{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

کدخبر : 9450

«دیوید هاکنی» هنرمند بریتانیایی با مجموع فروش ۱۳۲ میلیون دلاری اثارش در حراج‌های اثار هنری در سال ۲۰۲۰، برای دومین سال متوالی گرانترین هنرمند زنده جهان شد.

هنرام‌روز: پایگاه اطلاع‌رسانی بارونز (Barron's)، همه ساله ۵۰ هنرمند زنده جهان را براساس میزان فروش آثارشان در ۱۲ ماه تقویم رتبه‌بندی می‌کند و در فهرستی که این هفته منتشر کرد، دیوید هاکنی برای دومین سال متوالی گرانترین هنرمند زنده جهان شد.

در سال ۲۰۲۰ که جدیدترین سال مورد تجزیه و تحلیل بود، در مجموع ۵۱۱ اثر از هاکنی ۸۴ ساله به فروش رسید. گرانترین این آثار تابلوی منظره نیکولز کانیون (Nichols Canyon) بود که در حراجی هنر معاصر و قرن بیستم حراج خانه فیلیپس در ماه دسامبر ۴۱ میلیون دلار چکش خورد. همچنین تابلوی پرتره دیوید وبستر (Portrait of Sir David Webster) اثر او نیز در ماه اکتبر ۱۷ میلیون دلار فروخته‌شد.

در رتبه دوم این فهرست هنرمند ۷۷ ساله چینی کوی روژو (Cui Ruzhuo) قرار چرفت که اثارش در حراج‌های سال ۲۰۲۰ در مجموع ۱۱۳ میلیون دلار فروش کرده بودند. گرانترین اثر این هنرمند تابلوی منظره (۲۰۱۷) از او بود که در حراجی یونگل ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار چکش خورد.

رتبه سوم هم از ان گرهارد ریشتر هنرمند ۸۹ ساله آلمانی با مجموع درآمد ۱۰۲ میلیون دلار از حراج‌های سال ۲۰۲۰ شد. سال گذشته در مجموع ۲۸۵ اثر از ریشتر به فروش رسید و یک نقاشی آبستره از این هنرمند در حراجی ساتبیز هنگ کنگ به قیمت استثنایی ۲۸ میلیون دلار فروخته شد.

در مجموع، آمریکا با ۱۵ هنرمند پیشتاز این فهرست است و پس از آن چین با ۱۲، انگلیس با ۷، ژاپن با ۴ و آلمان با ۳ هنرمند در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار دارند. ۹ کشور دیگر هم هستند که هرکدام تنها یک نماینده در این فهرست دارند.

روپرت هوگورف رئیس و محقق ارشد هورون با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی گفت: غول‌های سنتی دنیای هنر مثل فرانسه در این فهرست تنها یک هنرمند داشتند و ایتالیا هیچ نماینده‌ای نداشت. احتمالا یک دلیل این امر آن است که حراج‌های خانه‌های مهم هنری در نیویورک، لندن، هنگ‌کنگ و پکن قرار دارند.

مجموع فروش آثار ۵۰ هنرمند حاضر در این لیست، در مقایسه با سال پیش از ۲۰۲۰، با کاهش ۲۴ درصدی به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

بررسی‌های بیشتر فهرست گرانترین هنرمندان زنده جهان نشان می‌دهد میانگین سنی این ۵۰ هنرمند مثل سال ۲۰۱۹، ۶۸ سال است. از بین ۱۲ چهره جدیدی که به این فهرست راه یافتند چهار نفر از چین و سه نفر از آمریکا بودند. یایو کوسامای ۹۲ ساله تنها هنرمند زن در جمع ۱۰ هنرمند برتر فهرست است که با دو پله صعود نسبت به سال گذشته در جایگاه پنجم قرار گرفت. جوانترین هنرمند موجود در این فهرست بنکسی ۴۷ ساله است که با مجموع فروش ۶۴ میلیون دلار در جایگاه ششم قرار گرفت.  

 

  • 6B2291D9-B6D4-4785-AF53-240CC5D55DD2
  • E170276A-2F29-4848-B500-17B45A601C31
  • 174F4EC8-34CE-497B-8222-E889219BB44A
  • 5625F463-5E84-45F4-97E0-B5FCE78FC21E
ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها