{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 10881
خبرنگار:

گالری تادائوس روپک پاریس از تاریخ ۹ ژانویه میزبان نمایش آثار هنرمند شهیر المانی آنزلم کیفر با عنوان «ادای احترام به یک شاعر» است. در این نمایشگاه ۱۸ تابلو در ابعاد بسیار بزرگ در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. تابلوها ادای احترام به شاعرانی چون اینگبورگ باخمن، پل سلان، اوسیپ ماندلشتام و آگوست گراف فون پلاتن و ... هستند. شاعرانی که روی این هنرمند تاثیری عمیق گذاشته‌اند.

هنرام‌روز: 

«شعر تنها واقعیت ممکن است و همه‌ی چیزهای دیگر توهم هستند.»

- آنزلم کیفر، ۲۰۲۱

به تازگی کیفر نمایشگاهی به درخواست امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه در «گراند پله» و برای ادای احترام به پل سلان شاعر المانی برگزار کرده‌بود و به نظر می‌رسد این نمایشگاه دنباله ان باشد. کیفر از سال ۱۹۹۲ در فرانسه زندگی می‌کند و می‌توان او را فرانسوی‌ترین هنرمند المانی نامید. 

او پیش از روی اوردن به نقاشی به نویسنده شدن هم فکر می‌کرد و درباره شعرها می‌گوید: «شعرها مانند شناورهایی در دریا هستند. شما از کنار یکی به کنار دیگری می‌روید و‌ بدون آنها گم می‌شوید. اشعار دریچه‌هایی به جهانی هستند که در ان وسعت بی‌کران حضور دارد.» 

انزلم کیفر هنگام نقاشی قطعاتی از اشعار را در ذهنش دارد و ان‌ها را با تصویر ترکیب می‌کند. ساختمان‌های ویران، مزارع گندم، جنگل‌های پر از برف و دیواره‌هایی در اقیانوس. 

کیفر زمانی متولد شد که جنگ جهانی دوم رو به پایان بود و در فضایی رشد کرد که هموطنانش درگیر جنگ و خاطرات و جنایاتش بودند و می‌توان اثارش را یادگاری‌هایی از اسیب یک نسل توصیف کرد. 

اشعار اینگبورگ باخمن (۱۹۲۶-۱۹۷۳) و پل سلان (۱۹۲۰-۱۹۷۰) هم صدای پوچی و اندوه به جا مانده از جنگ بودند و حالا سخنان آنها در سراسر این نمایشگاه طنین انداز هستند.

اما محتوای اشعار تنها نکته جالب درباره اثار کیفر نیست. انزلم کیفر با کیمیاگری کلمات و تصاویر با مواد مختلف روی بوم ترکیب می‌کند. او از تکه‌های کاه برای تکمیل تابلوی مزارع استفاده می‌کند و تکه‌های چینی در مناظر برفی‌اش حضور دارد و لباس‌ها یاداور خاطرات هستند.

یکی از ویژگی‌های آنزلم کیفر این است که بعد از مدتی دوباره به نقاشی‌هایش بازمی‌گردد و‌ مجددا روی ان‌ها کار می‌کند و در واقع چرخه افرینش و تخریب یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار این هنرمند است. گاهی با اتش و اسید بخش‌هایی از اثر بین می‌برد و اثری جدید خلق می‌کند. او اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «فکر می‌کنم یک نقاشی هرگز تمام نمی‌شود و همیشه در حال تغییر و حرکت است.» 

.

آنزلم کیفر نقاش و مجسمه‌ساز آلمانی در ۸ مارس سال ۱۹۴۵ متولد شد. در طول سال‌های دههٔ ۱۹۷۰ نزد یوزف بویز آموزش دید. او از هنرمندان آلمانیِ پس از جنگ جهانی دوم است و  خاطره و حافظه (تاثیر جنگ و هولوکاست) موضوع اصلی آثار اوست. آثار غول‌آسای او با استفاده از مواد و متریال‌های گوناگونی چون کاه، سفال، سرب، لاک‌الکل، خاکستر، گل‌ها و گیاهان خلق می‌شوند. وی از عناصری که خاصیت چندمعنایی دارند در به تصویر کشیدن موضوعاتی که در نظر دارد استفاده می‌کند و عکس و عکاسی به عنوان ابزاری پایه در آثارش حضوری قابل توجه دارد.

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها