{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 4626

امروز زادروز ایرج زند هنرمند ایرانی است.قرار بود که به مناسبت تولد ۷۰ سالگی این هنرمند برنامه بزرگداشتی در بنیاد او برگزار شود که به دلیل ویروس کرونا لغو شد.

هنرام‌روز: ایرج زند در سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۴۶ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و در سال۱۳۵۴ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در سال ۱۳۶۰ همزمان با شروع جنگ ایران و عراق از دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت. ایرج زند از سال ۱۳۶۴ بیش از ۱۵۰ نمایشگاه انفرادی برگزار کرد و در بیش از ۳۵ نمایشگاه گروهی در ایران، فرانسه، آلمان، کویت و پرتقال آثار مجسمه و نقاشی‌اش را به تماشا گذاشت. زند از سال ۱۳۶۳ به تدریس در دانشگاه‌های هنری ایران پرداخت. او عضو هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران نیز بوده است.

8CD4116A-D853-43AF-93F1-12AFAC2AAB7A

از جمله آثار مهم او می‌توان به مجموعه مجسمه‌های فلزی او اشاره کرد که حاصل برش و خمش صفحات دو بعدی و در نتیجه تبدیل آنان به حجم‌ها و فرم‌های سه بعدی است. بر خلاف بیشتر گونه‌های دیگر مجسمه، آثار زند از تمامی جهات دیداری قابل برداشت و دارای هویت اند. وی در آخرین نمایشگاه خود از پلکسی گلاس به جای صفحات فولادی نیز استفاده کرده بود.

این هنرمند با گمان ابتلا به یک بیماری ساده تنفسی یا گوارشی در بیمارستان بستری شد اما بیماری‌اش سرطان روده و معده تشخیص داده شد. ایرج زند در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۸۵ در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها