{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 10761

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام گفت: پیدایش اندیشه های تحجرآمیز و ضد تحرک قبل و بعد از انقلاب به نام انجمن حجتیه و اندیشه های انحرافی امام زمانی و مژده دهنده ظهور و امثال اینها پدید آمد که متأسفانه در صدا و سیما نیز به نوعی همان تفکر دنبال می شود.

به گزارش هنر ام‌روز، حجت الاسلام سیدهادی خامنه ای در دارالزهرا(س) گفت: امروز بعد از سالیانی ما هنوز کارتن خواب داریم و اخیرا خبر می دادند که بعضی ها چون حتی کارتن هم پیدا نمی کنند مجبور هستند شب ها در اتوبوس ها بخوابند. این وضع شایسته این جامعه نیست. اینها از آسیب های «ناآگاهی» است.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با تأکید بر اینکه «جهل عمومی» سرچشمه همه فسادها است، گفت: مسائل و مشکلات اقتصادی ناشی از این است که حرف های ناصواب و بدتر از آن، تصمیمات ناصواب توانسته است به تدریج جامعه را به شکل کنونی در آورد. امروز بعد از سالیانی ما هنوز کارتن خواب داریم و اخیرا خبر می دادند که بعضی ها چون حتی کارتن هم پیدا نمی کنند مجبور هستند شب ها در اتوبوس ها بخوابند. این وضع شایسته این جامعه نیست. اینها از آسیب های «ناآگاهی» است.

 

 حجت الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای در مراسم سومین شب عزاداری حضرت فاطمه(س) در دارالزهرا، گفت: به یک معنا و در یک کلمه جهل از نظر اسلام و همه متفکران، سرچشمه همه فسادها است و لذا اسلام و همه ادیان همواره به آموختن تأکید کرده اند. در طول تاریخ انحراف ها در همه زمینه ها ناشی از جهل بوده است. انحراف از خط نبوت و امامت کمتر از نیم قرن پس از رحلت پیامبر و بازگشت به سوی جاهلیت ناشی از جهل بود. اگر جامعه یک جامعه آگاه بود چنین اجازه ای را نمی داد. انحراف در انقلاب ها نیز از همین نوع است.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با اشاره به انحراف گروه ها و جمعیت های وابسته به انقلاب اسلامی، افزود: از جمله این انحراف ها پیدایش قدرت طلبان در قالب گروه های مسلح بود که به ظاهر شعارهای مردمی دادند ولی در واقع به دنبال قدرت بودند. پیدایش اندیشه های تحجرآمیز و ضد تحرک و پویایی قبل و بعد از انقلاب به نام انجمن حجتیه و اندیشه های انحرافی امام زمانی و مژده دهنده ظهور و امثال اینها که متأسفانه در صدا و سیما به نوعی همان تفکر دنبال می شود. ناامن کردن فضای عمومی و اجبار مدیران به اجرای کارهای امنیتی از خود که منجر به فاصله بین مردم و آنها شد و طبعا در چنین فرصت تلخ و ناگواری شخصیت هایی مثل آقای بهشتی، مطهری و دیگران را از دست دادیم.

وی یادآور شد: خط امام مردم را عزیز و صاحبان اصلی انقلاب می دانست و رأی مردم را منشأ اصلی تصمیمات کشور و سرنوشت ساز می دانست؛ نتیجه این تفکر، عبور از خط امام بود. زینتی بودن رأی مردم، رواج تبلیغات دروغ همراه با تهمت در ایام تبلیغات انتخاباتی و اهتمام به خواص پدیده هایی هستند که به نوعی به «استبداد نوین» منتهی شد؛ استبدادی با چهره دموکراسی. تقریبا امروزه اکثر کشورها و جوامع با دموکراسی فاصله دارند. سرچشمه اصلی برای حدوث وقایع ناباب و نامطلوب به جهل عمومی ارتباط دارد و از نظر اسلام هم سرچشمه بزرگترین فسادها است.

 

سیدهادی خامنه ای افزود: به این ترتیب است که می بینیم جهل مخصوصا در رهبران و تصمیم گیران که قالبا منجر به رفتار مستبدانه آنها می شود، خسارت های عظیمی می تواند به بار بیاورد که ریشه خود آنها و دیگران را می تواند بسوزاند. این بلا همه، حتی بی گناهان، را خواهد سوزاند؛ حتی اگر این کار غلط با نیت خدمت به جامعه باشد. این اشتباهات، کار فردی به حساب نمی آیند و بلکه می توان آنها را خیانت دانست. یعنی ممکن است فرد آنها را اشتباه بداند ولی در عرصه یک جامعه این اشتباهات خیانت محسوب می شود چرا که همه جامعه را دچار خسارت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: نمونه آن را در همه جای دنیا و جامعه خودمان می بینیم که یک موضع گیری غلط، یک سخن بی جا یا یک حرکت دیپلماتیک ناشیانه و نادرست می تواند خسارت های بزرگ به کشور وارد کند. در خبرها نوشته اند که به خاطر موضع گیری یک نفر در یک امر سیاسی، چندین هزار میلیارد ریال خسارت به ایران وارد شد. ممکن است خود او خیال کند درست و خدمتکارانه دارد این کار را می کند ولی اگر خسارت داشته باشد مسأله جور دیگری خواهد بود. به این ترتیب دیکتاتوری و استبداد خیلی آرام آرام می تواند وارد زندگی شود.

دبیرکل مجمع نیروهای خطر امام در خصوص زمینه های فرهنگی عدم پذیرش عدالت، گفت: طبیعتا فرهنگ هایی که از پرستش قدرت یا تمایل به قدرت و یا منفعت طلبی برای هم پیاله های خود الهام گرفته باشند، معمولا آمادگی برای قبول عدالت اجتماعی و دموکراسی ندارند. اما فرهنگی که به علم و دانایی حرمت می گذارد و با جهل ضدیت می کند، می تواند ضد دیکتاتوری باشد. تحقیقات علمی فقط در جوامعی شکوفایی پیدا می کند که در آن عقاید و افکار مخالف با یکدیگر به طور مساوی از این حق برخوردار باشند که بحثی را رد یا قبول کنند. این جور نباشد که در یک دانشگاه، وقتی یک استاد نظر خودش را در پاسخ به یک سؤال دانشجو می گوید، حق داشته باشند به خاطر این پاسخ او را از دانشگاه اخراج کنند.

وی تأکید کرد: بنابر این بین احترام به دموکراسی و عدالت و تعهد به کسب دانش و ترویج دانش یک رابطه مثبت و همبستگی وجود دارد و می توانیم بگوییم دیکتاتوری استدلال از دیکتاتوری اراده های خود خواهانه قوی تر است. از این رو احترام فرهنگی به علم و علما، نه تنها یک ارزش دموکراتیک و مردمی است، بلکه زمینه مساعدی برای رشد علم هم هست. اما جهل زمینه ساز انحراف در مفاهیم خدایی و انسانی است. مثلا عدلی که می خواست جامعه را اصلاح کند گاهی ممکن است در بی خبری عمومی تبدیل به عاملی برای دستیابی به قدرت شود. جبهه کمونیسم یکی از آنها است که با شعار عدالت به میدان آمد و نیمی از جهان را به مدت نیم قرن استثمار کرد و به بدبختی کشید.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها