{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

آقای رییسی! اختیارات وزارت ارشاد را بازگردانید

 آقای رییسی! اختیارات وزارت ارشاد را بازگردانید
کدخبر : 13280

مستند «عصر هنر» روایتی از حواشی دیدار هنرمندان با سیدابراهیم رییسی، رییس جمهوری، شب گذشته ۲۸ فروردین از شبکه سه سیما پخش شد.

به گزارش هنر ام‌روز،  عصر پنجشنبه ۲۵ فروردین نشستی صمیمی با جمعی از هنرمندان کشورمان با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رییس جمهوری برگزار شد که شب گذشته ۲۸ فروردین بخشی از متن و حاشیه این دیدار در مستند «عصر هنر» از شبکه سه سیما پخش شد.

در ادامه بخشی از صحبت‌ها و دغدغه‌های برخی از هنرمندان عرصه موسیقی، تئاتر، سینما و تلویزیون را که در این دیدار بیان شد، می‌خوانید.

محمد اروجانی هنرمند افغانستانی که حدود ۳۸ سال است در ایران سکونت و در رشته خط نستعلیق فعالیت دارد در این دیدار گفت: از طرف مرکز فرهنگی هنری پناهندگان در مراسم دیدار با رئیس جمهور ایران حضور پیدا کردم.

اروجانی در پایان عنوان کرد: اینکه یک مسئول عالی رتبه اینقدر صمیمانه با افراد حاضر احوالپرسی کند، به صحبت‌های آنها گوش دهد و بخشی از مسایلشان را هم به همراهان خود بسپارد تا در دست پیگیری قرار بگیرد، بسیار حس خوبی است.

دژاکام: اگر در خانه خودم حرف نزنم، کجا حرفم را بزنم؟

امیر دژاکام بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما در مراسم دیدار با رییس جمهور گفت: می‌گویند اگر انسان بعد از مرگش در این دنیا زنده می‌شد، می‌توانست با استفاده از تجربیات زندگی گذشته‌اش، زندگی بهتری داشته باشد. اما چون چنین چیزی ممکن نیست، از تجربیات دیگران استفاده می‌کنیم.

وی افزود: گاهی اوقات این تجربه‌ها در قالب تاریخ، کتاب، دانشگاه و سخنرانی منتقل می‌شوند، یک وقت هم زبانش تئاتر است. زبانی که زنده و ملموس است و انگار خودتان آن تجربه را انجام داده‌اید. من امروز دلم می سوزد که این هنر استراتژیک که به عنوان مادر سینمای بزرگ کشورمان که کارهای بزرگی را در سطح کشور و جهان انجام داده، مظلوم و مهجور باقی مانده است.

دژاکام در پایان اظهار کرد: به عشق گفتن این حرف‌ها امروز به اینجا آمدم، ببخشید اگر صریح سخن می‌گویم اما اگر در خانه خود با بزرگتر خود صحبت نکنم، با چه کسی باید حرف بزنم؟

ده‌نمکی: به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم

مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما در دیدار با رییس جمهور گفت: حوزه فرهنگ حوزه آزمون و خطا نیست که به اسم جوانگرایی، سرنوشت فرهنگ کشور را در اختیار امثال من که هیچ آشنایی با این حوزه نداریم، بگذارید.

وی در پایان با بیان اینکه عرصه فرهنگ و هنر عرصه پخته گراییست نه پخمه گرایی، افزود: به اسم جوان‌گرایی، بچه‌گرایی نکنیم. کسی که تصویب کننده یک اثر سینمایی یا فیلمنامه است باید با این حوزه آشنا باشد. اگر قرار است آدم‌ها تغییر کنند، از پخته‌ترین آنها استفاده کنید تا کسی که موی خود را در راه فیلمسازی، موسیقی و… سفید کرده، پیش مسئولی حرف بزند که پیچ و خم کار را می‌شناسد.

رئیسی: نباید به وضع موجود قانع باشیم

سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز در ادامه این دیدار گفت: باید همواره پویایی را در کار ببینیم و کار رشد کند. اگر یک روز سینما یا مستندسازی ما در یک مرحله بوده، باید ارتقا پیدا کند و به ارتقا بیندیشیم. به هیچ وجه نباید به وضع موجود قانع نباشیم و به سمت وضع مطلوب حرکت کنیم.

وی توجه به پیشکسوتان را در مسیر رشد بسیار مهم دانست و تصریح کرد: پیشکسوتان چراغ راه‌اند که همواره باید مورد حمایت و توجه قرار بگیرند اما به جوان‌ها هم اهمیت داد زیرا آنها آینده‌سازان کشور هستند و کار به دست آنها انجام خواهد شد.

رئیسی ادامه داد: اینکه پیشکسوتان نقش معلم و استاد داشته باشند و جوان‌‌ها هم به دنبال کسب علم، دانش‌آموختن، ورزیدگی و حرفه‌ای شدن باشند عین عدالت است.

رئیس جمهور همچنین توانمندسازی بخش خصوصی را وظیفه دولت دانست و گفت: وظیفه دولت در مرحله اول هدایت، دوم نظارت و در وهله سوم حمایت است. باید کار دست بخش خصوصی باشد و دولت هم آنها را هدایت، نظارت و حمایت کند، نه اینکه کار به بخش خصوصی واگذار و سپس رها شود.

وی در پایان تاکید کرد: باید تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت شود و حمایت‌های قانونی و مالی از آنها صورت بگیرد. این اتفاق در همه حوزه‌های اقتصادی هم باید انجام بگیرد.

هاشمی: زندگی ۶ هزار فعال سینمایی با تولید ۱۰۰ فیلم در سال نمی‌گذرد

از دیگر حاضران این نشست سیدضیا هاشمی تهیه‌کننده سینما اظهار کرد: تقاضای ما اینست که صوت و تصویر فراگیر را به وزارت ارشاد برگردانید‌. این وظیفه بزرگ وزارت ارشاد است‌. یکی از جاهای مهم که می‌تواند کمک‌های شایانی به سینما بکند. گذران معیشت ۶ هزار فعال سینمایی با نهایتا تولید ۱۰۰ فیلم در سال میسر نیست.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در این دیدار بیان کرد: ممکن است فعالیت‌های سمعی و بصری کشور به دلیل تنوع موقعیت‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز و در پی غلظت حاکم بر برخی از رفتارها به انسداد ختم شود که باید جلوگیری کرد زیرا انسداد جز با انفجار هیچ راه‌حلی ندارد.

وی تاکید کرد: ما مسئول و همه متعهد هستیم که اجازه ندهیم این رفتارها منجر به آن انسداد شود. کاهش تولید خطر بزرگی برای کشور است، کاهش اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه وظایف قانونی‌اش به شدت باعث نگرانی است.

شعبانی: مستندسازان از مظلوم‌ترین اقشار فرهنگ و هنر

مرتضی شعبانی مستندساز  نیز در این دیدار با بیان اینکه مستندسازان عاشق کار خود هستند، تصریح کرد: این افراد مستندسازی را شغل نمی‌دانند زیرا عاشق این حرفه اما در عین حال مظلوم هستند.

وی افزود: هم کسوت و هم تعداد مستندسازان زیاد است. شاید خیلی از آنها در طول سال کار آنچنانی نداشته باشند و زندگی شان به سختی می‌گذرد. خوب است که توجه ویژه در بحث بیمه و مسکن این عزیزان صورت بگیرد.

حرف‌های کسانی را بشنوید که ۸ سال منتظر آمدن شما نبودند

در بخشی از این دیدار سید جواد هاشمی بازیگر و کارگردان خطاب به رئیس جمهور گفت: گمان نکنید جمعیت حاضر واقعا نماینده‌های هنر این کشور هستند. واقعیت این است شما باید حرف‌های کسانی را بشنوید که ۸ سال منتظر آمدن شما نبودند. من از شما خواهشمندم فکر نکنید حرف همه هنرمندان همان چیزهایی است که در اینجا شنیدید.

سید ابراهیم رئیسی هم در پایان در پاسخ به صحبت‌های سیدجواد هاشمی اظهار کرد: ما احساس می‌کنیم که نسبت به آحاد مردم ۸۵ میلیونی وظیفه داریم و خودمان را متعهد می‌دانیم که نسبت به همه خدمتگزار باشیم‌. علی القاعده امکان دعوت همه دوستان امکان پذیر نبود زیرا مکان، زمان و شنیدن حرف های همه دوستان در یک جلسه امکان پذیر نیست. اما ما هم دنبال این هستیم که صحبت های اقشار مختلف را بشنویم‌.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها