{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 4932

به تازگی باستان‌شناسانی که در شهر باستانی «گوانژوانگ» (Guanzhuang) چین مشغول کاوش بودند مکانی را کشف کرده‌اند که احتمالا قدیمی‌ترین ضرابخانه سکه شناخته‌شده در جهان است.

هنرام‌روز: باستان‌شناسان می‌گویند احتمالا در این مکان حدود ۲۶۰۰ سال پیش سکه‌های کوچک در حجم انبوه تولید می‌شده.

نتایج این اکتشاف که در ژورنال «Antiquity» به چاپ رسیده است به این فرضیه که نخستین سکه‌ها در ترکیه و یونان ضرب نشده بودند مهر تایید می‌زند.

این شهر باستانی حدودا ۸۰۰ پیش از میلاد بنا شد و کارخانه ریخته‌گری که در آن برنز برای تبدیل شدن به سلاح، ابزار و ظروف ذوب می‌شد نیز در سال ۷۷۰ پیش از میلاد افتتاح شد، اما حدودا ۱۵۰ سال بعد بود که روند ضرب سکه در این شهر آغاز شد.

به گفته «هائو ژائو» محقق ارشد پرونده این اکتشاف، به این ترتیب ضرابخانه این شهر قدیمی‌ترین ضرابخانه شناخته‌شده در جهان محسوب می‌شود.

محققان در جریان کاوش در این مکان دو سکه شبیه به بیلچه را به همراه چندین قالب سفالین که برای ساخت این نوع سکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت نیز کشف کردند.

به گفته «بیل مرَِر» استاد دانشگاه رشته انسان‌شناسی تمام و کمال بودن این اکتشاف نکته قابل‌توجه آن است چراکه کشف همزمان سکه‌ها و قالب‌های آن‌ها سبب شده است محققان بتوانند از روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن برای تعیین قدمت ضرابخانه استفاده کنند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها