{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 6681

یک لوح باستانی مربوط به ۳۶۰۰ سال پیش که بخشی از حماسه گیلگمش است، چند سال پس از خروج قاچاقی از عراق و وارد شدن به گنجینه یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا به سفیر بغداد در واشنگتن تحویل داده شد.

هنرام‌‍روز: «لوح رویایی گیلگمش» سال ۲۰۱۴ به مالکان فروشگاه‌های زنجیره‌ای هابی لابی آمریکا فروخته شد اما همان زمان هم حرف و حدیث درباره قاچاقی بودن یا نبودن آن فراوان بود. تا اینکه با تلاش‌های مقام‌های عراقی و مدیران ارشد یونسکو، وزارت دادگستری ایالات متحده بر غیر قانونی بودن خرید و فروش لوح مهر تایید زد و سرانجام لوح رویایی گیلگمش در مراسمی به سفیر عراق در آمریکا تحویل شد تا به زادگاهش بازگردانده شود.

169075158

لوح گیلگمش که بخشی از حماسه گیلگمش (از نخستین، کهن‌ترین و پرآوازه‌ترین آثار حماسی ادبیات دوران تمدن باستان به زبان اکدی و خط میخی) است، اوایل دهه ۱۹۹۰ پس از آغاز نخستین جنگ خلیج فارس از عراق خارج شد. بر اساس آمار وزارت دادگستری آمریکا، از حدود ۳۰ سال پیش هزاران قطعه آثار تاریخی و باستانی از عراق به خارج قاچاق و به گوشه و کنار جهان برده شده است. شاید بتوان لوح رویایی گیلگمش را از ارزشمندترین این آثار غارت‌شده دانست.

گیلمگش یک لوح در اندازه‌های تقریبی ۱۳ در ۱۵ سانتیمیتر است که مالکان هابی لابی آن را به بهای ۱.۶ میلیون دلار از یک حراجی خریدند و می‌خواستند لوح را در موزه کتاب مقدس در واشنگتن به نمایش بگذارند. البته این اثر باستانی پیش‌تر در ۲۰۰۷ با یک مدرک ساختگی فروخته شده و پیش از رسیبدن به هابی لابی چند دست چرخیده بود. ماجرا پس از آن لو رفت که یکی از مسئولان موزه کتاب مقدس از صاحبان لوح خواسته بود مدارک مربوط به اصیل و دزدی نبودن آن را ارائه بدهند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها