{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 7969

پس از انتشار این فراخوان و در زمان تقریباً نزدیک به ۲ ماه تعداد ۶۱ اثر دریافت شد. از این تعداد ۶۱ اثر در نهایت پس از داوری ۲۱ اثر امتیاز لازم را کسب کردند و برای قرارگیری در سطح اجرایی تایید شدند.

به گزارش هنر ام‌روز، در پی فراخوان بنیاد رودکی برای اجرای آهنگسازان جوان ایرانی، شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران آثار رسیده را مورد داوری قرار داد و نتایج نهایی این بخش در سامانه اینترنتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی قرار گرفت.

محمدسعید شریفیان سخنگوی شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران با ارائه توضیحاتی درباره فراخوان بنیاد رودکی برای اجرای آهنگسازان جوان ایرانی و نحوه داوری آثار گفت: این فراخوان جهت تشویق آهنگسازان جوان ایرانی منتشر شد تا روند استعدادیابی از این طریق طی شده و کمکی به اعتلای هرچه بیشتر موسیقی سمفونیک ایران شود.

وی ادامه داد: پس از انتشار این فراخوان و در زمان تقریباً نزدیک به ۲ ماه تعداد ۶۱ اثر دریافت شد. در جهت داوری هرچه بهتر آثار، اسامی آهنگسازان از لیبل هر اثر حذف شد و با اختصاص شماره رده‌بندی شده و در اختیار داوران قرار گرفت. داوران این بخش نادر مشایخی، کیاوش صاحب نسق، ابراهیم لطفی و محمدسعید شریفیان بودند. از این تعداد ۶۱ اثر در نهایت پس از داوری ۲۱ اثر امتیاز لازم را کسب کردند و برای قرارگیری در سطح اجرایی تایید شدند.

وی درباره روند امتیازدهی آثار توضیح داد: هر اثر به طور مجزا از نظر خلاقیت و نوآوری، هویت ملی، توانمندی تکنیکی و ساختاری، چگونگی پرداخت موسیقایی مورد ارزیابی قرار گرفت و در هر شاخه امتیازی به آن تعلق گرفت و در نهایت با جمعی بندی آنها، امتیاز نهایی آثار مشخص شد. به طور مثال شاید یک اثر از نظر خلاقیت نمره بالایی کسب کرده باشد اما از نظر تکنیک نمره پایین‌تری گرفته باشد اما امتیاز تجمیعی تعیید کننده بوده است. به طور کلی می‌توانم بگویم به نظر شورای داوری، آثار منتخب از سطح مطلوب و خوبی در آهنگسازی برخوردار بوده اند و این خودش خیلی برای آینده موسیقی ایران امیدوار کننده است.

شریفیان با اشاره با اینکه بازه زمانی مشخصی برای اجرای این آثار مشخص نیست، افزود: از این ۲۱ اثر، هر چند اثر به صورت رندوم در قالب یک اجرا برنامه‌ریزی شده و بر اساس جدول زمانی و برنامه‌ریزی شورای هنری ارکستر سمفونیک در نوبت اجرا قرار خواهند گرفت. تمامی این آثار در چهارچوب مجموعه کنسرت‌هایی با عنوان «اجرای آهنگسازان جوان» اجرا خواهند شد.

وی در پایان درباره توصیه شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران خطاب به آهنگسازان جوان توضیح داد: هویت ملی بسیار اهمیت دارد. همه ما موسیقی‌دانان ایرانی هستیم و بسیار لازم و مهم است که تولیدات هنری ما رنگ و بوی خاص منطقه‌ای و جغرافیایی خودمان را داشته باشد و به نوعی به فرهنگ خودمان نزیک‌تر باشد.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها