{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

همایون شجریان تکلیف را مشخص کرد: فعلا قصد همکاری با صداوسیما را ندارم

 همایون شجریان تکلیف را مشخص کرد: فعلا قصد همکاری با صداوسیما را ندارم
کدخبر : 13912

همایون شجریان، در نشست رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی»، تاکید کرد در حال حاضر، قصدی برای همکاری با صداوسیما ندارد. او همچنین خبر داد در کنسرت دبی، برای خواندن قطعه «ایران»، تحت هیچ فشاری نبوده است.

به گزارش هنر ام‌روز، آیین رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی»، تازه‌ترین کار همایون شجریان با آهنگ و شعر فردین خلعتبری، عصر (پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت) در تالار وحدت برگزار شد.

فردین خلعتبری، با اشاره به این‌که «گاه فراموشی»، چهارمین همکاری او با همایون شجریان است، درباره نوازندگان خارجی این آلبوم توضیح داد: «ما در این آلبوم نیاز به بداهه‌نوازی در موسیقی داشتیم که بسیار خاص بود. در این چارچوب، نوازندگی دو نفر از این چهار نفر، محور اصلی نوازندگی ما بود که به اعتقاد من اگر کوارتت دیگری آن را اجرا می‌کرد، طبیعتاً طعم دیگری داشت.»

او افزود: «تلاش کردیم این آلبوم، رویکردی به موسیقی مقامی داشته باشد که عمده آن روی موسیقی منطقه صحنه در استان کرمانشاه است.»

همایون شجریان هم در بخشی از این نشست، در توضیحاتی گفت: «این کار، هم‌آمیزی موسیقی ایرانی و موسیقی جَز است که نقطه مشترک اثر، بداهه‌پردازی است. این شیوه، در تاریخ موسیقی ایرانی در آثار بزرگانی چون عارف و شیدا پیدا می‌شد که شعر و آهنگ را خود می‌سرودند. فردین هم در این آلبوم، شعر و موسیقی هشت قطعه را نوشته و ساخته است.»

این خواننده ادامه داد: «این تجربه برای خود من هم جالب توجه بود، حتی در جایی ترکیب مفهوم موسیقی و شعر برایم سنگین بود اما به تدریج کار برای من روان شد و می‌دانم که می‌تواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند. پیشنهاد من این است که مخاطب بیشتر روی فضایی که موسیقی با همراهی شعر ایجاد کرده، تمرکز کند و بر این باورم این آلبوم، مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار خواهد گرفت.»

او همچنین با ابراز خشنودی از همکاری با فردین خلعتبری، یادی هم از افشین یداللهی کرد و گفت: «باید بگویم این کار نسبت به کار مشترک قبلی‌مان با آقای خلعتری، بسیار پخته‌تر و جذاب‌تر است که جا دارد از افشین یداللهی هم یادی کنم که اگر بود، حتماً با او همکاری می‌کردیم.»

بخشی از این نشست، به پرسش خبرنگاران و پاسخ‌های همایون شجریان گذشت که پیوندی با آلبوم «گاه فراموشی» نداشت و موضوع‌های دیگری را در برمی‌گرفت. از جمله، شجریان در واکنش به پرسش خبرنگاری درباره همکاری با صدا و سیما گفت که فعلاً برنامه‌ای برای همکاری با این سازمان ندارد.

این خواننده درباره کنسرتش در دُبی که چندی پیش برگزار شد و اجرای قطعه «ایران» در آن توضیح داد: «آن‌چه در کنسرت دبی انجام دادم، تحت تاثیر هیچ حرکتی نبود و من خود تصمیم گرفتم که بدون توجه به حواشی، در آن اجرا، از ایران بخوانم. همچنین باید تاکید کنم هیچ محدودیت یا فشاری برای برگزاری و اجرای این قطعه در دبی نداشتم.»

او در پاسخ به پرسشی درباره اجرای کنسرت‌های رایگان هم گفت: «چند سال پیش، پیشنهاد دادم حاضرم کنسرت‌های خیابانی را به صورت رایگان برگزار کنم و الان هم می‌گویم که آماده حمایت از چنین پروژه‌ای هستم. برای من مهم این است آن دسته از مخاطبانی که هیچ دسترسی به کنسرت ندارند، بتوانند به راحتی و با تعداد بیشتری به تماشای برنامه‌های ما بیایند. این تنها کاری است که از من بر می‌آید و امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانم کنسرتی را با تعداد زیادی تماشاگر برگزار کنم.»

در این نشست، آلبوم «گاه فراموشی» با شعر و آهنگسازی فردین خلعتبری رونمایی شد که دارای هشت قطعه به نام‌های «در شب بی تو»، «گاه فراموشی»، «مشتاق توام»، «پی در پی»، «خواب خاکی»، «با تو مست»، «نشان»، «محرم به اسرار» است.

آلبوم «گاه فراموشی» با آهنگسازی و شاعری فردین خلعتبری، خوانندگی همایون شجریان و نوازندگی بی ون مه‌یر، کلاوس گزینگ، کارلو نیدرهاوزر و فردریک ژیل، تولید شده است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها