{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 15431

یک تمثال ۵۰۰ ساله که از کلیسایی در شمال قبرس به سرقت رفته بود پس از چند دهه به این کشور بازگردانده شد.

به گزارش هنر ام‌روز، به گفته مسئولان میراث فرهنگی قبرس قدمت این تمثال که عیسی مسیح را نشسته بر روی تخت نشان می‌دهد به پایان قرن پانزدهم یا اوایل قرن شانزدهم میلادی بر می‌گردد. این تصویر روز سه‌شنبه در جریان مراسمی برای اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس قبرس به نمایش درآمد. 

تمثال سرقت شده متعلق به کلیسایی در نزدیکی شهر ساحلی کایرنیا در شمال قبرس بود. تعداد زیادی از نقاشی‌های دیواری، نگاره‌ها، منبت‌کاری‌ها و آثار مذهبی کلیساهای قبرس در سال ۱۹۷۴ به دنبال اشغال بخش شمالی این جزیره از سوی ترکیه به سرقت رفت. حمله ترکیه به شمال قبرس این جزیره را به دو قسمت مسلمان نشین شمالی و ارتدوکس نشین جنوبی تقسیم کرد. 

کلیسای ارتدوکس قبرس موفق شده بود رد تمثال ۵۰۰ ساله و سرقت شده عیسی مسیح را در یکی از بنگاه‌های حراج سوئیس پیدا کند. پلیس سوئیس این اثر هنری را در سال ۲۰۱۴ توقیف کرد. با این حال کشمکش حقوقی بر سر این تمثال عیسی مسیح بین مقامات قبرس و سوئیس تا هفته پیش ادامه داشت. 

مقامات سوئیس در نهایت هفته گذشته این تمثال را به مسئولان قبرس تحویل دادند.  

اییانیس کاروسوس، وزیر حمل و نقل قبرس در مراسم نمایش تمثال ۵۰۰ ساله عیسی مسیح گفت که تلاش برای بازگرداندن اشیاء و آثار سرقت شده از کشورش ادامه دارد.

 

کلیسای ارتدوکس قبرس دهه‌ها برای شناسایی و بازگرداندن آثار غارت شده از کلیساها و صومعه‌های شمال این کشور تلاش کرده است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها