{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 5050

نتایج پژوهشی جدید در غارهای پیشاتاریخی اسپانیا نشان می‌دهد، انسان نئاندرتال بسیار بیش از آنچه گمان می‌رفت به انسان امروزی نزدیک بوده است، تا جایی که می‌توان نئاندرتال‌ها را نخستین هنرمندان روی زمین برشمرد.

84F8FC55-9C11-40C5-BFF1-5644A8915D8Dهنرام‌روز: پژوهش اخیر شماری از محققان که در نشریهٔ آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است اثبات می‌کند که نئاندرتال‌ها حقیقتا به خلق هنری علاقمند بوده‌اند.

از نظر این باستان‌شناسان رنگدانه‌های اُخرایی که اخیر در غارهای آردالس جنوب اسپانیا کشف شده، در حدود ۶۵ هزار سال پیش به دست نئاندرتال‌ها ساخته شده، زمانی که هنوز تیرهٔ انسان خردمند یا هوموساپین بر زمین زندگی نمی‌کرده است.

 

پیش از این گمان می‌رفت که پدید‌آمدن این رنگ‌دانه‌ها که نقش‌شدن‌ هرکدام‌شان بر دیوار غار گاه ۱۵ تا ۲۰ هزار سال با هم فاصله دارد،‌ بر اثر فرآیند طبیعی اکسیداسیون صورت گرفته،‌ اما تکنیک‌های عمرسنجی اخیر ثابت می‌کند که این رنگ‌دانه‌ها کاملاً ساختهٔ دست نئاندرتال‌ها(و نه انسان‌های پیشاتاریخی) بوده‌اند و احتمالا در جریان مراسمی آئینی بر دیوار پاشیده می‌شده‌اند.

این یافته‌ها آشکار می‌کند که نئاندرتال‌ها که حدود ۴۰ هزار سال پیش منقرض شدند چنان که گمان می‌رفت بدوی و نافرهیخته نبوده‌اند.

از سوی دیگر کهن‌ترین غارنگاره‌های هوموساپین‌ها که در جنوب فرانسه یافت شده‌اند حدود ۳۰ هزار سال قدمت دارند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها