{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 6820

کمیته‌ یونیسف آلمان برای شرکت عکاسان خبری و مستند جهان در مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۱ (UNICEF Photo of the Year ۲۰۲۱) فراخوان داد.

به گزارش هنر ام‌روز به نقل از خبرگزاری صبا، کمیته‌ یونیسف آلمان طی فراخوانی از عکاسان خبری و مستند جهان برای شرکت در مسابقه عکس سال یونیسف ۲۰۲۱ (UNICEF Photo of the Year ۲۰۲۱) دعوت کرد.

هدف این مسابقه، که از سال ۲۰۰۰ هر سال توسط کمیته‌ یونیسف آلمان برگزار می‌شود، تشویق و حمایت از عکاسان و فتوژورنالیست‌هایی است که با گزارش‌های تصویری خود راوی شرایط کودکان و نوجوانان در سراسر جهان هستند.

طبق گفته گئورگ گراف والدرزه (Georg Graf Waldersee) ریاست یونیسف آلمان، هدف آن‌ها گردآوری و نمایش عکس‌هایی است که سرنوشت، صداقت و صمیمیت کودکان را نشان می‌دهند، برخی بی‌رحمانه و برخی امیدبخش. آن‌ها جاذبه‌ قوی‌ای برای همدلی و شفقت دارند و مسئولیت مشترک‌مان را به ما یادآوری می‌کنند؛ تلاش برای بهزیستی کودکان جهان.

 

تا کنون ۲هزار عکاس از بیش از ۹۰ کشور از تمامی قاره‌ها برنده‌ این جایزه شده‌اند، عکاسانی مانند یان گراروپ، استفانی سینکلیر، مارکوس بلیزدیل و اد کاشی.

پیش‌نیاز شرکت در این مسابقه، معرفی شرکت‌کننده (nomination) توسط تعدادی از عکاسان مورد اعتماد یونیسف به دبیرخانه‌ مسابقه است. بر این اساس، دبیرخانه‌ مسابقه‌ یونیسف از مجتبی عبدالرحیم خان، سعید فرجی و نازنین طباطبایی دعوت کرده است تا مسئولیت معرفی عکاسان ایرانی به دبیرخانه را به‌عهده بگیرند.

بدین ترتیب عکاسانی که تمایل به شرکت در مسابقه‌ امسال را دارند، می‌توانند روش ارسال کار به مجتبی عبدالرحیم خان، سعید فرجی و نازنین طباطبایی به‌منظور معرفی (nomination) به دبیرخانه را در ادامه دنبال کنند.

روش ارسال مجموعه‌عکس برای تایید و معرفی به یونیسف

هر متقاضی می‌تواند عکس‌های خود (فتورپرتاژ، فتواِسِی یا مجموعه‌عکس با ویژگی‌های فتوژورنالیستی) را حداکثر تا یک هفته پیش از مهلت نهایی ارسال آثار به ایمیل یکی از معرفی کنندگان زیر ارسال کند:

مجتبی عبدالرحیم خان:unicef.poy@gmail.com
سعید فرجی :Saeedpoyunicef@gmail.com
نازنین طباطبائی: picnazanin@gmail.com

فایل‌ها (عکس‌ها) به شکل زیر نامگذاری و به‌ترتیب شماره‌گذاری شوند:

Firstname_Lastname_number

مجموعه ارسالی بایستی در سال‌های ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ تکمیل شده باشد.

عکس‌ها با ابعاد ۱۸۰۰ پیکسل برای ضلع بزرگتر و dpi۹۶ ارسال شوند.

حتما در ایمیل خود موضوع پروژه ارسالی را در حداکثر ۲۰۰ کلمه شرح دهید و نام پروژه را همراه با عبارت [unicef nomination ۲۰۲۰] در موضوع ایمیل بنویسید‌.

شماره تلفن همراه عکاس در ایمیل نوشته شود.

به ایمیل‌هایی که در آ‌ن‌ها این روند رعایت نشده باشد یا موضوع عکس‌ها خارج از موضوع کودک و نوجوان باشد، رسیدگی نخواهد شد.

پس از این که عکس‌ها به تایید یکی از معرفی کنندگان رسید، حداکثر تا چند روز پیش از مهلت نهایی ارسال عکس (۲۵ مهرماه ۱۴۰۰) با صاحب پروژه‌های برگزیده برای ادامه‌ روند ارسال کار به مسابقه تماس گرفته خواهد شد.

منتخبان می‌توانند مجموعه‌ منتخب خود را در وبسایت مسابقه به نشانی https://www.unicef.de/informieren/aktuelles/photo-of-the-year/application-photo-of-the-year آپلود کنند.

شرایط  شرکت در مسابقه

شرکت در این رقابت رایگان است.

فقط عکاسان حرفه‌ای سفارش‌شده توسط کارشناسان بین‌المللی یونیسف اجازه‌ شرکت در مسابقه را دارند. هر متقاضی فقط می‌تواند یک گزارش تصویری یا مقاله‌ تصویری و یا مجموعه‌عکس که می‌بایست دارای ویژگی‌های فتوژورنالیستی باشد ارسال کنند. مجموعه‌عکس‌ها باید در سال‌های ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ گرفته و تکمیل شده باشند. تعداد عکس‌ها باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۵ فریم باشد. امکان دارد عکس‌ها قبلا منتشر شده باشند که از این نظر مانعی برای شرکت آن‌ها در مسابقه وجود ندارد.

فرم‌های ثبت‌نام موجود در سایت فقط از ۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۰ شهریور ۱۴۰۰) تا ۱۷ اکتبر ۲۰۲۱ (۲۵ مهر ۱۴۰۰) فعال هستند. عکاسان می‌توانند عکس‌هایشان را در رزولوشن dpi ۳۰۰ و حجم حداقل ۴ مگابایت و حداکثر ۳۰ مگابایت برای هر عکس آپلود کنند.

چاپ این عکس‌ها در جلسه‌ داوری به نمایش گذاشته می‌شود. هر گزارش تصویری بدون ذکر نام عکاس، مورد قضاوت هیات داوران قرار خواهد گرفت. همچنین کیفیت فایل آپلودی باید جوابگوی ارایه در نمایشگاهی باشد که در خلال کنفرانس مطبوعاتی دسامبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

عکاسان با ثبت نام آنلاین، بر این موضوع که آنها صاحب اصلیِ عکس‌های ارسالی و حقوق انحصاری‌شان هستند، صحه می‌گذارند. با این کار، آن‌ها رسما و علنا اعلام می‌دارند که هیچ‌گونه دستکاری‌ای در هیچ‌کدام از عکس‌ها، خصوصا در ارتباط با محتوای آنها نداشته‌اند. افزودن عناصری به عکس یا حذف عناصری از آن ممنوع است.

عکاسان با آپلود عکس‌هایشان به کمیته‌ ملی یونیسف، اختیار استفاده‌ رایگان از عکس‌های منتخب را می‌دهند. به هر حال، کمیته‌ آلمانی یونیسف موظف است صراحتا برنده‌ «عکس سال یونیسف» را اعلام کند و از عکس‌ها در تلویزیون، اینترنت و رسانه‌های چاپی استفاده کند یا آنها را در نمایشگاه‌های مرتبط به نمایش بگذارد.

داوری

یک هیات داوری مستقل به ریاست پرفسور Klaus Honnef ژورنالیست و پژوهشگر هنر، برندگان را در نوامبر ۲۰۲۱ انتخاب می‌کنند. هیات داوران متشکل‌اند از Peter-Matthias Gaede، Ute Noll، Jutta Schein، و Bernd von Jutrczenka و Gisela Kayser.

جوایز

مجموعه‌عکس‌های برنده (رتبه‌های اول تا سوم) و آثار شایسته‌ تجلیل تا پایان ژانویه ۲۰۲۲ در House of the Federal Press Conference در برلین آلمان به نمایش در می‌آیند.

برنده «عکس سال یونیسف» شخصا به جشن اهدای جوایز و کنفرانس مطبوعاتی در برلین آلمان دعوت می‌شود.

تمامی عکاسان شایسته تجلیل گواهی دریافت می‌کنند.

مهلت نهایی ارسال آثار

۱۷ اکتبر ۲۰۲۱ (۲۵ مهر ۱۴۰۰)

تاکنون در دوره‌های مختلف برگزاری مسابقه عکس سال یونیسف، آریز قادری (برنده‌ جایزه‌ نخست ۲۰۱۶)، مجید سعیدی (برگزیده‌ رتبه‌ دوم ۲۰۱۰)، حسین فاطمی (شایسته تقدیر ۲۰۱۲)، یونس خانی (شایسته‌ تقدیر ۲۰۱۳)، عبدالله حیدری (شایسته‌ تقدیر ۲۰۱۴)، صادق سوری و محمد گلچین (شایسته‌ تقدیر ۲۰۱۵) و عرفان کوچاری و حامد ملک‌پور (شایسته تقدیر ۲۰۲۰) از جمله‌ عکاسان ایرانی هستند که توانسته‌اند در این مسابقه برنده شده و قدردانی شوند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها