{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

شاهکاری از داوینچی از لوور پاریس به لوور ابوظبی سفر کرد

شاهکاری از داوینچی از لوور پاریس به لوور ابوظبی سفر کرد
کدخبر : 16199

تابلوی «یحیی» یکی از اخرین شاهکاری‌هایی که «لئوناردو داوینچی» خلق کرد، هفته گذشته از موزه لوور پاریس به موزه لوور ابوظبی امانت داده‌شد تا در پنجمین سالگرد افتتاح این موزه به نمایش دربیاید. قرار است این نقاشی به مدت دوسال در لوور ابوظبی باقی بماند. تاریخ افتتاح نمایش «یحیی» هشتم نوامبر اعلام شده. «

هنرام‌روز: «یحیی»‌ یکی از مهم‌ترین نقاشی‌های «داوینچی»‌ محسوب می‌شود، اما نخستین اثر این هنرمند نیست که در لوور ابوظبی به نمایش گذاشته می‌شود. تابلو نقاشی «پرتره زن ناشناس»‌ که با عنوان ««La Belle Ferronniere» شناخته می‌شود نیز برای مراسم افتتاح لوور ابوظبی در سال ۲۰۱۷ از لوور پاریس به این شعبه امانت داده شده بود. این نقاشی هم دو سال در مجموعه لوور ابوظبی باقی ماند.

در این نقاشی که اخیرا به ابوظبی ارسال شده است، «یحیی بن زکریا»‌ با پوششی از جنس خز و موهای بلند به تصویر کشیده شده است. «یحیی» در این نقاشی همان لبخندی را دارد که تداعی‌کننده لبخند مشهور «مونالیزا» دیگر اثر «داوینچی»‌ است. گمان می‌رود این اثر در فاصله بین ۱۵۱۳ تا ۱۵۱۶ میلادی نقاشی شده باشد و یکی از نمونه‌های باشکوه از سبک اسفوماتو یا محوکاری است که در دوران رنسانس به کار گرفته می‌شد و در آن به نحوی رنگ‌آمیزی می‌شد که گویی اجسام در میان دود یا مه نشان داده می‌شوند.

لئوناردو وقتی به دعوت پادشاه «فرانسیس یکم» از فلورانس به پاریس نقل مکان کرد این نقاشی را نیز با خود به فرانسه آورد. زمانی که داوینچی در سال ۱۵۱۹ درگذشت، بخش‌هایی از این نقاشی از جمله دست راست و خزی که بدن سوژه را می‌پوشاند همچنان ناتمام باقی ماند.

این نقاشی از پادشاه «فرانسیس یکم» به مجموعه پادشاه «چارلز یکم انگلستان» رسید و در نهایت در سال ۱۶۶۲ از مجموعه «لوئی چهاردهم» سردرآورد. این نقاشی در مجموعه هنری سلطنتی فرانسه باقی ماند تا اینکه در انقلاب سال ۱۷۹۳ به لوور پاریس منتقل شد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها