{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

بهترین پوسترهای سال ۲۰۲۱

بهترین پوسترهای سال ۲۰۲۱
کدخبر : 16124

دیدن و بررسی پوسترهای سینمایی سال ۲۰۲۱ احساس نویی داشت؛ درست مثل دیدن جهان با نگاهی تازه پس از بازگشایی سینماها و ایمان آوردن دوباره به فیلم‌هایی که روی پرده نقش می‌بندند. البته که می‌دانیم هنوز شیوع جهانی کووید-۱۹ به پایان نرسیده اما حالا امید و هیجان به‌مراتب از تنهایی و آرزوی صرف بیش‌تر شده است. در این گزارش فهرستی از بهترین پوسترهای فیلم را منتشر کردیم که تماشای آن برای مخاطبان جدی و پیگیر سینما و هنر گرافیک خالی از لطف نیست.

نکته اصلی در انتخاب و معرفی فهرست بهترین پوستر فیلم ۲۰۲۱ این است که مانند هر نمونه دیگری کامل نیست و تابع سلیقه و نگاه صاحبان آن است؛ شاید فقط این مهم است که به‌نوعی به تجلیل از خود سینما پرداخته است. همان‌طور که می‌دانید پوسترها معمولاً از اولین تصاویری هستند که فیلمسازان به واسطه آن‌ها، رنگ‌ها و احساسات فیلم‌شان را با ما در میان می‌گذارند و حتی گاه از آن‌ها به عنوان بیانیه‌هایی جسورانه یا غیرمنتظره بهره می‌برند. به هر حال، این پوسترها هرگز جایی نرفته بودند، حتی در روزگاری که فیلم‌ها جایی در سینماها نداشتند.

 

آنِت | لئوس کاراکس

موج‌ها درهم‌شکننده‌اند و باران بی‌امان می‌بارد اما هِنری مک‌هِنری و همسرش، آن، همچنان به سوی زوال خود والس می‌روند. لئوس کاراکس با «آنت» فیلمی اپرایی، ملودراماتیک و ابسورد ساخته که بخشی از آن یک درام خانوادگی است، بخشی یک داستان عاشقانه، و بخشی هم حکایتی هشداردهنده درباره این‌که هنر، وقتی تعریف‌کننده شما شود، چه‌قدر می‌تواند از مرحله پرت شود. پوستر بر تضاد میان رنگ آبی کف‌آلود و جلوه‌هایی پراکنده از زرد خردلی تکیه دارد؛ این دو نباید با هم به سوی امواج بروند اما پوستر، ترانه‌ای فوق‌العاده زیبا و جسورانه را فریاد می‌زند. می‌شد هرج‌ومرجی به‌مراتب وسیع‌تر را هم در پوستر به نمایش گذاشت اما با تمرکز روی زوج (به جای دخترشان که نام فیلم هم از اوست) تماشاگر بیش‌تر به این نکته نزدیک می‌شود که چقدر خطر (ریسک) نگه داشتن دست دیگری می‌تواند برای شما هزینه داشته باشد.

فیلم خارجی

 

گزارش فرانسوی | وس اندرسن

بی‌تردید خیلی‌ها این پوسترهای سنتی را از بهترین‌های سال می‌دانند. فیلم اندرسن نامه‌ای عاشقانه است به «نیویورکر»، به ژورنالیسم و به لذت‌های خواندن داستان‌های طولانی ژورنالیستی؛ و همین طور به لذت‌های زندگی در تنهایی خارج از کشور به عنوان یک میهن‌پرست سابق! در این مورد، در روزهای اکران فیلم، دو پوستر «نهایی» عرضه شدند. یکی پوستری با پس‌زمینه فیروزه‌ای که انگار ادای دینی است به هشتمین آلبوم گروه موسیقی بیتلز با نام «گروه موسیقی باشگاه بی‌کسان گروهبان پِپر» که زمانی با معنی به نظر می‌رسد که «فرنچ دیسپچ» یا گزارش فرانسوی را به عنوان فیلمی غنی از داستان‌های متفاوت، شخصیت‌های غیرقراردادی و پرسوناهای منحصربه‌فرد در نظر بگیریم.

پوستر دوم بیش‌تر به ساختار «نیویورکر» شباهت دارد و در اصل چهار پوستر مختلف است برای چهار فیلم کوتاه متفاوتی که در این فیلم جُنگی هر یک داستانی را روایت می‌کنند. این پوسترهای غنی و رنگارنگ از ژاوی آزنارِز (تصویرگر) و اریکا دورن (طراح گرافیک) – دو هنرمندی که داستان فوق‌العاده‌شان درباره چگونگی طراحی این پوسترها واقعاً خواندنی است – به شکل شگفت‌انگیزی چشم‌انداز خیال‌بافانه، بازیگوشانه و شهرفرنگ‌گونه جدیدترین اثر اندرسن را ثبت کرده‌اند و جزو بهترین پوستر فیلم ۲۰۲۱ بود.

فیلم خارجی

 

انسان‌ها | استیون کرم

یک شام خانوادگی در جشن شکرگزاری معمولاً باید (دست‌کم در سینما) گرما و صمیمیت و آرامش بی‌پایان را به نمایش بگذارد؛ اما این پوستر انرژی شومی در خود دارد که از سایه‌های پشت شخصیت جِین هودی‌شِل (تنها بازیگر فیلم که در نمایش‌نامه برادوی خودش هم بازی کرده و درخشیده) می‌آید که یک‌سوم پایین پوستر را در تاریکی و ظلمت فرو برده است. یک‌سوم بالایی هم کثیف و خالی است؛ و لبخندی کوچک از بینی فلدستاین، تلاش دارد شادمانی تعطیلات را به میز شام بیاورد اما می‌توانید چیزی شوم را در فضای خالی میان دست‌های به‌هم‌پیوسته این خویشاوندان احساس کنید؛ آدم‌هایی که گویی به‌سختی می‌کوشند کنار هم باقی بمانند.

فیلم خارجی

 

 

تراژدی مکبث | جوئل کوئن

نبوغ این پوستر را احتمالاً می‌توان در صراحت و بی‌پردگی آن یافت؛ بدون هیچ سایه‌ای که بتوان از آن گفت و یک طراحی ابتدایی و ساده از کاردی خونین و سر پادشاهی که از تن او جدا شده است؛ اما در چگونگی نگارش عنوان فیلم هم می‌توان اشاره‌ای زیرکانه به این موضوع یافت که فیلم چه‌قدر کلاسیک و توأمان ساختارشکن است. هر کسی جرأت نمی‌کند با واژگان ویلیام شکسپیر دربیفتد ولی این‌جا رویداد اصلی، خود تراژدی، به دو نیم تقسیم شده است و سایر حروف انگار به‌اجبار در خطوط جا گرفته یا از هم فاصله گرفته‌اند؛ و البته که این‌ها برآمده از هوی و هوس کوئن است. طراح مشهور ایدل رودریگز، خالق این پوستر است که همین جوری به‌راحتی ممکن است با یک پوستر دانش‌آموزی برای یک نمایش مدرسه‌ای اشتباه گرفته شود.

فیلم خارجی

منبع : فیلم شات 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها