مدل مو از مدرسه اخراج شدند / عکس

چتمون می‌گوید: نمی‌توان متوجه نشد که دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم همچنان به ما نشان می‌دهد که ارزش بیشتری برای چیزهای مادی قائل می‌شود. طلا و جواهراتی که برای تزئین سوژه‌هایم استفاده می‌کنم، از نظر اکثریت قریب به اتفاق مردم جهان از زندگی سوژه‌های سیاهپوست من ـ برادران، خواهران، مادران، پدرها، خاله‌ها و عموها ـ ارزشمندتر هستند! این موضوع آزاردهنده است. 

این هنرمند پس از عکاسی، وقتی در سال ۲۰۱۵ به چاپ عکس‌ها و تزئین آن با رنگ، ورقه طلا و اشیاء قیمتی روی آورد، علاوه بر هنر بیزانسی، از «گوستاو کلیمت» (نقاش نمادگرای اتریشی، درگذشته ۱۹۱۸) تأثیر پذیرفت. چرا که اعتقاد دارد هنر بیزانسی و شمایل‌نگاری مذهبی تمایل داشتند تا تجربه‌ای معنوی را در بیننده برانگیزند. ضمن اینکه از طلا برای برجسته کردن مسائل و نکاتی که برایش مهم هستند، استفاده می‌کند.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها