{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 14608

تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا» جنبش «می‌تو» در ایران را یک موج دانست که حتی در دادگاه غیرقابل اثبات بوده و تاکید کرد این مسئله حریم خصوصی افراد است.

به گزارش هنر ام‌روز، جواد نوروزبیگی در مصاحبه با برنامه «سینما معیار» رادیو گفت‌وگو درباره حواشی حضور فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن توضیحاتی را ارائه کرد.

وی با بیان این که عده‌ای شرایطی را برای یک تهیه‌کننده‌ با سابقه ارزشی ایجاد کردند که فیلم او هم تحت تاثیر قرار گیرد، افزود: این مسائل بر من تاثیری نداشت ولی در داخل فضایی ایجاد کردند که حرف و حدیث‌ها در خارج کشور بر آن دامن زد. این دوستان، از میانِ خبرنگارانِ داخلی هستند و به آن‌ها تذکر هم دادیم ولی دیگر دیر شده بود. وقتی یک افتخار برای سینمای ایران ایجاد می‌شود، چرا باید به حواشی بپردازیم؟ ما دو فیلم روانه «کن» کردیم که افتخاری برای سینمای ایران است و تا کنون چنین چیزی سابقه نداشته؛ پس چرا باید این افتخار را خراب کنیم.

آغاز شیطنت علیه «برادران لیلا»

نوروز بیگی با اشاره به سخنانی که اثر را تا حدی درگیر حواشی کرد، گفت: ابتدا گفتند یک افسر ارشد سپاه تهیه کننده این فیلم هاست و در ادامه اعلام شد چرا بدون پروانه نمایش، اثر را به «کن» فرستاده‌اند؛ یعنی شکلِ فضای خبری که حین جشنواره ایجاد شد، بعدتر تاثیر خود را در داخل گذاشت. همین فضای رسانه‌ای موجب شد شخص وزیر در مصاحبه‌ای آن اظهارات را مطرح کند؛ چون افکار عمومی تحت تاثیر قرار گرفتند.

وی همچنین در رابطه با حواشی که پیرامون اظهارات یکی از عوامل فیلم مطرح شده بود، گفت: هر یک از ما [در صفحات مجازی] دارای تریبون [شخصی] هستیم و این نباید منجر شود روی فیلم اثر منفی بگذارد. ممکن است یکی از عوامل رفتار بدی کند یا دیگری سخنی ناشایست بگوید یا پوششی نامناسب داشته باشد؛ هرچند در جای مناسب باید به آن‌ها تذکر داده و رعایت شود؛ ولی باید دید اصل کار چیست!

حواشی فرش قرمز در ایران مسبوق به سابقه است

نوروز بیگی با طرحِ این پرسش که کدام رسانه و خبرگزاری در حوزه سینما، در رابطه با موفقیت «برادران لیلا» سخن به میان آورد، تصریح کرد: فضا یکباره به سمتی رفت که خبرنگاران، رفتارِ برخی بازیگران را بزرگنمایی کردند. بنده هم آن را قبول نکرده و تایید نمی‌کنم.

وی با اشاره تلویحی به حرکت یکی از بازیگران به همراه همسرش روی فرش قرمز در مقابل چشم هزاران دوربین، گفت: این اتفاقات در جشنواره فجر خودمان هم پیش می‌آید ولی دلیل نمی‌شود که فیلم دچار مشکل شود. در جشنواره فجر ۱۴۰۰ هم دیدیم یکی از نویسندگان سخنانی مطرح کرد که فضای خبری پر حاشیه‌ای پیرامون او ایجاد شد. اتفاقا اخبار فجر ما، بدتر از اخبار کن بود و با نظری گذرا می‌بینیم بارِ حاشیه‌ای مسائلی که در فجر به آن پرداختند، خیلی بیشتر از «کن» بود.

کسانی که «برادران لیلا» را قبل از داوران کن دیدند

نوروز بیگی با این پرسش که "آیا همه فیلم‌های حاضر در جشنواره فجر دارای پروانه نمایش بودند" بحث خود را در رادیو گفت‌وگو ادامه داد و افزود:فیلم برای دریافت پروانه نمایش و قبل از ارسال به "کن" سه بار در داخل دیده شد ولی نکته اینجاست که [آقایان می‌گویند] چرا قبل از این که فیلم را به "کن" ارسال کنید، به ما ارائه ندادید؟

این فیلم در بهمن ماه فیلمبرداری و بخشی کوچکی هم به اردیبهشت موکول شد. در حقیقت فیلم آماده نبود و شائبه‌ای پیش آمد که گویی ما نمی‌خواستیم آن را برای جشنواره فجر مهیا کنیم.

وی همچنین با اشاره به این که در زمینه فیلم با "ایل بیگی" سخن گفته است، افزود: سازمان سینمایی هم اینک می‌گوید «نوروزبیگی؛ تو اشتباه کرده ای». قبل از ارسال به کن هم شخصِ آقای خزاعی، آقای ایل بیگی و آقای نیرومند فیلم را دیده‌اند و نظرات خود را به صورت مکتوب به ما دادند ولی دیگر دیر شده بود و ما از آن‌ها درخواست کردیم و تعهد دادیم که فیلم به کن برود و سپس در ایران در فرصت مناسب بنشینیم و اصلاحات را انجام دهیم.

نوروز بیگی در پاسخ به این سوال که آیا این رخدادها با سخنان آقای روستایی در تضاد نیست که در جشنواره کن طی اظهار نظری اعلام کرد "من حاضر هستم فیلم توقیف شود» تصریح کرد: حتما تضاد دارد! آقای روستایی [شخصا] باید پاسخگو باشند. بر فرض هم که ما در ایران تعهد نداده بودیم، شورای پروانه نمایش حق دارد فیلم را ببیند و نظر خود را اعلام کند. واِلا این شورا برای چه شکل گرفته و کار می‌کند؟! ما هم باید نظرات خود را اعلام کنیم و مانند همه فیلم‌ها، به جمع بندی برسیم.

وی اضافه کرد: تهیه کننده‌هایی همچون بنده سعی می‌کنند تا جاپای خود را محکم کنند؛ نه این که کسی را دور بزنند و پیشینه خود را خراب کنند.سرمایه گذار ما آقای اخباراتی بود و کاملاً پای کار ایستاد. سرمایه گذار فیلم قبلی من یعنی«بی همه چیز» هم ایشان بود.

«می‌تو» حریم خصوصی آدم هاست

نوروز بیگی در پاسخ به نقل قول‌های مطرح شده درباره ورد سرمایه گذار، توسط سعید روستایی، اظهار کرد: امید اخباراتی سرمایه گذار ما بود و فیلمنامه را خواند و همه امور هم منوط به مجوز بود.

وی همچنین صراحتا اعلام کرد این که بگویند "نوروز بیگی صرفا تهیه کننده اثر بوده" حرفی اشتباه است و افزود: من و سعید روستایی تهیه کنندگان بودیم ولی شرایط بنده به گونه‌ای نبود که به "کن" بروم.

نوروز بیگی همچنین در خصوص سفر نکردن بخشی از عوامل فیلم به کن از جمله تعدادی از بازیگران و تهیه کننده، گفت: بنده اگر به کن نرفتم به دلیل بحث شخصی بود و حتی اگر آن حواشی هم پیش نمی‌آمد قطعا به "کن" نمی‌رفتم.بنده سال‌ها در جشنواره‌های مختلف فیلم داشتم ولی شرایط شخصی‌ام را برای حضور در جشنواره‌ها مهیا نمی‌دانم. همه این فضاها را دیده‌ام؛ خیلی هم خوب است و شاید اگر دیگرانی بروند که برای فیلم بهره برداریِ درستی صورت گیرد، بهتر باشد.

این تهیه کننده با انتقاد از جوسازی‌های صورت گرفته نسبت به یکی دیگر از بازیگران درست قبل از اختتامیه جشنواره کن، اظهار کرد: بازیگر اصلی ما آقای پورصمیمی بود. بنده [حواشی پیرامون خانم ترانه علیدوستی] را هم تایید نمی‌کنم و در این رابطه با هیچ کس صحبت نکردم چون اساسِ این ماجرا [اشاره به می‌تو] را قبول ندارم چون حریم خصوصی آدم هاست.اگر بانوان سینما و کسانی که امروز مدعیِ چنین حرف‌هایی شده‌اند، پای میز محاکمه بیایند، قطعا هیچ یک از [اتهاماتی که می‌زنند] را نمی‌توانند ثابت کنند و قطعا امروز در موج خبری قرار گرفته‌اند. من نباید از کسانی که این موج علیه‌شان راه افتاده، دفاع کنم ولی سعی دارم از حریم سینما دفاع کنم.

منبع: افکارنیوز

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها