{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

پنج شاهکار از دیزنی به کارگردانی «تیم برتون»

پنج شاهکار از دیزنی به کارگردانی «تیم برتون»
کدخبر : 16194

​تیم برتون کارگردان فیلم‌های «بتمن»، «بیتل جویس» و «ادوارد دست قیچی»، آثار زیادی را برای کمپانی دیزنی خلق کرده است.

هنرام‌روز:  همه‌ی کارگردان‌ها کار خود را از جایی شروع می‌کنند و برتون هم کار خود را اوایل دهه‌ی ۸۰ به عنوان یک انیماتور و طراح شروع کرد. این کارگردان در بسیاری از پروژه‌های موفق دیزنی مشارکت داشته است. در ادامه به مرور برخی از آثاری که کارگردانی آن برعهده تیم برتون بوده است می‌پردازیم. 

 فرنکن وینی (Frankenweenie)

یکی از واقعیت‌های تلخی که شاید طرفداران تیم برتون در مورد او ندانند این است که او به خاطر لحن تلخ و تاریکی که فیلم‌هایش دارند از دیزنی اخراج شد و فیلم «فرنکن وینی» آخرین فیلمی بود که باعث شد دیزنی برای همیشه با او خداحافظی کند.

این فیلم که با اقتباس از یک فیلم کوتاه ساخته شده بود آن‌چنان تم تاریک و تلخی داشت که دیزنی مجبور شد عذر برتون را بخواهد. در واقع می‌توان «فرنکن وینی» را فیلمی ترسناک دانست که اصلا برای بچه‌ها مناسب نبود و می‌توان عشق و علاقه‌ی برتون به ساخت فیلم‌های ترسناک را در جای جای آن مشاهده کرد.

فیلم خارجی

 آلیس در سرزمین عجایب (Alice In Wonderland)

«آلیس در سرزمین عجایب» برتون فیلم بدی نبود هر چند نتوانست انتظارات مخاطبان را برآورده کند. در واقع این فیلم به نحو تمام عیاری از رمان لوئیس کارول اقتباس شده بود و کارگردان خوب، بازیگران مناسب، تم عالی و فیلم نامه‌ی منحصربه‌فردی داشت هر چند ترکیب همه‌ی این‌ها چندان به مذاق مخاطبان خوش نیامد.

در واقع برتون، همانند سایر کارهای خود تمی تاریک و پرپیچ و خم را به این داستان اضافه کرد و درک مطالب موجود در فیلم اندکی برای بینندگان دشوار بود. بنابراین بسیاری بر این عقیده بودند که فیلم او می‌توانست بهتر باشد.

فیلم خارجی

 

دامبو (Dumbo)

اگرچه فیلم «دامبو» نقدهای متفاوتی را دریافت کرد اما می‌توان استدلال کرد که برتون در نهایت توانست منظور خود را به مخاطان بیان کند.

این فیلم نه تنها فیل گوش بزرگ معروف را در خود جای داده، بلکه دلقک‌ها، کارناوال و موسیقی فوق‌العاده‌ی‌ پس زمینه هم بر زیبایی‌اش افزوده‌اند. شاید این چیزی نبود که طرفداران دیزنی انتظار داشتند، اما طرفداران این کارگردان قطعا از تماشایش لذت برده‌اند

فیلم خارجی

 هانسل و گرتل (Hansel And Gretel)

اقتباس تیم برتون از افسانه‌ی گریم یکی از اولین پروژه‌های بزرگ دیزنی بود که او در آن مشارکت داشت. برتون هنگام ساخت این فیلم به شدت تحت تاثیر فیلم‌ها و فرهنگ ژاپنی قرار گرفته بود و همین امر باعث شد که از یک بازیگر ژاپنی استفاده کند و یک جادوگر شرور که ستاره‌های نینجا در خدمتش بودند نیز در این فیلم حضور داشته باشد. در حالی که در آن زمان برتون در ابتدای راه خود بود اما تمامی سکانس‌های فیلم امضای او را در خود دارند.

فیلم خارجی

 

 

 اد وود (Ed Wood)

بازی بی‌نظیر جانی دپ در این فیلم همراه با کارگردانی خارق‌العاده برتون باعث شد که «اد وود» به یکی از بهترین تولیدات دیزنی تبدیل شود هر چند در کل نمی‌توان داستان آن را به تولیدات دیزنی مرتبط دانست اما قطعا یکی از بی‌نظیرترین کارهای برتون به حساب می‌آید.

 

 

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها